35 entry daha
  • yaklaşık 1 saattir denenen işletim sistemi.

akıyor valla. high sierra'dan performans olarak farkı var. bu hissediliyor. slaytlar daha hızlı ve geçici.

app store'yi zaten görmüştük. ahım şahım değil de olsun eskisinden iyidir yine de.

beğenmediklerim şunlar:

-alıştığımız varsayılan duvar kağıtları gitmiş. yerine siktiriboktan bir sürü duvar kağıdı gelmiş.

-safari eklentilerinin içine etmişler, hani nerede ublock origin, adguard, pocket falan ?
    ayrı program olarak yükleniyor, sevmedim. ublock origin uygulamasında 2 filtre seçiliyor. öyle şey mi olur ?

-font düzgünleştirmesinde hakikaten sorun var. yukarda bir arkadaş subpixel rendering diye bahsetmiş.

ama çaresiz değiliz.

aşağıdaki linkte verilen yönergeleri uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

font düzgünleştirme
  • font düzgünleştirme konusunda yukarıda da dendiği gibi bir sorun mevcut. fakat çözümü arkadaşımızın entry'sinde mevcut. tasarım yönünden gerçekten çok iyi olmuş, benim gibi photoshop ve ıllustrator'da saatler hatta günler geçiren insanlar için karanlık temanın gelmesi bile yeterli bir sebep :)
  • 2013 sonu imac kullanıyorum. performans ve hız konusunda gayet iyi duruyor ama dark mode beklentilerin altında olmuş. sadece pencere arkaplanlarını koyu yapmaktan başka bir sik yememişler gibi duruyor. bazı renkler koyu arka planda çok sırıtıyor, özellikle kontrastın olduğu sayfalarda, panellerde ortaya çıkan görüntü gözü daha beter yoruyor.
  • kaybolan şey antialiasing değil, yani mesele yuvarlakların kenarlarını daha açık renkte piksellerle doldurmak değil.

mesele, apple'ın subpixel - yani pixel'ın pixel'ı yani pixeldeki kırmızı, yeşil ve mavi alt pixellerı dikkate alarak yazıları render etme ve adeta 3 kat fazla çözünürlük varmış gibi keskin yazı karakterleri oluşturma teknolojisinin emekli edilmesi.

bakın bu başlığın ilk entrysinin high sierra ve mojave'de screenshot'larını aldım: https://ibb.co/na1ycu

dikkat etmeniz gereken şey, siyah olan yazı karakterlerinin kenarlarındaki renklerin mojave'de kaybolduğu.

işte bütün sıkıntı burada, apple'ın artık retina olmayan ekranlara yönelik takındığı tavır bu.

macbook air o kadar harika bir makine ki böyle çakallıklarla öldürmeye çalışıyorlar. yani asıl sebep aslında bazı ios teknolojilerini macos’a getirmeleri ve ios’ta subpixel renderingin olmamasıdır diye tahmin ediyorum ama apple’ın da bunu fırsat bildiğini tahmin sanıyorum.

ben benimkini macbook pro almaya gidip pro'nın hantallığı üzerine almıştım ve bir süre daha pro'ya geçmeyi düşünmüyorum çünkü pro'lar artık air'dan ince olsa da gereksiz derecede narin ve konforsuz.

downgrade mi etsem bilemedim. şu pro'ların tasarımı kütük gibi, pro'ya geçmeyi düşünmüyorum ama gözlerim yansın da istemiyorum.
  • her şey iyi hoş da, şu galeri olayını bi beceremedin be apple. klasördeki fotoğraflar halen ok tuşlarıyla geçilip rahat bi şekilde izlenemiyor.. illa önizlemeye atıp çalıştır.. ne gerek var ki buna?! pratiklikten çok uzak.
  • subpixel rendering tatsızlığı için şöyle bir command da varmış, apple'ın evanjelisti yerli ve milli apple imalatçısı max zorin beyciğim uyardı: https://old.reddit.com/…on_mojave_looks_odd_to_you/

terminale komutu copy paste yapıp, enter'a basıyoruz sonra güzelim cihazı kapatıp açıyoruz, opsiyonel olarak öpüyoruz da. komut konusunda emin değilim ama öpmek bende işe yaradı(en azından safaride falan çalışıyor ama sistem menülerinde falan yok).
  • macos familyasinin yeni sürümüdür. dark mode beni heyecanlandirmisti ama kullanamadim. cok koyu, cok karanlik. alismak lazim belki de.

imdadima bu konuyu yuz yuze konusalim'in entrysi yetisti.

(bkz: #81626843)
  • retina olmayan bir ekrana mı sahipsiniz? dark mode kullanırken yazılar cılız mı görünüyor? search bölümüne sor, o sana terminal'i tarif edecek. uğra oraya, ''defaults write -g cgfontrenderingfontsmoothingdisabled -bool no'' şu kodu güzelce gir. tırnak işaretlerini kaldır tabii.

sonra yazılar cillop gibi gözükecek. bu bilgiyi bir link vasıtasıyla veren diğer yazarlara teşekkürler, bir de entry olarak gözüksün istedim.
  • bug mı yoksa özellik mi bilemedim ama uygulamaları quit ettikten sonra bile dock'ta kalmaya devam ediyor.
180 entry daha
hesabın var mı? giriş yap