şükela:  tümü | bugün
  • bir gıda mühendisi bayan arkadaşımızın başına geleni aynen aşağıdaki gibi kendi ağzından aktarıyorum.

"gerçek rezalet
    herkese merhaba ben gıda mühendisiyim. 19 kasım tarihinde başıma gelen bir hadiseyi sizinle paylaşacağım. kadıköy mado şubesinde sorumlu müdür aranmış olduğunu söz konusu şubenin vitrin camlarındaki ilandan öğrenip hemen başvurmak istedim. mado dan içeri adımımı attım. ilgili ilan için geldiğimi ve bilgi almak istediğini paylaştım. kasadaki beyefendi beni ahmet bey e yönlendirdi. memnuniyetle ahmet beyin ofisine gittim. ahmet bey beni sandalyeye oturttu. ne amaçla geldiğimi anlattım kendisine. ilk önce " yok ben öyle bişey aramıyorum" dedi. ben beyefendinin gün içindeki yorgunluğuna vererek. koskocaman cama asılmış llani hatırlattım. o zaman hatırladı ve benden kimliğimi istedi. kendisine kimliğimi ziyaretçi kabul defterine kayıt yapacağını düşünerek ilettim. kimliğinin arkasını çevirerek "erzurumlu musun" dedi. ben de "evet erzurumluyum" dedim. ve işte o an kimliğim bana doğru fırlatılarak "anlaşıldı" dendiğini işittim. düşünün! türkiye'de bir vatandaş iş görüşmesine gidiyor ve erzurumlu olduğu için yüzüne doğru türkiye cumhuriyeti'nin kendisine verdiği vatandaşlık kimliği nefret soylemleriyle firlatiliyor. skandal bununla da kalmıyor "şalınla mı dolasacaksin insanların içinde? şalın yerleri süpürüyor bize kafa lazım" cümlesi son nokta oldu. gitmiş olduğum bu iş görüşmesinde iş ile ilgili bilgilendirme beklerken işittiğim bu hakaretler karşısında ortamdan ayrılmak istedim. tabi ahmet bey galiba rahatsız olduğumu anladı. bu sefer lafılarını çevirip "sana birşey demedim şahsi algılama." demeye başladı neye uğradığımı şaşırdım. ahmet bey kendisine kafa lazım olduğunu söylerken ellerini masaya vuruyordu bu arada. üçüncü kez kendisine işle ilgili vermiş olduğu bilgileri değerlendireceğimi, bu bilgiler ışığında geri dönüş yapacagimi söyledikten sonra ahmet bey gitmeme nihayet izin verdi. kendimi dışarı zor attim. başıma gelen bu hadiseyi sizinle paylaşıyorum. destek verir ve bu paylaşımı paylaşırsanız mado gerçek tatlar dünyasına ve diğer işverenlere sesimi duyurabilirim. böylece iş istemi ile işverenin karşısına giden iş arayanlar maruz kaldıkları bu gibi kimlik ve dış görünüş yargilanmalarindan belkide kurtulabilirler. paylaştığınız, destek olduğunuz ve bu durumu fiili olarak kınadığınız için şimdiden teşekkür ediyorum."

ilgili arkadaşın paylaşımı : [https://www.facebook.com/…malink/10154591052057936/ https://www.facebook.com/…malink/10154591052057936/]
  • (bkz: camekandaki iş ilanına başvuran insanlar)

garson, komi, bulaşıkçı, temizlikçi falan gibi pek de üniversite diploması aramayan geçici işler için cama eleman aranıyor ilanları asılıyor. ancak gıda mühendisi, müessese müdürü gibi daha kalifiye işlerde ilk defa duyuyorum böyle bir şey.

zaten, birazcık ciddi bir şirket, mağaza müdürünü mağaza camına ilan yapıştırarak aramaz. gıda mühendisi de bu ilana başvuruyorsa o şirketin kendisine komi mualemesi yapacak kadar amatör ve kalitesiz olduğunu tahmin etmeli.

not: başörtüsü muhabbeti ne alaka. ben öyle bi anlam çıkarmadım yazıdan. şal dediği türban mı? türbana ne zamandır şal deniyor, gerçekten haberim olmadı.
  • dengesiz bir müdüre denk gelen birinin başına gelmiş rezalet. rezalet puanım 3/10. çok beğenmedim.
  • (bkz: mado'ya para kazandırmaya çalışan insanlar)

hani bağırıyorduk ya; "polis simit sat, onurlu yaşa" diye. oradaki onur, burada da geçerli işte.

az bile yapmış mado sahibi. her şey müstahak çünkü böylesine.
  • gercek olmasina inanmak istemedigim olaylardan bir tanesi daha. eksik kisimlar var sanki olayda, cok sacma. yani gercekse de cok sacma, trollse de oyle. asil gercek su ki bu basligin altinda "irkcilik nedir?" sorusunun cevaplarina sahit olma ihtimalimiz yuksek.
  • rezalette türban ile ilgili bir kelime geçmiyor. buna rağmen türban yüzünden ateist, alevi ve solcuların ilgisini çekmeyeceği söylenebiliyor. bu liberteryen'in kaç tane hesabı var? diğer hesabıyla kendisi yazmış ama türbandan bahsetmeyi unutmuş, asıl hesabıyla da türban sömürüsü yapmış.

ekleme: beyler sakin. ben bu entry'yi yazdığım an itibariyle ortada herhangi bir link yoktu. bu durumda hala savım geçerliliğini koruyor.
  • beğenmediğim rezalet. puanım 2/10.