• televizyonun* kenarında görebileceğiniz kırmızı renkli uyarı yazısı. "bu diziyi izlemeyin" anlamına gelir.

edit: simdi bakinca cok vatan millet dusmani gibi gorunuyo bu beyan. vakti zamaninda "cocuklar duymasin"in reklamlarinda ekranin kosesinde cikardi bu, ona istinaden yazmistim ben de. hey gidi gunler. eskiden buralar hep dutluktu.
  • ezhel’in artık ikili çalışmaya ara verip yeni bir solo albüm yayınlamasını istiyorum açıkçası. made in turkey’in şarkılarının yarısı zaten önceden yayınlanmıştı, 5 tanesi yeni sadece. onlar da ne diyeyim eh işte.

murda cidden çöp, lütfen ezhel de anlasın artık bunu. çok baydı artık. belli bi tarzı var ama söz yazamıyor herif, sesi de her şarkıyı batırıyor direk. önceden yayınlananlarda bile murda’ya dayanamayıp onun kısımlarını geçiyordum. kötü abi kötü işte.

lütfen daha fazla murda’yla çalışmasın.
  • ezhel'in sıçıp batırdığı albüm. murda zaten çöp, hiphopsever bir insan olarak hiphop'u sevip murda'yı da severek dinleyen insanların ağır gerizekalı olduğunu düşünüyorum. albüme ilişkin murda ve saçma sözleriyle alakalı bişey demeyeceğim. zamanım kıymetli ama ezhel için 2 3 satır karalamak isterim.

albümdeki yeni şarkıların neredeyse tamamına yakını daha evvelden storyler de paylaşılmış youtube'a yüklenmişti. siz bu şarkıları instagrama story olarak atarken zaten bunların youtube'a yükleneceğini biliyordunuz. kısaca bir anlamda pr çalışması. yani sen şimdi cümle alem şarkısına düzgün verse girmeyeceksen ne diye paylaşırsın ki? koal'in burada yaptığı iş saçma.

ezhel'in artık yazamadığını düşünüyorum açık açık. bu şarkıları solo yayınlamasını beklerdim ama muhtemelen "ben bu şarkıları yazamıyorum murda da girsin eskileri de buraya ekleriz al sana 9 şarkılık albüm diskografiye de albüm diye yazarız" kafasıyla yapılmış. yani kariyeri bitmez ama sert düşüşte ve bu iş, ezhel'den beklenmeyecek kadar kötü bir albüm bence. eski şarkılarda murda'yı toparlıyordu ezhel ama bu albümde yeni şarkılarda o bile yok. "başkent sokakları konur karanfil" diyerek sen o sokaklarda yazdığın gibi yazmış olmuyorsun, berlin bence sanatına yaramadı.

dipnot: eskiden beri dinleyen biri olarak ortak albüm yapmamasını tavsiye ederim kendisine, zira ortak albüm yaptığı 2 kişiyle de yolları ayrıldı (keişan ve ufo)

edit: murda'nın sözleri hakkında birşey demeyeceğim dedim ama dayanamadım. bu entry'i yazmam muhtemelen murda'nın tüm verse'lerini yazması kadar sürmüştür. boynumdaki chain, fly like güvercin, sevişelim bodrum sahilinde ye ye ye sahilinde falan filan tebrikler murda mükemmel sözler bunlar. direk ezhel verselerine sardım yeni şarkılarda o yüzden eskilerden ekledim buraya. 18 yaşındaki eski sansar bu sözlerin önünde ceket ilikler,saian alkolik olur, şehinşah camdan atlar, sagopa tekrar dine falan döner tebrikler meeen.

edit 2: beğenmiyorum arkadaşım albümü, bok gibi albüm, beğenmek zorunda da değilim. çöp amk çöp. adamın kapasitesini biliyoruz da diyoruz bunu. kendisinin de bunun farkında olduğunu düşünüyorum. amk beyinsizi bunları beğeniyorsan asıl sen git elanur reynmen falan dinle.

edit 3: bu albümü ezhel ve murda değil de iki no name rapçi yapsa millet çöp der geçer.

edit 4: yazamama olayının da müptezhel albümünün sonrasından itibaren olduğunu düşünüyorum. lights out kötü bir albüm değil hatta ortalama üstü ama yemin olsun'daki ezhel'in lirikalitesi diğer tüm şarkıların üstünde. o şarkı da yarım kaldı daha önce konserlerde söylenen bi şarkıydı. ordaki yaklaşım da muhtemelen "lan ben bunu yazdım iyi de oldu ama 2.verse ü yazamadım, ufo'yla albüm yapıyoruz bunu da ona tamamlatayım albüme ekleyelim aradan çıksın" denerek albüme eklendi

beatler iyi onlara lafım yok bu arada.

edit 5 ve son edit: aşağıda biri nihayet demek istediğimi anlamış. ben protest dinleyelim, sürekli ankara'dan bahsetsin falan demiyorum. amatör ruhla yazsın da demiyorum. bana artık samimi gelmiyor yazdıkları ezhel'in demek istediğim buydu ve bence kendisi de bu durumun farkında. farkında değilse bile olacak çünkü bu albümde bence dinlenebilecek iki şarkı var onlar da ter ve anadolu flex, eski şarkıları değerlendirmeye katmıyorum 5 şarkılık bir albümde 2 şarkı dinleniyorsa kusura bakmayın ama bu albüm başarısızdır. herkesin anadolu flex'i beğenmesinin sebebi de liriklerinin görece eskiyi andırması. benim ter'i dinlenebilir bulmamın sebebi de hem beat mükemmel hem de ezhel'in wir sind kral'daki gibi vokal yapması.

yani kalkıp şarkıda - eski de olsa - "yaşadığım şeyler eşeğin ziki" diyorsan ben eleştiririm, bunu yazan adam ezhel'se daha fazla eleştiririm. adam tek bir albümle türkçe rap'i yer altından yer üstüne taşımış sonrasında da başarılı işler yapmış. bu süreçte ve öncesinde dinlerken keyif almışım, kötüyse kötü derim neden demeyeyim? murda ezhel'in sevyesini aşağı çekiyor bana göre.

demek istediğim bunlardı atışmak istemiyorum kimseyle ama aşağıda gerizekalının teki demiş ki lirikalite dinlemek isteyen gitsin ceza'nın medcezir albümünü dinlesin. kolombiya'dasın ben sana git çok ispanyolca duymak istiyorsan ispanyolca rap dinle diyor muyum veya eğlenmek istiyorsan git ben fero dinle diyor muyum? demiyorum, neden? çünkü isteyen istediğini dinler ve isteyen herkes herşeyi eleştirebilir.

rap, sözlerin ön planda olduğu bir müziktir, eleştirilebilecek temelde 3 nokta vardır ve bunlar;
    -sözler
    -beat (altyapı veya arkada çalan müzik)
    -vokaldir.

daha önce de dedim beatler iyi hatta biraz daha ileri gideyim çok iyi hatta dünya standartlarında. ezhel'in vokali zaten kötü değil. ama sözler kötü, eleştirdiğim durum bu. dinlerken keyif almıyorum. bu kadar yahu bu olay.
    bu albümün dinlenmeleri de yeni şarkılarda kısıtlı kalacaktır. dinleyici beğenmeyecektir. bunu anlamak için etkileşim sayıları yeterli zaten. ortalama bir single'ı ekşi'de gündem olan adamın albümü çok iplenmemiş ekşi'de. sen beğenmeye devam et güzel kardeşim.

bu konu hakkında ne özelden yazılanlara ne de sonraki entrylerde yazılanlara cevap vereceğim artık.
  • ezhel'in murda'yla beraber yaptığı yeni albümü. büyük bir hevesle açtım ama 9 şarkılık bu albümde 4 şarkıyı zaten önceden duymuştuk. o yüzden yeni iş açısından 5 farklı şarkıyla karşılaştık. ne yazık ki ezhel'in müptezhel albümündeki başarısına erişemeyeceğini düşünüyorum. en azından lirikal anlamda. klasik mainstream bir trap albümü olmuş. artık ezhel'i duo albümler yerine tek başına eskisi gibi biraz daha eleştirel ve derin tarzını yansıtırken görmek istiyoruz. tabi 2017'den bu yana gördüğü ilgi onu değiştirmediyse...

not : ayrı bi başlık açılabilir bu albüm için, konuşulacak çünkü
  • taaa dünyanin bir ucuna gidip de turkiye'deki sevdiklerinize hatira bir kac hediye alip eve dondugunuzde hediyenin kutusunun altinda gorüp "ohha yani bula bula bunu mu bulmusum" dediğiniz ifade.
  • amerikada satilan levis,tommy hilfiger,ralph lauren gibi urunlerin cogu ustunde "made in turkey" kasesi tasir..bunun nedeni turkiyede hem kalitenin yuksek hem de maliyetin az olusudur ayrica da satis yerlerine uzak dogu uretiminden daha yakindir..

bu da sudur ki elalem bizim malimizi kaliteli bulup da kendi ulkesindeki elemanlara satarak prim yaparken biz "yaa turk mali cinin malndan itibarsiz dir" diyerek kendimizi asagiliyoruz..boyle yapanlara donup donup "aaa turk dimi bu bi cinliden daha asagilik bence" diyesim gelir..
  • yıldırım akbulut'un abd başkanına söyleyeceği ingilizce cümleyi ezberleyemeyip, bir kağıda yazıp kravatına takınca, kağıdı düşürdüğünü fark etmeden, yanlışlıkla söylediği rivayet edilen söz.

(bkz: yıldırım akbulut fıkraları)
  • ilk defa bir ezhel şarkısını dinledikten sonra bir kere daha dinlemeyi istemedim. çok kötü bir parça.
  • önceki yıllarda,yerli üreticiler neredeyse her konuda(tekstil hariç sanırım) karizmayı çizdiklerinden dolayı made in china dan bile daha zayıf bir referansa sahiptir,hele ki designed in europe made in china şeysi referans olarak mna kor made in turkeyin. işte bu yüzden türk filmi,türk dizisi,türk yapımı bir cihaz veya herhangi bir şeye karşı insanlar temkinli yaklaşırlar,milliyetçiler bile...

çünkü neden?çünkü bu ibare aslında şunu belirtir: yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır
  • "mit"in açılımı
hesabın var mı? giriş yap