• festivalde oynayacak bir film değil. bir pazar akşamı filmi olur, çıtır çerez. ve fakat o ne manzaradır o ne evdir bre! haset gönderdim bol bol. çok kıskandım. toscana manzarasına doyacağınız bir film. ahh ahh, hayaller hayatlar.
  • başka sinema ayvalık film festivali araçılığı ile izlediğim italya ve ingiltere ortak yapımı; yönetmenliğini ise james d'arcy'nin yaptığı 2020 yapımı bir film.

bütün klişeler bu sene başka sinema ayvalık film festivalinde toplanmış. diğer bir klişe için bakınız: waiting for the barbarians/#113590047. italya'da gerçekten enfes bir kasabanın muhteşem doğa manzaralarını görmek isteyen herkes şu dakika bu filmi izlemeye başlayabilir. sahne çekimleri gerçekten harika. onun dışında maalesef festivalin yine sonu aşırı derecede kolay tahmin edilen ve bizlere farklı bir şey katmayan bir filmiydi.

oyunculukları da aşırı derecede iyi bulmadım ben. orta karar bir oyunculukla klişe bir konuyu birleştirip doğa manzaraları ile süslemiş yönetmen.

--- spoiler ---

eşi öldükten sonra hayata küsen ressam bir baba hem oğlunu hem de yaşadığı kasabayı terk ediyor. haliyle oğlu babadan tamamen uzak bir şekilde ve babaya karşı ön yargılarla büyüyor. şu ana kadar her şey klişe değil mi? devam edelim: bir gün çocuğa ayrılmak üzere olduğu eski eşinden galeriyi satın almak için para lazım oluyor ve çocuk babasını arayıp annesinden miras olarak kalan kasabadaki evi satmak istediğini söylüyor. babasıyla birlikte kasabaya giden çocuk harabe içindeki evi bir güzel tamir edip birkaç müşteriye satmaya çalışıyor. bu sürede çocuk babayı daha iyi tanımaya başlıyor ve aslında babanın annesinden kalan hiçbir eşyayı atmadığı tam tersine sakladığını görüyor. sonunu tahmin ettiniz değil mi? tabii ki de evi satmaktan vazgeçen çocuk kasabadan başka bir kadına aşık oluyor ve babası ile barışıyor. sonrası mutlu mesut aile tablosu.

film bu kadar.

--- spoiler ---
  • liam neeson nasıl da git git christopher lee'yi andırmaya başlamış. onun gibi, yetmişine yaklaşmışken bile yakışıklı ve hep yakışıklı kalacak.

schindler's list ile 30 yıl önce tanıştığım, star wars the phantom menace'da hayran olduğum kuzey irlandalı aktörün en iyi işi değil made in italy ama gerçek oğluyla baba oğul rollerinde oldukları bu film, onlar için gerçek ve kederli bir hikayeden besleniyor: neeson'ın karısını, oğlunun da annesini yitirdiği bir kayak kazası.

baba oğul ilişkisini konu alan eser, ilişkileri sakatlanmış baba oğullara dair hüzünlü bir verim. filmin öne çıkan diğer iki tarafı, usta oyuncunun performansı ve muhteşem toscana görüntüleri.

sinema sanatı açısından fazla irdelemeden, bu üç özelliği ile tatlı buldum ve severek izledim.
  • muhteşem italya manzaralı ancak klişeler yumağı bir film. baştan sona tahmin edilebilir bir senaryoya sahip. ayvalık film festivali seçkisinin en kötüsü olabilir.
  • liam neeson'un da yer alacağı komedi projesi.

imdb
  • ikea'da satılan bazı plastik kap tarzı ürünlerin üzerinde bulunan ibaredir.
  • üsteki yazara ithafen...

hangi ülke olursa olursun, o ürün o ülke ile özleşmiş bir ürünse tabi ki daha pahalıya satılır.

italyan ressamın tablosunu türk ressama göre daha pahalıya satabilirsin. ancak şahsen hiçbir teknoloji ürününe italya veya ispanya'da üretildi diye daha fazla para vereceklerini düşünmüyorum.

bu iki ülke benim için o kadar mimlenmiş durumda ki, made in italy ibaresi tamamen negatif bir algı yaratıyor benim için.
  • çerezlik bile sayılmayacak filmdir. ancak yarım tabak çerezlik olabilir. senaryo aşırı sığ ve aşırı klişe. toskana bağımlısı bir tipseniz birkaç manzara görebilirsiniz. benim puanım 5/10.
  • seramik mağazasında çalışan bir arkadaş anlatmıştı. mağazaya gelen kadın, bir bölümdeki yer ve duvar seramiklerini almak üzere çok beğeniyor. italyan malı değil mi diye soruyor. hayır türk malı cevabını alınca, almaktan vazgeçip mağazadan ayrılıyor. italyan malı olsa , oradaki fiyatın belki yüzde elli fazlasını vericek, ama arkadaş ve akrabalarına hava atmak için türk malı diye almıyor. imaj, marka ülke olmak böyle bir şey.
  • 7 ağustos'ta sinema ve dijitale gelecek olan liam neeson filmi. james d'arcy'nin ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi.

https://www.youtube.com/watch?v=tjhcv0pm0ru
    https://mobile.twitter.com/…tus/1277986166806110208
hesabın var mı? giriş yap