şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
 • kendisinin fiziksel bir bağımlılıktan ziyade ruhsal bir bağımlılık olduğuna dair oldukça mantıklı teoriler olan bir bağımlılık.

  şöyle ki, insanların aslında uyuşturucuya başlaması ve bağımlı olması fiziksel bir zorunluluktan ziyade bu insanların mutsuzluğu ile alakalı bir durum. insanlar uyuşturucuyu başka bir şekilde mutlu olmadıklarından seçiyorlar ve bu yüzden bunları kullanmaya devam etmek zorunda hissediyorlar zira bunu kestikleri anda uyuşturucu ile kendilerine yarattıkları yapay mutluluğun yerini uyuşturucuya başlamadan önceki ağır mutsuzluk alıyor. bu insanlar toplumla iletişimi zayıflamış, temel bir insan ihtiyacı olan diğerleri ile bağ kurmayı başaramayan insanlar ve biz eğer bu insanları düştükleri ruhsal çukursan çıkarabilirsek bağımlılıkları da sona erer.

  farelerle ilgili bu konu üzerinde yapılmış çok hoş bir deney var, (#62871399) da güzel bir biçimde anlatmış. kısaca şu, fareyi boş bir kafese koyuyorlar ve önüne eroinli su ve normal su seçeneğini sunuyorlar, fareler her seferinde eroinli suyu seçip kendilerini öldürene kadar bunu içiyorlar. bir de fareleri diğer farelerle sosyalleşebilecekleri farelerin zevki için tasarlanmış bir kafese koyuyorlar ve yine aynı seçenekleri sunuyorlar. bu sefer farelerin hiçbiri eroinli suyu bir kere içtikten sonra bir daha içmiyor ve normal suyu tercih ediyorlar.

  insanlarda da vietnam savaşı mükemmel bir örnek. vietnam savaşı'nda askerlerin önemli bir kısmı eroin kullanıyorlar, fakat eve döndüklerinde korkulduğu gibi eroin kullanımına devam etmiyorlar, tam aksine uyuşturucuyu bırakmanın yan etkilerine bile maruz kalmadan laps diye bırakıyorlar. çünkü uyuşturucu azrailin tepelerinde olduğu, sevdiklerinden uzakta ve kötü şartlarda yaşadıkları zamanlarda vakit geçirmek için ideal ama eve, yani sevdiklerine döndüklerinde buna devam etmeleri için ne sebepleri var ne de zorunlulukları var.

  bu yüzden uyuşturucu bağımlılarına karşı toplum olarak tavrımız yapıcı olmaktan ziyade acı derecede yıkıcı. bu adamları entegre olmalarını engelleyip toplumdan iyice izole edince bu insanlar daha da derin bir ruhsal bunalıma giriyorlar ve uyuşturucuya daha sıkı bağlanıyorlar, bu insanların uyuşturucuyu bırakmalarını istiyorsak onları dışlamamalı tam tersine olabildiğince toplumun içine almalı ve sosyal fonksiyonlarını gerçekleştirmelerini sağlamalıyız.

  şu videoda bunların hepsi çok güzel bir şekilde anlatılmış, kanala da genel olarak bayılıyorum zaten. ama bağımlılığın fiziksel yönü çok gözardı edilmiş gibi geliyor bu şekilde bakınca, sanki her şeyi açıklamak bu kadar kolay olmamalı ama öyle gözüküyor. aksi yönde bilgisi olan bağımlılık şöyledir şöyledir diyebilecek olanlar yeşillendirirse güzel olur.
7 entry daha