şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öyleyse anlamına da gelebilen işlevsel sözcük:
  a: sen git onlar bugün gelmez !
  b: gideyim madem...
 • (bkz: peki madem)
 • fr. en tout cas (bazı bazı)
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • sözcüklerin nasıl öğrenildiğine dair pek bir fikir geliştirmek zorunda hissetmemiştim bugüne dek.. yakın bir zamanda işitme engelli bir arkadaşımızla rağmen sözcüğünü algılayışının çok sonraya denk geldiğini konuştuğumuzu anımsıyorum.. ama açıkçası bağlaçların, edatların ve zarfların anadilimizi öğrenirken hangi aşamada tam olarak oturduğunu bilemiyorum, araştırmadım..

  'madem' gibi sözcükler nesnelerle ya da eylemlerle eşleştirilemediğinden, öğrenilmesi daha geç oluyor zannederim.. nitekim 2.5 yaşındaki yeğenimin birlikte oynarken dedesinin, "peki siz teyze ile gidin madem" gibi bir cümle kurması ile bebenin aniden durup "madem?" diye pokemona dönüşüşü son dönem gördüğüm en net öğrenme eylemiydi zannederim.. öğrenme değil de bir sözcüğün anlam ifade eder hale gelememesiydi... bizim bebe muz kelimesini de bilmiyor olabilirdi.. ama al işte bu muz dersen öğrenirdi.. ama "madem" öyle bir sözcüğümüz değil..

  dil bilimi konusunda araştırma yapıyor olsam bu konuyu kurcalamak isterdim sanırım.. hatta şimdi bile kurcalayasım var..
 • (bkz: then)
 • aslı demirer şarkısı. klibi de wilkinson'ın afterglow'unun duygusallı çakması.

  az bi yaratıcı olun mk ya!
 • fethiye'deki türevi ve söyleniş şekli maydamdır. daha çok da eskiler böyle söylerdi, 1940 doğumlulardan itibaren kullanılmıyor. göçtü, gitti, kayboldu bir sözcük, renk daha. canlar ölüyor onun gibi. bereket taammüden cinayetten değil. belki yaşlıya özen eksikliğinden, ilgisizlikten.

  madem kalktık, erkenden özbakım yapalım. lavabo teknesi (yalağı) büyük olmalı. içinde çocuk yıkanacakmış gibi. şöyle eğilince bütün ön gövdemi alıverecek. ilk evimizdeki öyleydi işte. oransız ev. odaları yanpeş, kullanışsız ev. yalnız çekici ve yuva. lavabosu battal. bize çocuk buldurdu*, yıkattı. sonradan yamama* balkonu ne nefisti? bahçesi salomanje? diğer evler gösterişli ve geniş. koca evler o tekneciğin eksikliğini sunmuşlar meğer. uçuralım gitsin evleri. (bkz: yuva/@ibisile)

  batı (aydınlanmacı) toplumu "madem yaptın, söyleyeceksin." diyor. biz (doğuda) diyoruz ki, "madem yaptın, bir de söyleme". (bkz: batı vs doğu)

  şiir çevrilemezse, çevrilemiyorsa, o zaman müzik de anlaşılamaz* madem.

  (bkz: haçan)