şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2 sene içinde alacağım ünvan.
 • ülkemizde madenciliğe pek değer verilmemesi ve madenciliğin kömür madenciliği etrafında sınırlanması sebebiyle pek fazla siklenmeyen, aslında avrupa ülkelerinde pek değerli olan mühendisler gürühüdur.
 • yürüdüğünüz kaldırımın, çıktığınız merdivenin, cep telefonunuzun kasasının, kullandığınız klavyenin tuşlarının, üzerinde gezindiğiniz lamine parkenin, hergün işinize yetişmek için bindiğiniz arabanızın/otobüsünüzün, yaslandığınız duvarın ham maddesini yerin altından ekonomik bir şekilde çıkartmak için canla başla mücadele eden kişilere verilen ünvan.
 • herkesin yok efendim "türkiye de x kadar bor var", yok efendim"y kadar bilmem ne madeni var bunları çıkarsak var ya amerikaya kredi açarız" geyiği yaptığı bir ülkede özellikle bu geyiği yapan arkadaşların itinayla sizi bulması ve ben maden mühendisiyim dediğinizde bu arkadaşların şaşırması ve hemen akabinde gelen "kömür mü çıkartıyorsunuz?" sorusu karşısında oha dediğim , şaşırdığım mesleğim * * *

  ayrıca

  (bkz: maden muhendisi denince akla sadece komur gelmesi)
 • jeoloji ve jeofızık muhendısleri tarafından sevilmeyen,fakültede iken jeoloji mühendisliği hocaları tarafından acımasızca ezilen jeofizikçiler tarafından ise amele ilan edilen geleceğini bariz karanlık gören kişi yada kişiler..
 • ülkemizde kalmış birkaç "eski toprak" üyesinin halen türkiye taşkömürü kurumu bünyesinde, zonguldak'ta çalışmakta olduğu meslek.
 • zor bir ünvandır. belki oss sistemi nedeniyle kolay elde edilebilir, fakat bölümü bitirdikten sonra maden mühendisi olarak çalışabilmek her babayiğidin harcı değildir.
  maden mühendisi olan birisi, askerlik öncesi çalışmak isterse, şantiye hayatı onu bekler. şantiyede yaşar, fakat tek olumlu yanı parayı harcıyacak yeri olmadığından birikim yapabilir. bin tl alsa bile yarısından çoğunu ayırıp birikim yapabilir.
  askerlik sonrası da tamamen şans ve çevredir. şehir hayatı biraz uzak gibidir.

  ama şanslı ise, hayat ona güzel olur.
 • bu mesleği yapanların parası pul, karısı dul olur.
 • herkesin bu meslekle alakalı bir bilgisi vardır ülkemizde, hangi ortamda "maden mühendisiyim" deseniz kesinlikle işsizlikten, akrabasından, emmisinden yada dayısından bahsedicektir. ya taksicilik yapıyor olacak yada boyacılık yapıyor olacaktır. nedense benimle birlikte mezun olan arkadaşlar hiç böyle bir işe girişmeyip kendi mesleklerini yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.
  bu kadar ön yargılı olmalarına rağmen, her sene ösym yerleştirmede verilen kontenjanlar dolmakta. burası da ayrı bi konu zaten