• çoğu iron maiden şarkısının altına sözlerini girmiş, koyu bir maiden fanı olduğunu sandığım sözlük kullanıcısı.
 • yazar-ı azam efendi j.r.r.tolkien’in silmarillion adlı başyapıtındaki en çarpıcı karakterlerdendir. eöl’den olma, aredhel’den doğma nan elmoth’lu maeglin gondolin’de yücelmiş ve turgon’un pek bir sevdiği yeğeni olmuştur. lakin idril’e duyduğu aşk önce ulaşamama nihai olarak da ulmo’nun gözbebeği tuor’un ortaya çıkıp idril’i ayartması ile kıskançlıkla zehirlenip sadık elf kanına gölge düşürür ve gondolin’in gizlerini melkor’a idril vaadinin gazı ile açık etmesi üzerine babasının da ölmeden önce buyurduğu üzere caragdur’dan aşağı derin bir karanlığa atılıp sonraki günlerin hiçbirinde orta dünya’da yürürken görülmemiştir mevzu bahis karanlık elf...
 • yaralı ve bu nedenle körelmiş bir bünyenin ve insanın içindeki bitmez tükenmez hırsın nelere kadir olduğunu ve nelere yol açabileceğini gösteren bir karanlık elf karakteridir maeglin...idril'den aşkına karşılık alamaması onu bu yollara itmiş,kralı turgon'a ihanet edip morgoth'a gondolin'in yerini belli etmiştir.
 • tüm silmarillion'daki, melkor hariç en göt karakter. keskin bakış'mış, peh. kadir inanır mısın lan sen?
 • babasını da sevmezdim. hayır önce bir okuyucunun sempatisini kazanıyor yaptıklarıyla, kazanmıyor değil. ama adamın genetik yatkınlığı var, kodu bozuk. böyle olunca da hemen ötüyor melkor'a. hak ettiği sonu yaşadı.
 • tolkienin silmarillionunda gecen noldor hanimi aredhel'in ve karanlik elflerden olaneol un oglu.
  aredhel turgonun kardesidir ancak gondolinden sikilip uzaklara gitti, karanlik ormanlarda eol ona yolunu kaybettirdi ve kendisiyle evlenmesini sagladi. eolun ozelligi delici bakislariydi ayni maeglin gibi. meaglin durusunu vucudunu noldordan alsa da bakislari ve dusunceleri babasi gibiydi.
  sonralari annesiyle birlikte babasindan kacip gondoline geldi ve kuzenine (bkz: idril) asik oldu. arada gecen surede bircok catismaya katilip yigitligini ispatladi ve onemli, soz sahibi biri oldu. fakat sonra idril askina karsilik vermeyince sirf hirsindan daha fazla guc kazanmaya ve icindeki kotulugu buyutmeye basladi. sonunda idril tuora asik oldu.
  maeglin de pustun onde gideni oldugunu kanitlayip guzelim gondolinin yerini morgoth soyledi ve amcasinin kralliginin sonunu getirdi.
 • tarihi bir ihtiras hikayesi..
 • tüm orta dünya karakterleri arasında en çok sevdiğim iki karakterden birincisidir. ama gerçekten idril e gerek var mıydı be keskin bakış. sen de baban gibi bu ırkçı düzeni reddedip ormanlarda takılsaydın keşke. illaki gelirdi oralara ak aredhel gibi mükemmel bir kadın. sonra büyü, zeka, bakışlar derken tuzağa düşürürdün bir şekilde. ulmo gibi bir tanrının özel olarak haber yollamasına rağmen s.kine takmayan dayın yerine anarşist babanı dinleseydin mandos un salonlarındaki soğuğu bu kadar erken tatmazdın.
 • bir am uğruna ya rab ne elfler soluyor.
 • kader ve masumiyet'in bekir'ine çok benzettiğim bir karakter maeglin. hem suçlu hem aşık. babasının sevgisine mazhar olsa belki de çok daha hayırlı olacaktı herkes için. ama mandos'un lanetini ve ulmo'nun müjdesini aşmak ne noldor'un ne de bir başkasının haddine değilmiş ki gondolin elbet düşecekti. zira eldara valar'dan başka kurtuluş yazılmamıştır.

  neyse. blind guardian'ın nightfall in the middle earth albümünde thorn adında bir şarkı vardır. "kara bir kuğu doğdu o gece, sisli göletin yeni bir kralı olmuştu..." diye insanı ağlatasıya girer sözleri. işte tam da o sözlerdeki gibidir zavallı maeglin.

  kara bir kuğu.

  acısından karanlığa kayan yitik bir ruh...
hesabın var mı? giriş yap