şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sigara)
 • maddesine bagli biraz da...
 • kimi uzmanlarca fiziksel bağımlılık ve psikolojik bağımlılık olarak ikiye ayrılır.

  fiziksel bağımlılığın vücudun kimyasal maddelere olan ihtiyacından kaynaklandığı öne sürülür
  (bkz: hava)
  (bkz: eroin)
  (bkz: yemek)
  ve tehlikeli olarak nitelendirilir.
  (bkz: bogulma)
  (bkz: koma)
  (bkz: kıtlık)

  psikolojik bağımlılığ temeli ise vücudun hoşuna giden durumlar olarak gösterilir.
  (bkz: sevgi)
  (bkz: seks)
  fiziksel bağımlılık kadar olmasa da ters etkileri bulunur.
  (bkz: ayrılık psikolojisi)
  (bkz: abaza)

  kimi tartışmalar hangi uyuşturucuların hangi tip bağımlılık yaptığı üzerine yoğunlaşır. (bkz: marijuana) fakat bağımlılık mekanizmasının işleyişine baktığımızda böyle bir ayrımın bile gereksiz olduğunu görürüz. her iki durumda da vücud aynı olaylara maruz kalır. (bkz: withdrawal effect)
 • turkiye'nin 15 ilinde, 15-17 ya$larindaki lise ikinci sinif ogrencisi 20 bin 245 genc (8 bin 674'u kız, 9 bin 846'si erkek) arasında yapilan araştirma, sigara, alkol ve madde kullanım yayginliğini ortaya koydu. arastirmaya gore, genclerin %63.9'u yaşamlarında en az 1 kez sigara icti. son 1 ay icinde en az 1 kez alkol kullananların oranı %17 iken, yasam boyu en az 1 kez sarhos olma oranı ise %26 bulundu.

  genclerin %3'u yasam boyu en az 1 kez esrar, %8.6'si ise ucucu madde denedi. yasam boyu en az 1 kez uyusturucu-uyarıcı madde kullanim orani da %3 olarak saptandi. son 1 yil icinde genclerin %1.6'sinin en az 1 kez eroin, %1.4'sinin kokain kullandigi gosterildi.

  arastirmaya gore, van'da son 1 yıl içinde en az 1 kez eroin kullananlarin orani %0.004, diyarbakir'da %0.50, erzurum'da %0.008. son 1 yıl icinde kokain kullanma orani van'da 0.008, erzurum'da %0.90, diyarbakır'da 0.50. mugla'da son 1 yıl içinde en az 1 kez eroin kullananların orani %4.1, kokain kullananlarin ise %0.04.
 • meselaa meselaa değer verdiiniz birinin fiziksel veya ruhsal temasına uğramış bi maddeye bağımlı kalabilirsiniz..mesela mesela bi bere,bi kanal,bi sakız kutusu,bi cd,bi.. bi sürü şey..o günden sora artık olmazlarsa boşluk yaratıcı oluolar ve teknik açıdan bağımlı kişi sayılıosunuz..bunun dışında kişisel kuruntular ve paranoyalar sonucu oluşanlar var ki zihnin tozlu,örümcekli köşelerinden pörtlemiş ucubik bağımlılık sebepleridir..
 • zevk tutsaklığı.
 • hepimiz madde bağımlısıyız aslında. sırf maddeden imalken anti-proton tutkunu olacak değildik ya.
  sadece bize mutluluk veren bu maddelere ulaşmak için seçtiğimiz yollarla ayrılıyoruz birbirimizden.

  kimileri atalarımızdan miras güdülerinin dikine gidiyorlar, kimileri çocukluk travmalarından felsefe üretiyor, hayatın onlara sunmadığı mutluluğu uyuşturucu maddelerde arıyorlar, kimileri de kendi uydurdukları hedeflere varmak için çabalayıp duruyorlar.

  hangisinin en iyi strateji oldugunu zaman gösterecek - eğer halen daha göstermediyse.
 • her hangi bir seye/birine bagimli olmak gibi elbet delikanli adama yakismiyacak bir sey