• aynı zamanda bir aktroll. dayayın engeli.
  • üç günde 25 şarkıları ile beni tuş etmiş deniz tuzu kokulu müthiş grup. güzelim siteleri de "turn off the lights" diye açılıyor ki "zaten kapalı, siz başlayın" diyesim geldi.
  • portoda konserlerini dinlemek mutluluguna eri$tigim grup. sonra gittigim bir kucuk ve sicak fado barda vokalistleri teresa salguieroyu gormus ve bir iki saat konusmus akabininde de a$ik olmus ve kendisine ilan-i a$k etmistim. bunun uzerine sadece bir gulumseme belirmisti yuzunde. ama pi$man olacak o gun beni reddettigine
  • tekdüzeliğin içinde ruh nasıl hareketli tutulur, bana tekrar capcanlı gösteren gruptur.. bugüne dek albümlerin kapaklarında gördüğüm siyah takım elbiseli o güzel adamlar, hayat öpücüğü gibi tanrısal bir ses.. yürüdü geldi sahneye.. mütevazi, doygun, gerçek, samimi.. teresa salgueiro dün gece benim için söyledi tüm şarkıları.. müzik setimde değildi, karşımdaydı.. yıllardır yaşamımın pek çok anını paylaşan uzaklardan insanlar, benim için çaldı, benim için söyledi..
    ne gözlerimi alabildim, ne kulaklarımı.. en bilinenlerine hiç dokunmamalarına rağmen, dipte yüzer gibi dinledim.. sakin.. serin.. bazen hüzünle, bazen huzurla.. ya da hep hüzünlü bir huzurla.. saudade'yi yaşatmak da böyle bir şey olsa gerek.. yine de bisde bağırdım bir cesaretle, o pastor diye bağıran birinin ardından:
    ao longe o mar diye yolladım dileğimi teresa'ya kendime şaşarak.. söylemedi.. kimseyi dinlemedi.. o yine istediğini söyledi.. fakat bir şey değişmedi.. onun istediği alıkoyamadı beni tekrar çok mutlu olmaktan..
    şimdi um amor infinito dönüp duruyor odamda.. nedense daha da güzel çalınıyor kulaklarıma..
  • yeni vokalist beatriz nunes ile ilk konserini bu gece porto, casa da musica'da vererek geri dönen gruptur. beatriz nunes'in işi zor, belki -en azından bir süre- teresa salgueiro'nun gölgesinde kalacak ya da hep onunla kıyaslanacak. ancak bu geceki konserde gördük ki çok çok iyi bir sesi var. sadece biraz çömez, sahneye alışması gerekiyor belki. ama sesine diyecek hiç bir şey yok. harika bir tekniği var. madredeus için mükemmel bir seçim.
  • portekiz bir grup.mükemmel* bir sayfaları var.
    http://go.to/madredeus
  • her albümü, özellikle antologia, yaşamın her günü dinlenebilecek portekiz'li grup..
    sözleri anlaşılmadan ağlanabilecek kaç şarkı vardır? ao longe o mar ağlatır.. tüm şarkıları insanın yaşadığı anı, günü farklılaştırır.. solisti teresa salgueiro'nun sesinin cennetten geldiği söylenir.. gelmiştir, doğrudur..
  • kelimeler kifayetsiz ise yokluğu aranır.

(bkz: palavras ausentes)
    unto a ti
    é que eu aprendi
    a deixar ficar o silêncio
    as palavras ausentes
    foi assim
    aprendi assim
    que é bom ficar em silêncio
    quando o amor, manda
    ai, é a saudade quem fala assim
    é o amor que se ouve assim
    neste silêncio em que eu descobri
    que é bom ficar junto a ti
    foi assim
    aprendi assim
    a deixar ficar o silêncio
    as palavras ausentes
    ai, é a saudade quem fala assim
    é o amor que se ouve assim
    neste silêncio em que eu descobri
    que é bom ficar junto a ti
    neste silêncio em que eu aprendi
    a ficar bem junto a ti
    neste silêncio que descobri
    quando estou bem jun
  • tarzını, portekiz müziğine sadık kalarak yapılan müzikal bir fantazi, bir yolculuk olarak tanımlayan grup..
    anlamam bunca zamandır neden gelemediler buralara.. son albümleri um amor infinito'nun tanıtım turnesini sürdürürken, yıllar süren yakarışımı nihayet duyarak istanbul'a yaklaşıyorlar şimdi.. su gibi akan melodileri, su sesli teresa'yı 5 şubat'ta iş sanat'ta capcanlı dinleyeceğiz nihayet.*
  • ismini lisbon'da çalıştıkları kliseden değil, daha yeni bir tiyatroya çevrilmiş kilisenin önünden geçen ve her geçişinde ilk albümün* canlı yapılan kaydını bölen tramvayın son durağı olan madre de deus durağından almıştır.(ki bu durak lisbon'un doğusundaymış diyor albüm kapağı) teresa hanımın duyanı anında kendine aşık eden bir sesi var, müzik dinlemeyi seven herkesin dinlemesi gerektiğine inandığım bir grup madredeus. bir şarkı tavsiyesi de benden gelsin: a andorinha da primavera
hesabın var mı? giriş yap