şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 4 senedir it gibi çalışıyorum, hala elimde avucumda bir şey yok. dandik 20 bin tl'lik arabam var. kart borçlarını topluyorum çıkarıyorum maaşa bakıyorum, kredi borcunu ekliyorum vs derken yine ay sonunu kara kara düşünüyorum. maaşım türkiye ortalamasının üzerinde, avrupa asgari ücretinin altında. 4 sene önce dolar bazında aldığım maaşın %25 eksiğini alıyorum.

  almaya niyetlendiğim şeyleri sepete ekliyorum, sürekli geçiştiriyorum, cüzdan biraz düzelir gibi olunca bu sefer yavaş yavaş onları almaya başlıyorum. rahat 1 sene kıyafet almadan geçirdim eskilerle. lüküs ihtiyaçlarımızı yurtdışından ucuza alıyorduk reis büyük düşündü ona da engel koydu. zaten dolar arttı. 1 dolarlık çerezlik ürünler alırdık, zaten 2.5-3 lira oğlum gelse ney gelmese ney derdik. o da yok. 1 dolar 5 tl. bira 12 tl. hani paramız olsa da alışverişin tadı kaçtı.

  para mı bereketsiz, ben mi doğuştan cenabetim hiçbir bilgim yok. babamın ve şirketin borçlarını alsam en az 2 yıl rahat edeceğim ama o da yok. farklı şeylerden istemsizce dolaylı yollardan dolandırılıp kaybettiğim paralar da var. çevremde borcu harcı olmayan, siki taşşağına denk tek kesim öğretmenler. laf sokarak söylemiyorum. mesaj atmayın amk.

  edit: bak bak gerizekalılara bak hala öğretmenlere bok attığımı sanıyor. öğretmen lisesi çıkışlıyım olum, 7 ceddim öğretmen.
 • tam bir öğretmen olarak destek entrisi girecektim, son cümle ile durdum.

  sen biraz daha bu borcu yaşa dedirten serzeniş.
 • kendi yetersizliğini öğretmenlere bağlayan alkolik beyanı.
 • kredi ve kredi kartından kurtul. demedi deme onlardan kurtulunca refaha kavuşacaksın.
 • ne alsan bir de devlete alıyorsun. babadan kalma bir varlığın yoksa krediye girip bir de faize veriyorsun. ortalama bir vatandaşın maaşı yoksulluk sınırlarında dolaşıyor zaten. yoksulluk sınırının 5300tl olduğu ülkede profesör maaşı 8000civarı bir şey. bir evim arabam olsun istersen hele bir de çoluk çocuğa karışırsan zaten türkiye'de nasıl toparlayacaksın ki o durumu. işte insanlar da alavere dalavere iş götürüyor. birilerine boyun eğmeden ya da aşırı şansın gülmedikten sonra zor arkadaş.
 • vehbi koc'un bir sozu vardi. cok calisarak degil az yiyerek zengin olursunuz.
  denedim hakli ama migdeme soz geciremiyorum.
 • lisansustu biteli dort sene oldu bunun toplamda iki senesi issiz gecti. su anda da on dort aydir falan issizim.

  is olmayinca maddi durum diye bir sey zaten olmuyor.
 • oğlum öğretmenlere nasıl bağladın anlamadım ki. ne yazacağımı da unuttum.