şükela:  tümü | bugün
 • roma'nın augustus devrinde; gerek augustus'un gerekse onun reformlarının milli edebiyattaki bir nevi stratejist destekcisi.

  efendim; roma'da şairlere sponsor olan zenginler vardır. tüm masraflarını karşılarlar, yeter ki recitare müessesesini başarıyla uygulayabilsinler. işte maecenas da bunlardan biriydi. vergilius, horatius gibi dönemin ve kendilerinden sonrasının pek meşhur edebiyatçılarıyla yakın ilişkisi vardır.

  tabi eklemek de fayda var; augustus dediğimiz adam öngörü sahibidir (bkz: providentia) yozlaşmış ve bellum civile den yılmış roma halkını her yönden ihya etmeye giriştiğinde, edebi yönden de ; mustafa kemal atatürk 'in de yaptığı gibi halka gaz verici, yüreklendirici hareketlerde bulunmuştur. reformları edebiyatla desteklenmiştir efendim.

  bunun en büyük örneği de; vergilius 'un yazdığı büyük romalı destanı aeneis'dir.

  not: belirtmek de fayda var; o dönemin büyük şairlerinden bir tek horatius, maecenas'a "yok hoca; ben rahat bir yaşam istiyorum.. kusra kalma.." diyebilmiştir. gerçi kendisinin bazı mektuplarında (epistulae) maecenas'a övgüler, augustus'a açık destekler bulunmaktadır. bunlar ise başka bir başlığın konusudur, burada değinmeye gerek yok..

  o dönemi araştıranların incelemesi farz olan kişilerden biri de;
  asinius pollio 'dur.
 • (bkz: mesen)
 • horatius 'un, carmina i, xx'de kendisine adi şarap sunduğu için özür dilediği sponsordur.
  horatius, maecenas'ı evinde, birkaç şişe sabin şarabı içmeye davet etmektedir; oysa sabin bağları, pek adi sayıldığından, oradan çıkan şarabın cinsi de, maecenas 'ın klasına pek uygun değildi;

  “vile potabis modicis sabinum
  cantharis, graeca quod ego ipse testa
  conditum leui, datus in theatro cum tibi plausus,
  ..
  caecubum et prelo domitam caleno
  tu bibes uuam; mea nec falernae 10
  temperant uites neque formiani
  pocula colles. “

  “küçük bardaklarda (cantharus,-i [m]), adi (vilis) bir sabinus şarabı içeceksin.(potabis: poto, -are) sen tiyatroda alkışlanırken, bir yunan toprak çanağı (testa, -ae) içinde onu bizzat ben (ego ipse) mühürlemiştim.(levi: lino, -ere, levi, litum)
  ..
  sen hep caecubus'la calenum teknesinde (prelum,-i) ezilen (domitam: domo, -are, -ui,-itum) salkımdan içersin (bibo, -ere); fakat, falernum 'un ve formia tepelerinin (collis, -is) bağları (vitis, is [f]) benim kupalarıma (poculum, i [n]) ahenk vermez.”

  sen neymişsin be maecenas; quippe maecena!
 • tam adı gaius cilnius maecenas olan romalı şair, politikacı.

  rome dizisinde bu karakter alex wyndham tarafından canlandırılmıştır.