• windows, yatarken giyilen tişörttür. rahattır ve samimidir, ondan beklediğinizi tam olarak verir. apple ise büyük umutlarla alınan ama her zaman ve her yerde giyilemeyen kot pantolon gibidir, arada bir apış arası sıkar. özel günler harına katlanabilirsiniz sadece, uyum sorunu vardır.

bu nedenle tercih ediliyor windows.
  • maliyet nedeniyle yaşanan durumdur.
  • microsoft dandik özensiz ürünlerini geliştirmiyor diyen insanlar ne bekliyor anlamıyorum.

microsoft dynamics ax? microsoft office?

apple'ın bugüne kadar iş dünyasına sunduğu her şeyi bir araya toplayın bir excel etmez.

iş dünyasının gelişimi demek global ekonominin büyümesi demektir. dünyaya bir hizmettir.

microsoft belki explorer ve paint'i geliştirmekle uğraşmadı.

ama office programları ve dynamics ax ile iş dünyasında ciddi ve önemli bir yere sahip.

apple da ergonomik klavye üreteyim, değişik tasarım yapayım vs gibi göz boyayıcı faaliyetlerle uğraşsın dursun.

microsoft dünyaya hizmet ediyor.

eğlence sektöründe de yine windows daha iyi bir uyumluluğa sahip. ( oyun dünyası )

bireysel kullanıcılar olarak fiyat/performans desen yine windows.

e bu bilgisayarları ne için alıyoruz? millete hava atmak için mi?

ister eğlence olsun ister iş dünyası. microsoft her türlü bayrağı önden götürüyor.

apple saçma sapan özellikleri pazarlamakla uğraşacağına excel'den daha iyisini yapsaydı bugün çok farklı bir yerde olurdu.

microsoft pazarlamaya apple kadar bütçe ayırmıyor. çünkü ihtiyacı yok. apple ile microsoft aynı pazarlama bütçesini kullansalardı kimse apple'ın yüzüne bakmazdı.

microsoft kullandığınızda ne alanda kullanırsanız kullanın fiyat/performansa para veriyorsunuz.

apple'a verdiğiniz para adamların pazarlama departmanına gidiyor.

edit: coder iseniz zaten linux var. hatta coder iseniz keşke apple hiç var olmasaydı da işinizi yapmak için ekstra dil öğrenmeniz gerekmeseydi diye apple firmasına sövmeniz de olası.

edit 2: seri üretim yapan bir firmayı seri üretim yapmayan araba markalarına benzetip doblo ile royce royce kıyaslamak falan da enteresan. işte apple'ın market stratejisi bu.

hayvan gibi fazla paraya bir tık daha iyi performans sununca royce royce, lamborgini seviyesine falan çıkartıyorsunuz.

edit 3: iş dünyası açısından azure da çok önemli bir yere sahipmiş. bilmediğimden yazmadım. microsofta buradan da +1 puan veriyoruz.
  • toplam kalite yönetiminin herkese ders olarak verilmesi acılarımızı bir miktar azaltır mı acaba?
    bir mamülün tercih edilirliği çoğu zaman “bütün özelliklere” sahip olmasıyla değil, “amaca uygun” olmasıyla şekillenir.

diyelim bir kazağa ihtiyacın var ve cebinde 100 liran var gider mağazadan alırsın. (almak isteyebilirsin), kazağa ihtiyacın var ama 20 liran var. o zaman pazardan alırsın.
    uzun çalışma sürelerine dayanıklı işletim sistemi, virüslerinin öldürücü olmaması mac bilgisayarların özellikle “reklam ve matbaa” sektöründe tercih nedenidir. ekranı “retina”dır. basılacak işin gerçek rengini daha iyi yansıtır. çoğu kişi pc ekranını canlı bulur ama baskı, canlı renk değil gerçek renk ister. dolayısıyla bir ajans bu özellikleri düşünerek mac alır.
    oyun oynanmasına, internette gezinmeye uygun bilgisayar alacak kişilerin gelip kıyas yapması uygun olmamış.

telefon da bilgisayar da amaca ve cepteki paraya uygun seçilir. en pahalısı her zaman en uygunu değildir.
  • apple ve windows şöyle dursun, iskandinav rock ve metal gruplarının olaya dahil edilmesini esefle kınıyorum. içlerinden çok iyi olanları vardır.
  • apple sadece kendi ürünlerine kendi yazılımını koymakta ve fiyatı yüksek tutmakta. windows her cihaza kurulabilmekte bütün oyunlar ve yazılımlar her bir kalemde her bir ürün sorunsuz şekilde uyumla çalışmakta.

apple cihazları sevebilirsiniz daha stabil, güvenilir bulabilirsiniz fakat yine de windows kullanırsınız.
    bir oyuna 250-300 lira vermek kolay değil, apple hızlı şarj aletini bile vermeyen bir firma gerçekten maddi olarak sağlam olmanız lazım.

apple'ın cihazlarında kullandığı donanımlar dahi tamamiyle piyasadakilerden farklı(bazı davalık ürünler hariç) kendisine özel. windows kurulu bir cihazda bulunan parçalar çok daha yaygın ve her yerde bulunabilecekken apple'da bu daha zor ve maaliyetlidir. ben şuan windows kurulu piyasadaki şirketlerin ortak kullandığı donanımları içeren cihazımın her bir parçasını kolaylıkla değiştirebilirim fakat elimdeki cihaz apple olsaydı işler değişecekti. geçen gün arızalanan iphone 5'le muhatap oldum müzik bile atarken ayrı bir zulüm yav dedim kalmasın iyiki androidciyim.
    kardeş biz özgürlüğümüze düşkünüz kısıtlamaya gelemeyiz. windows ve android kullanan adam özgür ruhlu adamdır!
  • normal bir ev kullanıcısı iseniz (sosyal medya, film izleme, ofis uygulamalari , vs..) windows yada macos tercihi size kalmıştır.

fakat kurumsal bir firma iseniz windows tabanli sistemler ilk tercihdir. (bkz: dosya sunucuları) (bkz: active directory) (bkz: guvenlik yapilari) (bkz: yetki kısıtlamaları) (bkz: dosya paylaşımları) (bkz: cloud) vs.. yazmakla bitiremeyiz. kısaca kurumsal ağlarda windows tekel diyebiliriz.

ev kullanicisi iseniz ve oyun odakli bir sistem kuracaksaniz zaten windows yada konsol dan baska sansiniz yok.

video, resim işleme kisaca render islemlerinde de ayni sekilde artik mac yada windows fark etmiyor. cunku windows tabanli saglam bilgisayarlar ile yapilamayacak sey yok.

tanım: windows'un daha yaygin olmasinin nedeni (bkz: inovasyon) ayrica kullanim alanlarinin ve kullanıcı kitlelerinin tercihleri, kurumsal yapıların tek seçeneği olmasıdır.
  • 16-17 sene boyunca sadece windows + linux kullandım, sonraki 6-7 senedir de ağırlıklı olarak os x kullanıyorum.

os x işletim sisteminin arayüz pratikliği vs gayet iyi ancak windows kadar stabil değildir.
    windows(7-8-10) kullanan bilgisayarlarda abuk subuk uı (user ınterface) hatalarına rastlamazsınız.

şu ana kadar karşılaştığım hatalardan birkaç tanesi;
    - açılış şifre ekranında kullanıcı fotosunun, ekranın ortası yerine, sağa doğru bir yerlerde gösterilmesi
    - açılış şifre ekranında şifre girilememesi, tuşların çalışmaması
    - iğrenç bir harici monitör yönetimi. monitör bağlayınca ekranın sapıtması.
    - finder'da dosyaları liste şeklinde gösterirken, en üstteki dosyanın, üst barın altında kalması ve dolayısı ile tıklanamaması
    - dock' için otomatik kapanma ayarı yapılmamasına rağmen, bazen kendi kendine otomatik olarak kapanması, ve ayarlara girip bu özelliği aç-kapa yapana kadar düzelmemesi
    - airdrop açıkken, başka diğer 5 apple bilgisayardan 3 tanesi tarafından görülebilmesi, ama diğer 2 tanesinde gözükmemesi.
    - bazen yeni indirilen ya da taşınan dosyaların, diğer programlar tarafından gözükmemesi.
    - touchbar'ın bazen yazılımsal olarak sorun çıkarması.
    - mavi ekran hatasının bir benzeri os x'lerde de var

bunların dışında windows ile karşılaştırıldığı zaman sıfırdan açılma hızı os x'te çok çok yavaş diyebiliriz. neredeyse aynı donanımda 4-5 sn'de açılan windows bilgisayarım varken, macbook pro bilgisayarım 30 sn civarı bir sürede açılıyor.

son olarak, şarj süresi ve genel pratiklik açısından günlük hayatta macbook pro bilgisayarımı kullanıyorum.
  • üstte birisi 2 pkg atıp hallediyormuş bizi. cidden hiç güleceğim yoktu hahahahaha
  • madem evrim var neden şimdiki windowslar apple olmuyor?
hesabın var mı? giriş yap