şükela:  tümü | bugün
 • şimdilik (bkz: madvillain)
 • bundan 50 yıl sonra hip-hop klasikleri denince akla gelecek ilk albümlerdendir. ben içinde bulunduğumuz yüzyılda bu kadar harika bir hip-hop albümüne rastlamadım. kısa süreli 22 parçadan oluşan albümde madlib'in alter egosu lord quas da america's most blunted ve shadows of tomorrow gibi şarkılarda karşımıza çıkar.
 • inanılmaz bir hip hop albümü olmasının yanı sıra her sene bir devam albümünün çıkacağı hayranlar arasında konuşulmaktadır, ancak bazen zirvede yalnız olmak en iyisidir. nas'ın çıkarttığı birçok "eh" seviye albümdense, tek bir madvillain albümü olması iyidir. madvillainy 2'yi saymıyorum çünkü eski mf doom vocallerine yeni beatler üreten madlib'in bu çabası gözümde bir albüm sayılmıyor.
 • elli sene sonra esamesi okunmayacak bir müzik albümü.

  müziğinin temeli samplelar olan, özgünlük nedir bilmez tiplerin müziği hatırlanmayacak. ama onun arkasında yatan sebepler de geçerli bir savunma değil.
 • sample kullanmak,sample ile oynamak elektronik müzikte bir tekniktir,madvillainy albümü ise gerek skitleriyle olsun gerek enstrümanlarıyla gayet özgün bir albümdür aşağılayan arkadaş mutlaka kullanılan sampleları incelesin.hip-hop yapmak hele böyle albümler yapmak kimsenin sandığı kadar basit değildir,müzik aleti çalmak ile sample tabanlı müzik yapmayı karşılaştırmak ve burada özgünlük aramak ise büyük cehalettir
 • dün hayatını kaybettiğini öğrendiğim mf doom'un onuruna ben de bu albümle ilgili bir şeyler yazayım. öncelikle albüm zamanının ötesinde bir albüm, çok deneysel. bazı deneysel albümler, geleneksel hip-hop fanları tarafından kabul görmezler. kanye west'in yeezus'ı veya earl sweatshirt'ün some rap songs'u gibi ancak bu albüm tüm müzik fanları, tüm hip-hop severler tarafından kabul görmüştür ve efsane statüsüne alınmıştır. deltron 3030 grubunun aynı isimli ilk albümleri de öyledir mesela.

  albüm tam bir sample makinesi, bir şarkıda 17 taneye çıkan vokal veya instrumental sampleları görebilirsiniz. bazı insanlar sample kesmenin özgünlük olmadığını savunurlar ancak nasıl sample kestiğin, sample'ı şarkıya nasıl entegre edebildiğin bana göre bir sanattır ve pek tabi yaratıcıdır. en iyi hip-hop producer'larından biri olan madlib bunu yapıyor. eski süper kahraman filmlerinden, hint müziğinden hatta çocuk kitaplarından bile sample kesiyor ve hiç eğreti durmuyor.

  albümün teması zaten süper kahraman ve doom'un kendi oluşturduğu villain personası. onun bu villain portresini nasıl yarattığını, hayat hikayesini ve yaşadığı bunalımdan maskeyle çıkmasını bilenler bilir. mesela bu albümle aynı tarihte çıkan mm..food albümü de benim favori konsept albümlerimden biri. ona da başka bir tarihte entry yazarım.

  doom'un raplerine gelirsek, akılalmaz derecede şeyler var. rhinestone cowboy şarkısında " got more soul than a sock with an hole " sözü kafa uçurucu. özellikle meat grinder şarkısındaki kafiye şeması inanılmaz. america's most blunted şarkısı dinlediğim en eğlenceli şarkılardan biri. fancy clown bu albümden duyduğum ilk şarkı olmuştu ve kendi kendine diss atıyor, herifteki havaya bak diye geçirmiştim kafamdan. albümde ilk akla gelen şarkılar ise accordion, figaro ve all caps yine ikonik şarkılar.

  albüm için söyleyeceğim şimdilik bu kadar. benim için bu kadar önemli bir albüm ve hip-hop tarihindeki en iyi albümlerden biri. keza doom ve madlib de öyle, hip-hop tarihindeki en iyi rapperlardan biri olan doom ve en iyi producer'lardan biri olan madlib.
  huzur içinde yat doom baba, villain'liğin kalıcı olsun.

  accordion
  meat grinder
  raid
  america's most blunted (bahsettiğim 17 tane sample kullanılan şarkı)
  money folder
  shadows of tomorrow (bu şarkıda madlib kendisi rap yapıyor)
  figaro
  strange ways
  fancy clown ( bu şarkıda doom yine kendi yarattığı viktor vaughn karakteriyle kendisine diss atıyor, adam harbi villain lol)
  all caps
  great day ( bu şarkıdaki tek satır doom'un ne kadar zeki bir adam olduğunu gösteriyor. şarkıda bitches dememek için booze diyor ve ona göre kafiye yaratıyor)
  rhinestone cowboy
  albümde kullanılan instrumental sample'lar ( vokal sample'larını youtube'da bulamadım whosampled.com'da filan bulursunuz)
  genellikle doom ve onun kafiyeleriyle alakalı bir vox videosu ( videoda rakim, andre 3000, mos def, the notorious b.i.g., eminem ve kendrick lamar şarkıları da var.)
hesabın var mı? giriş yap