şükela:  tümü | bugün
 • 1- asıl büyük sorunlarından biri ingiltere. ingilizlerin brexit süreci şu anlama geliyordu. ab ordusunu kurarsanız kendinizi rusya'yla aynı safta bulursunuz ki bu eninde sonunda olacak.
  2- macron'u iktidara getiren güç finans kapital. sermayenin has adamı olur kendisi. fakat trump öyle değil. bu nedenle küresel dini bir organizasyonla kendisi arasındaki mücadeleyi trump macron mücadelesi olarak izliyoruz.
  3- macron kendi halkıyla da ters düştü çünkü finans kapitalin istekleri zaten temelde halktan al ve zenginlere vere dayanır.
  4- türkiye de ingiltere ile aynı safta olduğu için bazen ingiltere konuşmaz biz konuşuruz bazen de ingiltere konuşur biz susarız.
  5- nato'nun en büyük sorunu rusya değil. abd rusya'yı petrol fiyatlarıyla oynar ve kontrol eder ama ab ordusu büyük bir sorun çünkü artık abd sizi koruyorum o halde bana para ve imtiyaz verin diyemeyecek. macron ab ordusunu istiyor ama abd istemez. bu nedenle türkiye abd ile ingiltere'yle aynı safta ama bu mücadelenin sonunda kendimizi ab ile aynı safta bulacağız kutsal kehanete göre. yani beğenmediğimiz macron en büyük müttefikimiz olacak.

  özetle sırtını dayadığı güç büyük. vereceği kavga da büyük ama karşısındaki kendisinden daha büyük.