şükela:  tümü | bugün
  • sakarya'da bulunan mesire yeri. burayı özel kılan ise yıllar önce madencilerin açtığı tünellerden geçerek, doğa yürüyüşü yapabilme imkanı sağlaması. her ne kadar yorucu ve tehlikeli bir yürüyüş olsa da unutulmaz oluyor. he bir de çok güzel bir şelale vardır burada.
  • sakarya'nın kocaali ile karasu ilçeleri arasında yer alan doğa harikası bir mekan. osmanlı zamanında bu bölgede fransızlar tarafından altın,kurşun gibi madenler çıkarılmış, sonrasında bu madenlerin hemen hemen hepsi dinamitle patlatılarak kullanılmaz hale getirilmiş ve terkedilmiş.
  • cennet gibi, huzur dolu bir mekan. öyle ki, ağaçlardan gökyüzünü göremiyorsunuz. buz gibi sularında serinlemek kadar güzel bir his yoktur. yaz aylarında kalabalıktan ötürü hafta içi gidilmesi gereken mekandır. şelaleye kadar yürümek ve ödül olarak buz gibi suya dalmak adeta bir ritüel olmuştur. giderken mangalımızı bagaja koymayı unutmayalım.
  • bölümümün rekreatif faaliyetlere olan merakıyla "haydi trekking yapalım" diyerek gittiğimiz doğa harikası.

aşama 1: sabah uyanış, geziye katılmaya karar verdiğin ana sövmeceler, para verdiğine yanmalar, ağlaya ağlaya otobüse gitmeler, yolculuk boyunca lanet etmeler.

aşama 2: tırmanacağımız yeri görünce mızıldanmalar, yeterli uzunlukta bir sopa bulup kendine yaren aramalar, yürümeye başlayıp etrafa hayran olmalar, önüne çıkan örümcek ağlarına tiksinerek bakarken bir süre sonra sümüklü böceklerle dans etmeler, zaten kirlendik mantığı dahilinde çamurlara zıplayıp kurbağalara rastlamalar, derenin içinden dönmeye karar verip beline kadar ıslanmalar

aşama 3: parkur tamamlanınca vaypağut ya da burası sörvayvır beyler cümlelerinden birini kullanarak bağırmalar ve gerçekten de belimize kadar ıslak olmamıza rağmen doğrudan yemeğe oturup balığa gömülerekten ödül oyununu kazanmışcasına yemek yemeceler

aşama 4: dönüş yolunda uyumalar.

şaka bir yana, 4 yıldır buradayım ve bu yıl ilk kez gidip gördüğüm için pişmanım. keşke 4yıldır her boşluğumda oraya gitseydim. saatlerce yürüdük mola vermeden, engellerden geçtik, eğildik, kalktık, çamura battık,suya battık, yaralandık ama parkuru tamamlayınca içimize dolan huzur her şeye değerdi. 30 a yakındı mevcudumuz, tek sıra halinde yürünmesi gerekiyor genelde yolların ama beraber o kadar eğlendik ki, tekrar düzenlendiğinde düşünmeden katılacağıma eminim.

bu arada yollar cidden berbat, engelli, düz değil. bir adımınızla kendinizi uçurumun sonunda bulabilirsiniz. yükseklik korkusu olan, karanlık korkusu olan, kapalı alanda kalamayan insanlar için pek de uygun sayılmaz. nitekim bir kaç arkadaşımız yükseklikten dolayı krize girip ağlamaya başladılar.
  • kirlenmeden gelmesi imkansız yerlerden biri. o tünellerden geçerken bir noktadan sonra dizlerinizin üstünden yürümek de yetmiyor sürünmeye başlıyorsunuz. yürümeye meraklı insanların kaçırmaması gereken bir rota. orta zorlukta bir rota olarak nitelendiriliyor ama yine de dikkatli olmak lazım. özellikle uzun boyluysanız tünellerde bir hayli zorlanacaksınız dikkatli olun ve de sarmaşıklara sık sık takılacaksınız. dikkatsiz atacağınız bir adım da en iyi ihtimalle bütün kemikleriniz kırılmış bir biçimde kurtarılırsınız. tavsiyem tünel yolunu kullanıp şelaleye ulaşmanız sonrasında şelaleye atlayarak dönüş yolunu su içerisinden yapmanız. ben şelaleye atlamam diyen bile atlıyor gerçi. o kadar yol yürüyüp terden sırılsıklam olunca o su cennet gibi geliyor gözünüze.

son olarak yanınızda mutlaka iyi bir trekking ayakkabısı, uzun kollu kıyafetler (sayısız diken var etrafta) ve de baton bulundurun.
  • sakarya'da bulunan piknik,mesire ve yürüyüş alanı şahsen 3 yıldır sakaryada okuldan dolayı hikamet etmekteyim burayı keşke daha önce farketseydim muhteşem doğası mükemmel deresi ve şelalesi ile canalıcı biryer gitmeyenlerin kesinlikle gitmesini tavsiye ediyorum.grup olarak gitmek en mantıklısı
  • geçtiğimiz hafta sonu yürüdüğümüz parkur. kesinlikle dikkatli olunması gereken de bir parkur üstelik. tünellerin olduğu cepheden şelaleye ulaştığınız zaman sudan karşıya geçip tırmanışa başlarsanız bilhassa dikkatli olun.
  • burayı okumadan gittiğim için kafayı gözü yarma tehlikesi geçirdiğim yerdir.

bir kere parkur harika. su soğuk. yürümesi keyifli. sağa sola hayran hayran bakıp yürüyorsunuz. fakat. suyun içinden yürümek için ayakkabıyı çıkarmanız gerekiyor. dere sağlı sollu kocaman çakıl taşları ile dolu. gözlerinizden yaşlar gele gele yürüyorsunuz oralarda. en son karşıya geçmek için kayalıkların üzerinden yürümeniz gerekiyor. o kayalıklar da yosun tuttuğu için ayağınız kayıp çok güzel bir popo üstü düşüş yaşamanız muhtemel. yanınıza mutlaka deniz ayakkabısı veya sağlam bir trekking ayakkabısı alıp gitmeniz gereken yer.

girişte plastik beyaz sandalyelerde oturan göbekli abilerin neden giriş ücrei olarak 10 tl aldığını hala anlamış değilim. galiba bana biraz keriz muamelesi yaptılar. sinirlendim bak şimdi.