şükela:  tümü | bugün
 • vikipedi'den:

  "mada adası (kazak adası da denir), 8.220 hektar alanıyla beyşehir gölü'nün en büyük adasıdır. ada üzerinde yerleşim birimi olarak gedikli köyüne bağlı kumluca mahallesi bulunur.ada coğrafi olarak isparta il sınırları içerisinde olup ilin tek adasıdır. beyşehir gölü içinde yer alan 32 adadan en büyüğü ve içinde insan yaşayan tek adadır. adaya 1865 yılında 40 hane kadar rus kazak aile yerleştirilmiştir.rus göçmeni olan bu don kazakları adanın yakınındaki küçük adaya kendi kiliselerini inşa etmişler ve inaçlarını rahatça yaşamışlardır. bu nedenle mada adası kazak adası adıyla da anılır. yenişarbademli ileri gelenlerinden kızıloğlu mehmet efendi adadaki kazaklarla dostluk ilişkileri içinde olunduğunu nakletmişlerdi. kızıloğlu mehmet efendi 1877 -1878 osmanlı rus savaşında plevne cephesinde savaşmış ve bir süre rusların elinde esir kalmış daha sonra köyü yenişarbademliye dönmüştür. o yıllarda ada sosyal ve ekonomik yönden yenişarbademli ile yakınlık içinde idi.tahıl ve değirmen ihtiyaçlarını yenişarbademliden karşılamaktaydılar. yenişar halkının kazak göçmenlerle iyi ilişkileri bu bakımdan tutarlı bir bilgidir ve bu bilgi torunlarından biri olan tarih öğretmeni raif ulusoy tarafından verilmiştir. 1940 yılına kadar adada yaşayan don kazakları bu tarihte akşehir taraflarına göç ederek adayı terk etmişlerdir. şu anda adanın sakini olarak yörükler yaşamaktadır. dar bir alanda yapılan tarım, kısıtlı hayvancılık ve ulaşım sorunu ada halkının başlıca zorluklarıdır."

  bir garip yer,
 • bu ay geo dergisinde kendisine geniş yer bulan, anadolu'nun bilinmeyen adası.

  topraklarının bir bölümü milli park alanı içerisinde sayıldığından tarım ve hayvancılık imkanları oldukça kısıtlıymış ada sakinlerinin. köylüler eşeklerini adaya yakın küçük bir adacıkta barındırıyor, taşıma işlemini ise basit sandallarla yapıyorlarmış. kullandıkları sandallar basit ve dayanıksız olduğu için yazın karaya çıkmak bir saatlerini alıyor, kışınsa adalıların karayla iletişimi tamamen kopuyormuş. bazı yıllar beyşehir gölü buz tutuyor, köylüler donmuş buzun üzerinde yürümeyi göze alabiliyorlarmış. geçmiş yıllarda camileri yokmuş. ölülerini sandalla karşı tarada geçiriyor, cenaze namazı kılındıktan sonra yeniden adaya dönüyorlarmış. köye yeni imam ve öğretmen atanmış. gitmesinler diye köylüler onları el üstünde tutuyorlarmış. hastane olmadığı için pek çok kadın bebeğinin anne karnında öldüğünü çok sonradan öğrenebilmiş.
 • hakkında izlediğim belgeselden anladığım kadarıyla adalı olmayı içselleştirememiş insan topluluğunun ikamet ettiği yer.
  oraya sonradan geldikleri ve kendilerini oraya ait hissetmedikleri çok belli; tek istedikleri bir köprü: bir arabalı vapur, ya da çok yakındıkları hastaları için bir hastane veya sağlık ocağı değil, bir köprü...
  öyle görünüyor ki mutsuzlukları, bir köprü yapılmasıyla son bulmayacak...
 • şarkikaraağaç'a bağlıdır. adadan dedegöl dağlarının manzarası büyüleyicidr.
 • 2013 yapımı unutulmuşlar adası adlı belgesele konu olmuştur.
 • musa ak'ın aynı isimli belgeseline konu olmuş adadır.

  (bkz: mada/@beyzade)

  http://efa.erciyes.edu.tr/bel,mada.html
 • tr'nin içinde yerleşim olan tek göl adası.
 • twitterdan şu şekilde isyan eden adalının yaşadığı adadır.

  hesapta başka tweetler de mevcut.
  edit link: https://twitter.com/…status/966910759400759302?s=21
 • "faka" adasının solunda yer alır. birlikte mada faka takım adalarını oluştururlar. gavurların ünlü mother fucker küfrünün de zaman içinde evrimleşerek bu takım ada isimlerinden geldiği söylenegelmektedir.

  (bkz: gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var)
hesabın var mı? giriş yap