şükela:  tümü | bugün
 • 2017 yapımı (şimdilik) güzele benzeyen bir anime.

  --- spoiler ---

  abyss dünyanın keşfedilmemiş son yeridir. içinde tuhaf ve büyülü yaratıkları bulunduran ve antik kalıntılarla dolu olan bu devasa çukurun nereye kadar indiğini kimse bilmez. sadece cesur insanlar nesli, abyss'in bu gizli derinliklerine gitmeye cesaret edebilir. onlara mağara akıncıları ismi takılmıştır. abyss'in sınırında bir köy olan orth'ta yaşayan rico isimli genç kız, annesi kadar büyük bir mağara akıncısı olup abyss'in sırrını çözmenin hayalini kurarken, birgün abyss'in kasvetli derinliklerinde hayatını kurtaran genç bir çocuğa rastlar. fakat bu ufak çocuk aslında bir robottur.

  --- spoiler ---

  imdb
  my anime list
  anime manga tr
  seri manga
 • gerçekleşen finali ile çılgınlar gibi güzel içeriğe ve çizimlere sahip olduğunu tescilleyen anime serisi. elbette mjorate'nin de ifade etmiş olduğu gibi, sonlara doğru izleyiciyi hayal kırıklığına sürükleme ihtimali de vardı; bu, bir "olasılık" bağlamında daha önceden karşılaşılmamış bir şey değil, ama sağ olsun regu ve rico'nun sınırlanmamış ve tuhaf karakterleriyle örülen kurgu dünyası, rengarenk derinliği ile beklentileri karşılamakla kalmayıp kendisine hayran bıraktı.

  sanırım, made in abyss, türü bakımından kült olmaya aday ya da belki de çoktan oldu.

  edit: elbette 2. sezonun gelmesi ile birlikte bazı bulanıklıklar ortadan kalkacaktır.
 • çocuk çizgi filmi gibi başlayıp sezon sonuna doğru oldukça karanlık bir hal alan 2017 yapımı çizgi film serisi. tavsiye edilir.