şükela:  tümü | bugün
  • şimdilik (bkz: madvillain)
  • madvillain ikilisini olusturan mf doom ve madlib'in ilk albumleridir bu. muzikte klasik statusune ulasmis albumlerden biridir son 20 yilda.
    sozleri oturup okursaniz hele, doom'un mevlana gibi bir adam oldugunu farkedeceksiniz.
  • bundan 50 yıl sonra hip-hop klasikleri denince akla gelecek ilk albümlerdendir. ben içinde bulunduğumuz yüzyılda bu kadar harika bir hip-hop albümüne rastlamadım. kısa süreli 22 parçadan oluşan albümde madlib'in alter egosu lord quas da america's most blunted ve shadows of tomorrow gibi şarkılarda karşımıza çıkar.
  • inanılmaz bir hip hop albümü olmasının yanı sıra her sene bir devam albümünün çıkacağı hayranlar arasında konuşulmaktadır, ancak bazen zirvede yalnız olmak en iyisidir. nas'ın çıkarttığı birçok "eh" seviye albümdense, tek bir madvillain albümü olması iyidir. madvillainy 2'yi saymıyorum çünkü eski mf doom vocallerine yeni beatler üreten madlib'in bu çabası gözümde bir albüm sayılmıyor.
  • abstract hip hop başyapıtı ve bu bin yılda çıkmış en iyi hip hop albümlerinden biri..

bu anlamda yanına revolutionary vol. 2, absence, deltron 3030, wooden tongues, original pirate material, sole and the skyrider band ve fantastic damage gibi birkaç albüm yazılabilir ancak sanırım.. hip hop öldü ama ruhu yeraltında yaşamaya devam ediyor..

https://www.youtube.com/watch?v=onku3esrucy
  • elli sene sonra esamesi okunmayacak bir müzik albümü.

müziğinin temeli samplelar olan, özgünlük nedir bilmez tiplerin müziği hatırlanmayacak. ama onun arkasında yatan sebepler de geçerli bir savunma değil.
  • albümde bulunan meat grinder adlı parça kesinlikle başka bir evrenden bu aleme bırakılmış yüksek bir teknoloji içeriyor.

insan sesi nasıl bir enstrümana dönüşebilir? bu şarkıda sample, vurmalılar ve vokal müthiş bir uyumla esip gürlüyor. fırtına koparıyor, ama bu fırtınanın sadece içinizde kopacağını ve size tuhaf bir huzur vereceğini biliyorsunuz.