şükela:  tümü | bugün
 • fëanorun yedi oğlundan en büyüğü. devasa uzun bir boyu olduğu söylenir. babasıyla birlikte büyük yemini ederek orta dünyaya geldi. fëanorun ölümünden hemen sonra morgoth tarafından tutsak edilip thangorodrim tepelerinden birine tek elinden demir halatla bağlandı. bu arada noldorun kalan kısmını gıcırdayan buzullar üzerinden beleriand'a getirmiş olan fingolfin'in oğlu fingon, tek başına angband'a giderek maedhrosu elinin kesilmesi pahasına kurtardı (bkz: blood tears). fëanorun en büyük oğlu olarak veliahtlık ünvanını elinde bulunduran maedhros bunun üzerine, fingolfin yararına tahttan feragat etmiştir. yaşamının ileriki yıllarında noldoru tekrar birleştirmek için uğraştı, nirnaeth arnoediad'da noldor saldırısını planlayıp fingon'la ortaklaşa kontrol etti, fakat ulfang'ın hainliği sonucu yenildi. war of wrath esnasında silmarillerden birini ele geçirdi, ancak hayatı boyunca yeminine uyarak uyguladığı şeytani yöntemler yüzünden bu kıymetli taşa dokunuşu aklını kaybetmesine neden oldu. kendini elindeki silmaril ile birlikte yerdeki bir yarıktan aşağı atarak intihar etmiştir.
 • orta dünyadaki noldorun en cesurlarından idi.fingon thangorodrim'de maedhrosun bağlı olduğu sağ bileğini kestikten sonra kılıcını sol elle eskisinden daha iyi kullanmı$ ve yüzüne bir hiddet ifadesi oturup babasına daha da çok benzemeye ba$lamı$tır.öyle ki onu gören dü$man,yolunun üzerinden kaçarak uzakla$mı$tır.
 • feanor'un yedi oğlundan en büyüğü ve liderleri... valinor'da feanor'un yeminini tutacağına dair söz verir ve orta dünya'ya döndüklerinde kardeşi maglor'la birlikte yemine en çok sadık kalanlardan biri olarak görünür. feanor'un ölümünden sonra, morgoth, maedhros'u hileyle esir eder ve sağ bileğinden thangorodrim'e asar. fingon, maedhros'u kurtarır ancak sağ elini kesmek zorunda kalır.

  maedhros, kardeşleriyle birlikte, beleriand'ın doğu geçidini tutar ve oraya yerleşir. tüm noldor hanedanlarını birleştirmek için çalışır ve maedhros birliği'ni kurar, ancak birlik, nirnaeth arnoediad'da yaşanan bozgun sonrası dağılır.

  morgoth'un war of wrath'da yenilmesinden sonra, maedhros ve kardeşi maglor , kalan iki silmarili valar'ın kampından kaçırır, ancak silmariller iki kardeşin başına sürekli yıkım getirecektir. maedhros, sonunda kendisini azap içerisinde bir yarığın içine atar.
 • (bkz: himling)
 • yazar olmasını 4( yazıyla dört) gözle beklediğim, yorumlariyla sözlüğe deger katacak müstesna , nev-i şahsına münhasır, kendine özen gösteren, bakımlı, fit olma düsturuyla spor salonlarından çıkmayan, koyu beşiktaşlı koyu kızdır.

  ps: addicted to cinema ;)
 • uzun maedhros olarak anılmasına ve gerçekten de çok uzun boylu olmasına rağmen elflerin en uzunu kral elwe nam-ı diğer elu thingol'dur.

  morgoth'un elçileriyle görüşmeden önce elçiye zeval olmaz dememiş, onlar da ibnelik yapar düşüncesi ile yanında askeri güç ile görüşmeye gitmiş ama belasını bulmuştur çünkü morgoth'un elçileri daha büyük bir güçle gelmiş ve yanındakileri katletmiştir. maedhros ise esir düşmüş ve thangorodrim'in dimdik yamaçlarından birine sağ bileğinden çelik ve açılmaz, kırılmaz bir kelepçe ile sallandırılmıştır.
 • --- spoiler ---

  sağ elini kaybettiğinden beri kılıcını daha bir amansız kullanır oldu maedhros, düşmanları onu thangorodrim'e zincirledikleri güne lanet ettiler.

  --- spoiler ---
 • fëanor'un boş beleş oğulları arasından sivrilmektedir.