• o kadar boktan bir film ki, ne yazsam kelime israfı olacak. spoiler ibaresi vermeden şunu yazacağım sadece, sony'nin yaptığı dolandırıcılığa ayık olun diye:

üç örümceklerin fragmanda giydiği örümcek-hanım elbiseleri, 20-30 saniyelik bir rüya+gelecek sekansına ait. filmin geri kalanında hiçbi' bok yapmadan, süpergüçleri falan olmadan madame web ablanın peşinden koşturuyorlar abla bizi kurtar diye.

şu anki rotten tomatoes ve imdb puanları fazla bile kaçmış, zira bu bir film bile değil. başkahramanın pepsi olduğu, manasız-tutarsız olaylar silsilesi. birkaç yıl sonra bütün oyuncuları filme sövmeye başlar.

edit: şunu da ekleyeyim: çizgi romanlarda da öyle mi bilmiyorum ama bu aptal film spiderman lore'unun da içinden geçmiş, peter parker'ı seçilmiş kişi haline getirip o rastgelelik fikrinin içine sıçmış. queens'li, fakir ama gururlu liseyi değil de aslında ısırması gereken kişiyi ısırmış. kevin feige'nin şu an kudurduğuna eminim.
  • filmin sırf fragman ve konsept itibariyle eleştirilecek, gişede tutmayacağını düşündürecek çok fazla yanı var.

kostümleriyle, diyaloglarıyla, atmosferiyle, uyarlama tarzıyla 90'ların sonundaki 2000'lerin başındaki daredevil, ghost rider, elektra, catwoman gibi çok kötü çizgi roman uyarlamaları döneminden fırlaması bir tarafı.

kamera arkasındaki yazar-yapımcı kadrosunun meg, meg 2, jupiter's legacy, morbius gibi ölümsüz eserleri yaratanlardan oluşması bir tarafı.

morbius, venom, kraven gibi burada da varlığı spider-man ile anlam kazananan karakterlerin solo itelenmeye çalışılarak harcanması diğer bir tarafı.

morbius, venom, kraven'dan farklı olarak bilinirliği çok düşük spider-man mitolojisi karakterlerini ortalama bir oyuncu ve yapım kadrosuyla zorlaması başka bir tarafı.

yine de bunların hepsi belki görmezden gelinebilir. ama bir saygısızlık var ki asla görmezden gelemiyorum. sırf bu yüzden filmin batmasını iple çekiyorum.

filmde çizgi roman ve bilimkurgu sektörünün en saygın yazarlarından biri olan, spider-man tarihinde adı altın harflerle yazılan j. michael straczynski'nin yarattığı ezekiel sims karakteri, yine kendisinin yarattığı morlun karakteriyle birleştirilerek antagonist olarak kullanılıyor. bu ile başlı başına rezalet, çünkü bu iki karakterin esprisi tamamen birbirlerine zıt olmaları.

ama asıl rezalet bu da değil. asıl rezalet jms'nin fragmanın çıktığı gün "oha benim karakterleri kullanmışlar, hayırlısı" diye tweet atması. yarattığı karakterleri kullanırken danışmanlık istemeyi ya da kullanmak için nezaketen de olsa izin almayı geçtim, bir haber bile verilmemiş. adam karakterlerinin kullanıldığını bizimle beraber fragmanda görüyor. yaratıcılara yapılan bu tarz saygısızlıkları günümüzde aşmıştık ama sony hala dediğim gibi 90'lar mantığıyla uyarlama yaptığı için orada takılı kalmış bu konuda da. en azından straczynski'nin adı bu vasat altı yapımla anılmayacak, o bir artı.

çok büyük bir mucize olmazsa gişesi patlayacak. filmi değil mısırımı alıp o rakamları izleyeceğim.
  • sony'nin "ne var olm biz de yaparız sinematik evren" çırpınışlarının en taze prodüksiyonu. normal şartlar altında çok güçlü psişik yeteneklere sahip fakat oldukça yaşlı, hareket edemeyen, oturduğu koltuğa mahkum ve görme engelli olan, bizlerin daha çok örümcek adam çizgi filmlerinden tanıdığımız madame web, ölmeden önce güçlerini ve sahip olduğu bu titri, bazı örümcek güçlerine sahip, genç, atletik, güzel, kaslı ve bakımlı olan arachne mahlaslı julia carpenter'a devretmiştir ki filmde göreceğimiz dakota johnson'ın canlandıracağı madame web de büyük ihtimalle bu olacaktır. yani bu madame web yerine, bu madame web'i görme ihtimalimiz daha yüksek.
  • spider-man çizgiromanlarındaki yaşlı kadın karakterlerin daha genç ve çekici olarak yeniden yorumlanması ekolünde may haladan sonra ikinci durak, madame web.

filmde ezekiel sims adlı kötü bir spider-man izleyeceğiz. bu spider-man'in yeşil bir kostümü var:
    görsel

yeşil kostümlü ve kötü bir spider-man dendiğinde bir gülümsedim zira bu konsept ilk olarak 1973 yeşilçam yapımı marvel rip-off filmi 3 dev adam'da kullanılmıştı:
    görsel

dönemin yeşilçam filmlerinin senaristlerinde, madde tesiri altında olmadan zor ulaşılacak türden absürd bir kafa var ve holywood yazarları için ilham bulmak adına göz atmaya değer bir dünya olması hiç de uzak bir ihtimal değil.
  • imdb'ye 3.8 puanla giriş yapan film. onun da 3 puanı sydney sweeney'in memelerinden dolayıdır herhalde.
  • "biraz daha genç yapsaydınız" dedirten başrol seçimine sahip film uyarlaması. sony elinde tek düzgün franchise'ı saçma sapan şekilde sağmaya devam ediyor. örümcek-adam olmadan venom çekmeleri yetmiyormuş gibi çizgi romanlarda şu şekilde görsel resmedilen madame web'i 30 yaşında kıza oynatacaklar. gişe kaygınızı seveyim ya. kesin tom holland'la madame web'i öbüştürür bunlar.
  • gişedeki patlayışı yıldızsız bir gecede andromeda'daki ücra gezegenlerden çıplak gözle seyredilebilecektir.
  • feci sıçışlardalar. rotten tomatoes notu yüzde 13'lerde geziyor. imdb puanı ise 3.8'de şu an. böyle olunca merak ettim, filmin yönetmenine ve senaristlerine baktım.

yönetmen olarak s.j. clarkson seçilmiş. bu daha ilk filmi. daha önce sadece dizi yönetmenliği yapmış.

asıl bomba ise senarist ekibi; matt sazama ve burk sharpless.
    bu iki isim tahmin edin hangi başyapıtın senaryosunu yazmışlar.

(bkz: morbius)

daha önceki filmleri de aynı kıvamda; the last witch hunter, gods of egypt, power rangers, dracula untold.

sony resmen bile bile lades demiş.
  • dakota johnson için kariyer intiharı gibi bir şey olduğunu düşünüyorum. kendisine hiç gitmeyen bir karakteri oynamaya çalışmış gibi görünüyor.
  • kimse filmin başrolünde 3 kadın var diye saldırmıyor. çizgi roman uyarlamalarında orijinal hikaye ve karakterlere mümkün mertebe sadık kalınması bekleniyor. kadın kahraman varsa kadın kahramanın filmini yap, siyah kahraman varsa onunkini yap. "beyaz heteroseksüel erkek olan ve öyle olması hasebiyle gelişen bazı olayları karakteri sarışın zenci lezbiyene çevirerek anlatma" diyor sadece insanlar. ki bu filmde de fragmandan göründüğü kadarıyla öyle bir durum yok. ama hikaye ve karakterler saptırılmış gibi gözüküyor. ayrıca sinematografisi de yine fragmandan göründüğü kadarıyla rezalet. eleştirilen şeyi bile anlamayıp filmi anladığınızı nasıl iddia ediyorsunuz belli değil...
hesabın var mı? giriş yap