şükela:  tümü | bugün
 • fransız tarihinde yer etmiş, xv.louis nin etkilendiği, gözdesi yapıp markiz de pompadour haline getirdiği yetenekli ve becerikli kadın...
  burjuva bir aileden cıkıp aristokrasinin göbeğine ,versailles'a damgasını vurmuş bu hanım, kralı neşelendirmeyi, sanatçıları korumayı, davetler, oyunlar düzenlemeyi ve sarayı rococo stilinde donatmayı basarmış. kısa bir süre kralın yatagını paylassa da kralın kafasında ve sarayında hatta fransa da ölene kadar etkisini sürdürmüş, tarihe geçmiştir...
 • 15. luis'nin metresi olanin adi destansidir ve $öyledir: jeanne-antoinette poisson, madame lenormant d'etiolles, marquise de pompadour.
  adam acikca pompa falan diyerekten belirtmi$ konuyu zaten.

  diger bir madame pompadour ise rudolph schanzer ve ernst welisch'in 1923 tarihli 3 bölümlük operetidir.
 • madamın ikamet ettiği petite trianon fransız rokokosuna gösterilebilecek başlıca örnektir ayrıca.
 • benim gibi sümbül hastası bir hatunmuş. versaillesa 200 den fazla sümbül vazosu koydurtmuş topraksız su içinde sümbüller büyütmüş. pompadan çok hoşlandığı yönünde rivayetler var o kısmını bilemeyeceğim.
 • madama da pompala dur diye iğrenç bir espri yapasımı getiren bayan..
 • başta madame de pompadour için inşa edilen petit trianon marie antoinette'e kalmıştır.

  edit: düzeltme için lnl'ye teşekkürler!
 • rivayete göre (bkz: wikipedia) "benden sonra tufan" sözünün sahibidir.
 • metres (maitress) kelimesi fransızca’da “hanımefendi” gibi bir anlama geliyor. dilimizde ise evli bir adamın eşi dışında birlikte olduğu kişilere verilen isim metres. bu kelime, bir ünvan olarak ilk defa madame de pompadour’a verildi.

  madame de pompadour, oldukça zengin ve soylu bir ailenin anlatılan ve çizilenlere göre oldukça güzel bir kızıydı. katolik kilisesi’nde bir yıl boyunca dini bir eğitim aldı. annesiyle gittiği bir falcı onlara “bir kralın gönlünde taht kuracağını” söyledi ve o günden sonra annesi pompadour’u reinette yani “küçük kraliçe” olarak çağırmaya başladı.

  madame de pompadour’un ilk evliliği yine kendisi gibi soylu bir kişiyle oldu. kehanet tutmamışa benziyordu ancak ilerleyen dönemlerde bir dizi rastlantı sonucunda madame de pompadour kralla tanıştı ve gerçekten de falcının söylediği gibi onun gönlünde taht kurdu.

  pompadour’un saraya girebilmesi için gereken ünvan da yine kral tarafından verildi: markiz. bu ünvanla birlikte pompadour önceki eşinden resmen boşanmış oldu. ancak kral ile de evlenemedi, bu nedenle ismi “kraliçe” değil “metres” olarak kaldı. ancak buradaki metres kelimesini bizdeki “gözde” gibi okumak mümkün. pompadour sarayda oldukça etkiliydi ve o dönem yapılan savaş ve barışlarda oldukça etkisi oldu.

  pompadour iki düşük yaptıktan sonra 1764 yılında verem nedeniyle hayatını kaybetti. pompadour öldüğünde yalnızca 42 yaşındaydı. siyasette olduğu kadar sanatta ve modada da ciddi izler bırakan pompadour’un adı bugün aynı zamanda bir saç stilinin de adıdır.

  ünlü yazar voltaire, madame’ın ardından şu sözleri söylemiştir: “madame de pompadour’un ölümü karşısında son derece üzgünüm. ona karşı borçluyum ve onun için yas tutuyorum. benim gibi yaşlı zorlukla yürüyen bir kalem oynatıcı yaşarken onun gibi muhteşem bir kariyerin ortasında, güzel bir kadının kırk yaşında ölmesi ne kadar saçma görünüyor. bununla beraber o ölürken düşmanları rahatladı ve onu tüm halkın önünde yedi yıl savaşları için suçladılar.”

  kaynak
 • doctor who'nun the girl in the fireplace (2. sezon 4. bölüm) adlı bölümüne konu olmuş kişi.
 • 15. louis'in resmi metresi. kütüphanesinde 3.500 civarı kitap olduğu söylenir. kitapların çoğaltılmasını devlet engelleyince, bunu düzelten, tekrardan basılmasını sağlayan; sevr porselenlerinin gelişmesini sağlayan da yine kendisidir.
hesabın var mı? giriş yap