• mado'nun merkez üssü kahramanmaraş'taki yaşar pastanesidir ve bu pastanenin kasasının önünde bir yazı asılıdır.
    "10 tl altına kredi kartı ile ödeme alınmaz"
    işte işin hikmeti bu yazıda saklıdır.

hisseleri borsada işlem gören, bilmem kaç ülkede şubesi olan bir firmanın ana üssündeki kafa budur.
  • mado=çomar mekanı
  • her iki şirket de aynı insan kaynağı potansiyelinden faydalanırken birinde saçma sapan sorunlar yaşıyor, diğerinde daha az yaşıyorsanız burada sorun birkaç kendini bilmez çalışan değildir, ve bilmem kim abiye mail atmanız, onun da bilmem kime eo atması (artık ne demekse) gerçek çözüm üretmez.

starbucks dünyanın en süper yönetilen şirketi değildir kuşkusuz. geçenlerde, amerika'da bir starbucks şubesinde çalışanlardan kaynaklanan bir ırkçılık sorunu yaşandı mesela. peki starbucks ne yaptı? kimseye eyyorlanmadı, bir gün boyunca o şubeyi (ve muhtemelen başka şubeleri de, şimdi hatırlamıyorum) kapatıp çalışanlarına eğitim verdi.

bir günlük eğitimle çalışanların ırkçlığının silinmesi düşünmek saçma olur. adamlar belli ki "bizimle çalışacaksınız böyle davranacaksınız, çünkü bizim marka kimliğimiz budur." dedi o eğitimde.

doğruya doğru, başka yazarların da belirttiği gibi, hedef müşterileri çok farklı. mado böyle bir olaydan zerre zarar almadan çıkar. kârlılığında gram azalma olmaz. ama buradan bir dünya markası da çıkmaz.
  • arkadaşımın başına gelen bir olay sonrasında mado ve starbucks arasında yaptığı marka deneyimi karşılaştırması. sonunu özellikle sevdim "ışıklı tabelayla marka olsaydı ankara pavyonları apple ile yarışırdı" :))

link: https://medium.com/…arbucks-olamayacak-29d2497b2e96
    edit: imla
  • ikisine de gitmediğim için sorun yok.

öncelerde her ikisine de farklı şubelerine bir kaç kez gitmiştim. bir ton birbirinden ilginç tipler vardı. özellikle starbucks entel gözükme gayretinde bulunanlar, bir hayli ilginç görüntüler oluşturuyordu. mado da inanılmaz bir kalabalık söz konusu. boğuluyorsun.
  • sorunlar atilla abi ile mehmet abi ile çözüldüğü için olabilir.
  • biri maraş vizyonu,diğeri amerikan vizyonu...
    bu kadar basit...
  • starbucks ve mado kelimelerinden fazla "kod yazıyorum, kod yazdım, ben kod yazdım, kod yazmaya devam ettim, ben kod" ifadelerini yazan birisinin, elma ile armut kıyasladığı iddia.

mado'nun, starbucks olmak gibi bir ticari hedefi olmamasını bilmemene ise hiç girmiyorum.

yok ddos, yok kod yazıyorum ben bu işi bilirim internet şifrenizi değiştirin falan filan diye, ukalalık yaptığın için adamlar kibarca siktir etmişler işte seni.
  • bu ne şimdi? nasıl saçma bir algı kasması.. yüzden fazla bayisi olan bir firmanın tek bir şubesinde ki 3-5 kendini bilmezin davranışlarını nasıl koca bir firmaya mal edilebilinir ? atilla abiyi tanırım, misafiri olmuştum. bu şekilde saçma sapan karalama yapmak yerine firmaya yazsaydın eğer ya atilla abi ya mehmet abi kesinlikle eo atardı şubeye.. sizin amerika sevdanız malum.. lakin bilin ki hiç biri ovdugunuz kalitede değil.. blog reklamını daha dolu yazılarla yapın, şikayete.com vari değil.. berbat bir blog. az örnek alın iş yapan blogları..
  • bir iki istisnası olsana tüm şubelerini kendi işleten bir firma içe franchising usulü çalışan bir firmanın karşılaştırılması olmuş. o sebeple tek bir şubenin davranışından sevin sevmeyin koca firmayı gömmek pek tutarlı değil kaldıki starbucks olabilecek mado şubeleri de vardır.

ayrıca müşteri tipleriyle firma eleştirisi de tutarsız o çorapsız kundura ve kısa pantolon giyip seri köz isteyenler kahvelerini gelip starbucksta içiyor o zaman starbucksta keko mekanı.

hatta çalışanlarında geçin müşteri memnuniyetini takmayan mağaza müdürleri de var ilkinde ve yüzünüze gülmek zorunda olan ama ay sonu prim alabilmek için aylık kotasını doldurmak zorundaki insanların 3 saat masa işgal ettiğinizde arkanızdan pek hayırlı konuştuklarını düşünmeyin.

global firmanın sektöründe kendini konumlandırma ve marka yaratımı sürecini başka bir firma ile karşılaştırmayın, hem aynı kulvarda değiller hemde aynı marka yararımı şeklinde ilerlemiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap