• son 4 günümü geçirdiğim cennet bir ada..

her yanı yemyeşil, havası ayrı denizi ayrı güzel. gelişmiş şehirciliğin yanında ufak köyleri, tüm türkiyedekinden daha fazla sayıda tünelli otoyollarının yanında muazzam dağ/kırsal yolları da olan, özellikle yüksek kesimlerinde bulutların içinde ve soğukta kaybolabileceğiniz, 20 dakika yolculuktan sonra kumsalda sıcaktan terleyebileceğiniz, tekrar söyleyeyim cennet gibi bir ada..

gidiyosanız ve illa funchal'da otelde kalıcam ben diyosanız(biz faial'da bi ev kiraladık, karting pistinin hemen üstündeki beyaz ev, görürseniz beni hatırlayın. otelden filan bin kat iyi bi deneyim bence.) sakın şehir merkezinde kalma gibi bi hataya düşmeyin, kiralayın bi araba, adanın etrafını turlayın, bütün yollarını kullanın, zamanınız varsa trekking noktalarını ziyaret edin. zira şehir merkezi herhangi bir turistik şehrin şehir merkezinden farklı değil. kalan kısımlar ise hayatınız boyunca unutmayacağınız yerler..

ha bi de teleferik restoran(restaurante teleférico do rancho, tam adı) diye bi yer var, gidip muhteşem manzara eşliğinde madeira'ya özel ton balığı yiyin, yanına patates kızartması isteyin mutlaka yalnız, istemezseniz gelmiyor, zevklerden zevk beğenin sonra.

giderseniz haber edin la, hatırlamış olurum hem bi iki bişey daha derim belki. kıps.
  • şu koca deryada elbet okumadığım ve belki de asla okumayacağım nicelerin nicesi entri var. bunu diyorum, diyorum çünkü -kimsenin beğenisiyle rekabet edecek gücüm yok-. amma ki okuduğum yüzbinlercesinin arasında, yazıldığı tarihten bu yana en sevdiğim entri olan, arada dönüp dönüp okumaktan garip bir haz aldığım o üç paragrafın yazarıdır sevgili madeira; (bkz: portakal reçeli/#1315487).
  • figonun onlarca isminden bir tanesi diğerleri için: (bkz: felipe) (bkz: luis).
  • portekiz de ada bu adada yetişen üzümlerden imal edilen vermut ve bu vermutla özellikle jambonrosto gibi yemeklerde kullanılmak üzere yapılan sosun ortak adı (bkz: sauce madere)
  • 3 gündür aşk yaşıyorum kendisiyle. her bir köşesine ayrı hayran hayran bakıyorum. santa cruz güzel, santana ayrı güzel, funchal çok güzel, porto da cruz hepsinden güzel. tematik park anlatılmaz yaşanır şekilde. bu kadar çok ve güzel çiçeği ilk kez bir arada gördüm. neyse ben susayım fotoğraflar konuşsun.

görsel

görsel

görsel

görsel
  • 12 günlük madeira turumdan sonra bu adayı tekrar ziyarette bulunacaklara tavsiyeler yazmayı kendime hak görüyorum. zira 9.günde ada bitti lan. bildiğin bitti. adanın kuzeyden güneye 40 dakikada ve doğudan batıya 1 buçuk saatte kat edebildiğini göz önünde bulundurursak, 9-10 gün fazla bile dayandı diyebiliriz. adada yapılabilecek her şeyi tükettim ve son günlerimi de sahillerde mal gibi yatarak bu entry’i girerek harcadım.

öncelikle 100’lerce farklı hava alanına inmiş birisi olarak belirtmek isterim ki, hayatımda hiç dönerek inmedim, evlerin apartmanların yanından uçakla geçmedim. madeira adasında neredeyse hiç düz alan bulunmadığı için havaalanını da bir tepenin kenarına yapmışlar. haliye evlerin filan altından uçarak geçiyorsunuz. ayrıca nedense uçağımız döner dönmez inişine başladığı için, böyle hafif bir altımıza sıçmadık değil. ada okyanusun ortasında bulunduğu için ve volkanik hareketlerden ve depremlerden dolayı derin vadiler bulunduğu için, iniş yapan uçaklar çok sağlam yan rüzgar yiyor. hayatımda ilk defa hurrraaa diye alkışlama gereği duydum iniş sonrasında. artık iniş sonrası hunharca alkışlayan varoşları anlayabiliyor onlarla dalga geçmiyorum efenim.

korona’nın türkiye’de yavaş yavaş umursanmadığı ve önlemlerin en aza indirildiği günlerde, portekiz yönetiminin gösterdiği ciddiyet ve nizam beni benden aldı. adaya girmeden online form filan dolduruyorsunuz ve uçmadan test yaptırıyorsunuz. buraya kadar her şey normal, fakat indikten sonra bizi karşılayan 20 -30 adet personel, her yolcuyla tek tek ilgilenerek ne yapılması gerektiğini sabırla anlattı. ben adaya girmeden önce test yaptırdım ve adanın uygulamasına yükledim. ( evet adanın kendine ait uygulaması var ) test sonucum ben daha uçağa binmeden onaylandı ve elimi kollumu sallayarak havaalanından çıktım. fakat öğrendiğim kadarıyla test yaptırmadıysanız bile portekiz hükümeti size bedava pcr testi yaptırıyor. fakat test sonucu çıkıncaya kadar karantinada kalmanız isteniyor.

12 gün boyunca kalacağım ada'da bir araba kiralasak rahat ederiz mantığıyla kiraladığımız tatlı şeker arabamızın, bize 12 boyunca işkence edeceğini 3. günden sonra anlamıştım aslında. ada volkanik hareketlerden dolayı oluştuğu için, enine değil dikine bir ada. bütün ada'da fulya yokuşundan hallice, dik ve ıstıraplı yokuşlar bulunuyor. benim gibi orta sınıf bir sürücüyseniz manuel araba kiralamayı düşünmeyin bile. ben ilk günler fazlasıyla pişman olduysam da, artık profesyonel ve iflah olmaz bir dik yokuş ustasıyım.

adanın tek şehri funchal, ufak tatlı bir portekiz şehrini andırıyor. ufaktan lisbon esintileri mevcut ve mimari olarak da benziyorlar. teleferikle, funchal'ın üst mahallelerine ulaşım mümkün. fakat bizim gibi cimrilik yapmayıp aşağıya da bir araç ile gitmenizde fayda var. hatta bu adada ne kadar yürümekten kaçınırsanız o kadar iyi. sürekli yokuş yukarı çıkmaktan baldırlarım, yokuş aşağı inmekten dizlerim harap oldu.

hemen kendimle çelişeyim ve adanın ne kadar muhteşem bir hiking cenneti olduğundan bahsedeyim. ada dikine dediysek düz yeri yok da demedik. adanın en tepe bölgeleri genelde düz ve ormanlık. buralarda envai çeşit milletten garip garip hiking kıyafetli yüzlerce insan sabah akşam demeden yürüyor. neredeyse her bir rotanın kendine ait park yerleri ve takip etmesi kolay patika yolları mevcut. rotaları da internetten kolayca bulabilirsiniz. eğer siz de iflah olmaz bir hiking’ciyseniz bu ada tam size göre. ben değilim, o yüzden en basitinden iki rota seçtik ve 3-5 şelale görüp döndük.

gelelim en önemli konuya, ne yenir? portekiz deyince aklıma en son gelen şey yemekleridir herhalde. hiç düşünmeden, portekiz yemeği denince aklına bişey gelen var mı ? fakat ünlü bir yemeklerinin olmaması mutfaklarına olumlu olarak mı yansımış nedir, yemeklerinden bu kadar hoşnut kaldığım ikinci bir ülkeyi hatırlamıyorum. eğer deniz ürünü seviyorsanız, adada fazlasıyla balıkçı bulabilirsiniz. madeira adası çevresinde yaşayan ve buraya özel olan yılan balığının dışında, ton balığı da fazlasıyla tüketiliyor. fakat ton balığı derken aklınıza şu konserve et parçası gelmesin. zaten adada ben hiç konserve ton balığı gördüğümü hatırlamıyorum. bütün ton balıklı yemekler, taze ızgara ton balığıyla hazırlanıyor. onun dışında bir çok yöresel lezzet de bulunmakta, fakat öyle aklımı başımdan alan bir yemek olmadığını ve yazının zaten çok uzun süreceğini göz önünde bulundurursak, bunlara hiç değinmeden geçeceğim. ha bir tek neredeyse her köşe başında bulunan ve ingilizcesi limpet olan ( türkçesi deniz kulağı olarak okudum ama bilemiyorum. ) bir deniz salyangozu çeşidi var. gitmişken denemekte fayda var.

ayrıca en şaşırdığım şeylerden biri de alelade bir garsonun bile 1-2 dili rahatça konuşabilmesi oldu. bizimle ingilizce konuşan garson bir arka masaya fransızca servis verebiliyor. yani türkçe dışında herhangi bir avrupa diline azıcık hakim olmanız yeterli olacaktır.

deniz ve plaj bakımından ise şansız bir ada burası. ada görece yeni ve volkanik olduğu için adanın bütün çevresi taşlık plajlardan oluşuyor. taşlık plak derken de aklınıza kaş olimpos gibi yerler gelmesin. bildiğiniz koca koca siyah taşlardan ve arasında dolaşan binlerce yengeçten bahsediyoruz. adanın en güzel sarı kum plajı olan calheta’nın kumları portekiz tarafından gemilerle taşınarak günümüzdeki halini almış. onum dışında ufak tefek volkanik siyah kum plajları bulmak mümkünse bile bizim gibi cennet sahillere sahip olan bir ülkenin vatandaşına, burada denize mi girilir a*ına koyayım dedirten cinsten.
  • muhteşem bir ada
    bugün bu mesajı havuz başından yazıyorum
    dün de çok güzel denize girdim
    ne zaman gelirseniz gelin yanınızda deniz için şort mayo kesinlikle getirin
    doğası harika
    yollar efsane manzaralı ve oldukça iyi
    kaç tane tünelden geçtim 2 gün boyunca bilmiyorum
    araba kiralamadan gezmeyi düşünmeyin bile
    çok popi olmamış ben de kendisinden yeni haberdar olup geldim ama böyle bir yer nasıl hype olmaz şaşırdım
    biraz gizli kalmış
    salaş bir ada bekliyordum ama oldukça güzel
    şehir merkezi kaldırımlar caddeler aşırı bakımlı
    türkiye'de pek bilinmiyor ama avrupalılar tarafından baya bilinen ve tercih edilen harika bir tatil destinasyonu
    yolunuzun düşme ihtimali varsa kesinlikle ayarlayın
    bir tatilden beklenen her şeyi verebilir
  • cennet gibi bir ada, bir haftadır altını üstüne getirdik, doğayı ve trekking yapmayı seviyorsanız aşık olursunuz. görsel
    görsel
  • eylül ün basinda ziyaretini yapip tekrar ayaklarina kapanacagim kutsal ada. yine hergün baska bir kösesinde saatlerce yürüyüp rühani depoyu fulledikten sonra aksaminda (bkz: bolo do caco) ve (bkz: coral) esliginde ki leziz yemekleriyle hergün her anlamda yeniden tamamlasacagim ada. iyiki varsin.
  • kanarya adalarının kuzeyindeki portekiz adası.. kiremit çatılı beyaz evleri ve yüksek alkollü nefis şaraplarıyla, cok güzel bir yer.. şehrin adı madeira, adanın adı funchal...

aynı zamanda buradaki şaraplar kullanılarak yapılan sosun adı...
hesabın var mı? giriş yap