şükela:  tümü | bugün
  • abd'deki 200'den fazla magazasiyla paraya para demeyen iri alisveris merkezlerinden biri
    http://www.macys.com/
  • uzun yıllar önce yanlış hatırlamıyorsam manhattan'da bilmemne caddesinde kurulmuş olan fazla büyük yer. içinde kallitelisinden herşeyi bulabileceğiniz gibi yapay tip insandan da pek çok örneğe rastlayabilirsiniz.
  • thanksgiving parade duzenlerler her sene kasim sonunda..
  • ayrica her macys com adresine giden meraklinin ogrenebilecegi uzere, su siralar artik amerikan alisveris kulturunun bir demirbasi haline gelmis* noel'den once ortaya cikan magaza icinde dolasan ve bilimum saklabanliklar yaparak musteriyi daha da fazla tuketmeye tesvik eden kanli canli noel babayi ilk kez macys 1870 yilinda kullanmistir. bu ticari ilkle tarihe adini altin harflerle yazdirmaya hazirlanan macys, bir sure sonra bir ilki daha gerceklestirmis, bu sefer kesinlikle altin harfleri haketmistir: 1912 yilinda su an hepimizin evinde bulunan, cay demlemeyle ugrasamayanlarin kurtaricisi cay posetini de yine macys'den cin bir yonetici gelistirmistir.

boyle macyscigimiz de kendiye ovunur durur tabi...noel zamani alisverise cikmaktan hoslanmamamin en buyuk sebebi olan magazalardaki genel saklabanlik halinin en onemli parcasi kanli canli noel babayi gelistiren zihniyet oldugunu icin ben kendimce macysi kiniyor, ama su pek de kullanicisi oldugum cay poseti kavramindan dolayi belki de ovguyu hakettiklerine inaniyorum...
  • nycde 34.caddenin kenarında olan mağazasının zemin katıyla bodrum katını tahtadan bir yürüyen merdivenin birleştirdiği mağazalar zinciri.
  • yabanci pasaportlu herkese 11% lik indirim kardi ("internationale sparkarte" baska diller de kullaniliyor olabilir) dagitan alis-veris merkezi. dikkat edilecek hususlar ise bu kardin tum indirimler ve kuponlar ile gecerli olmasidir.
    en onemlisi bu kardin "reusable" olmasidir. kimi saticilar kardi okuduktan sonra size geri vermemek icin inatcilik edecektir, siz bu durumda daha da inatcilik etmek zorundasinizdir.
  • sabah 10da girip sonra kendimi alı$veri$e kaptırıp ak$am altıda çıktığım harika mağaza ki sadece bayan reyonunu gezdim oyle her yerini gezmedim!
  • gecen yil kis indirimlerini battal boy cop torbasi ebatindaki posetlerine yazdirdigi "macy'sden yenisini almak varken kiyafetlerini neden yikiyorsun" sloganiyla baslatan kapitalizmin son noktasi.
  • bu noel sezonunda musluman ve yahudileri de mutlu etmek icin "merry christmas"i season's greetings ve happy holidays ile degistirmis dalkavuk magaza zinciri.
  • eger indirim sezonunu yakalarsaniz abarti fiyati yuzunden denemeyi bile gereksiz gordugunuz markalarin kiyafetlerini komik fiyatlara almaniz mumkun, zira etiket fiyati uzerinden %50, ustune bi %40 daha, onun ustune bi %15 daha indirimler oluyor, bu durumda $300 lik bi mont oluyo sana $75..

ayrica turist oldugunuza ikna edebilirseniz elemanlari (pasaport soruyolar, o yoksa otel anahtari gosterin diyolar ama pasaportum yanimda degil ve otel anahtarini otek disina cikarmaya izin vermediler veya unuttum gibi cevaplarla savusturabiliyorsunuz karsinizdakini) o zaman bi %15 civari daha indirim aliyorsunuz, ama bi zahmet kendinizi frenleyin, ucuz diyede varinizi yogunuzu vermeyin iki kumas parcasina..