şükela:  tümü | bugün
 • bir marka olmakla beraber cikolata anlaminda kullanilir
 • (bkz: madeleine)
 • (bkz: magdalene)
 • ermenice'de bir bayan ismi.
 • denizlide istilklal caddesi uzerinde bulunan pastane.. iki tane subeleri var sanirim..
 • bizim apartmanda otururdu madlen. girişte solda. apartmana yabancı birisi mi gelecek, tipini mi tutmadı, mahallede it kopuk mu var, haksızlık mı var müdahale ederdi, tüm iyi niyetiyle. kaç tane hırsız yakalatmış sayısını ben bilmem. sokakta belediyenin, komşuların diktiği fideleri, çiçekleri kendi çocuklarıymış gibi korur gözetir, çöp atanları ikaz eder çevresini tımar ederdi. evsiz kedicağızlara annelik yapar, onlara gider hususi mama alır, süt verirdi. çiçekleri vardı penceresinin balkonunda. onlarla da insan gibi titizlikle ilgilenirdi. eve her geldiğimizde, ya yorgunluktan ya da elimiz kolumuz dolu olduğundan apartman kapısını açarken zorlanırız belki diye koşar otomata basardı. herkesle muhabbet etmek isterdi içinden gelen o bitmez tükenmez enerjiyle ilgilenirdi herkesle, herkese mutlaka bir laf atardı. hal hatır sorardı. sokakta görse, sokağı bırak kapıyı açsan suratına kapıyı kapatıp selam vermeyen, en küçük seste borazan gibi karşıdan bağırıp kendisi binbir halt yiyen, çiçek diplerini çöplük sanıp bi sıçmadığı kalan mahalleli yanında o, saf kalbi ile herkesi kucaklardı. adı çıkmış bir kere işte...deli madlen. mahallenin delisi madlen. hadi len o hepinizden daha bile akıllıydı en azından insan gibi insandı. eminim yaşıtım olsa, en iyi günümde olduğu kadar en kötü günümde de yanımda olacak bir dost olurdu. yaşı vardı bir hayli çünkü. bakma sen benim madlen dememe. madlen... madlen.. mahallenin okuluna giden analarının sıçtığı bir grup hayta okul çıkışında mutlaka buradan geçer, madleni kızdırır, yumurta, maytap atardı penceresine, apartmanın önünde. ancak o zaman seferber olur tüm mahalle ayaklanırdı çocukları kovmak için. ne de olsa kendi kapılarının önü batıyor. bağırırlardı "deli madlen, çatlak madlen" her gün her gün pis pis yumurtalar kız kaçırtanlar, normal insanı deli yapacak doğuştan kötü insanın doğuştan kötü yavruları.. onunla bununla cebelleşme..öyle geçti hayatı şu küçücük alanda. sonra bir gün, bir gece kimbilir ne dedi de kızdırdı onları, kimbilir ne haplar ne tozlar almışlardı ki ağzını burnunu kırdı travestiler, hayatlarını bedenlerini satarak kazanan kadın adamlar o hoyrat güçleriyle ..ertesi sabah kalkamadı madlen yerinden yığıldı kaldı. ambülans bile gelmedi saatlerce. o küçücük bir insandı sonuçta hiçbir önemi, dünyada hiçbir yeri yoktu. ölse de olurdu. öyle de oldu. gitti madlen. şimdi çocuklar geçmiyor artık kapının önünden, herkes istediği yere işiyor, çöpünü atıyor, tüm kediler öksüz tüm kuşlar yetim kaldı..gitti sessiz ve sedasız. kimse hatırlamayacak bile belki adını. hiç olmazsa burada kalsın bir esamesi istedim. huzur içinde uyu madlen abla.belki orada mutlu olursun..
 • 11. nesil çaylak. aramıza katılmasını sabırsızlıkla beklediğim ada insanı. geleceğin gazetecisi veya herneyse. uzak diyarlardaki özlenen arkadaş.

  (bkz: prozac)
  (bkz: the uk)
  (bkz: zuka)
 • taşınma faaliyetlerimden dolayı her sene 22 eylüle denk gelen doğum gününü kutlamayı unuttuğum çaylak-arkadaş. buradan mutlu yıllar diliyorum kendisine..
 • parça, pul çikolatalar halindeki kuverturdur. kırma ve parçalama gerektirmez, daha
  çabuk erir ve çabuk karışır. blok çikolata ile aynı lezzete sahiptir ve aynı yerlerde kullanılır.