şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burgazada da kalpazan kaya üzerinde denize girilebilecek sakin koyun isim annesi. kızlık soyadı ile marta arat, lübnanlı katolik ermeni idi. balerindi. alımlı, gösterişli... tek kelime ile güzel bir kadın. berç kazar avrupalı bir kadın gibi özgür yetişmişti ne var ki davranış biçimi olarak klasik ístanbul ermeni cemaati'nden farklı bir yapısı vardı. kendi halinde bir istanbul ermenisi olan berc kazar ile tanisip evlendikten sonra burgazada da yaz kis yasamaya basladilar. martha burada 12 ay boyunca denize girermis. denizden topladigi taslardan takilar yapip cocuklara hediye edermis. martha, süslü püslü giyinir... akşamüstleri iskeleye inip kocasını karşılardı. doğaya aşıktı tek kelime ile. tek başına uzun yürüyüşlere çıkardı. söylenilenlere göre cevrelerindeki insanlarin baskilarina dayanamamasi sonucu intihariyla ada yasa bogulmus. geride biraktigi notta "artik rahat edersiniz." yaziliymis. asil adi halikya koyu olan martha nin yasadigi bu koya onun ismi verilmis.
 • burgazada da iskeleyi arkaya alıp da sağ taraftan oha çok yürüdük diyene kadar yürününce bulunabilen bir yer.
  adaya gidince istanbuldan, marthada da adadan uzaklaşmış olursun gidersen. bence git.
  gitmişken de akşamı bekle, günbatımına komşu olursun.
 • bayram için çadırımı alıp kafa dinlemek istiyordum fakat arkadaşlar oranın kapatıldığını söylediler. bir bilgisi olan yeşillendirebilir mi acaba ?
 • en güzel zamanları
  kalabalık değil
  soğuk değil
  çok sıcak değil
  kediler falan inmeye başlamış koya

  aztaninmisunlu olay yerinden bildirdi

  ayrıca çadır kurulabiliyor. bilginize
 • 07.07.2018 itibariyle koya gidip üç kadın olarak çadırımızı attık ve sorun yaşamadık. bilginize...

  sadece bi ara bi kaç güvenlik görevlisi mi polis mi olduğunu anlayamadığım bi kaç adam gelip çevredeki çadırlara "bunları kaldırın" dedi. bize demedi. hatun kişiler olduğumuz için ilişmemiş de olabilir ama diğer çadırdaki elemanlar da "tamam abi " diyip çadırları indirdikten bi kaç saat sonra görevliler gözden kaybolunca tekrar kurdular çadırları. devam ediyorlar.

  genel olarak koyla ilgili hep bir "çadır kurulabilir mi?" "sorun çıkar mı?" soruları var akıllarda. ama çadır her zaman kurulur. ve her zaman da güvenlik gelir. her zaman da güvenlikten sonra çadırlar devam eder. gece de ortamda mutlaka bi sarhoş kavgası çıkar. hahaha geçen gece de çıktı. bence eğlenceli ahhaha

  bu arada; gidecekseniz haftaiçi gitmeye bakın. haftasonu günübirlikçi ablalar ve abiler de gelmeye başlamış enteresan şekilde. suriyeliler bile geliyor. bu suriyeliler de her yerde arkadaş madamı marthayı sen suriye sen milyon sen milyar nasıl öğrendin de geliyorsun?

  insan hayret ediyor...