şükela:  tümü | bugün
 • trevenian’ın şibumi’sinden bir alıntı.ttt
  “ama şimdi diyeceksin ki, mağaracı acaba dağcıdan daha mı çılgındır? evet, öyledir. neden mi? çünkü mağaracı daha tehlikeli titreşimler içindedir. dağcının tek derdi kendi vücudundan ve gücünden doğar. olsa olsa vücudu yorulur ve gücü tükenir. oysa mağaracının karşısına sinir erozyonları ve ilkel korkular da çıkmaktadır. insanoğlunun içinde uyuyan ilkel hayanın bazı mantık dışı, akıl dışı korkuları vardır. karanlıktan korkar. yeraltında olmaktan korkar, çünkü orayı her zaman kötü güçlerin yuvası olarak bellemiştir. yalnız olmaktan korkar. tuzağa sıkışmaktan korkar. sudan bile korkar. dünyaya oradan geldiği, sudan çıkarak insanlaştığı halde. kabusu andıran en büyük korkuları ise, bir, karanlığın içine düşmek, iki dehlizlerde yolunu bulamadan olaşıp durmaktır. ve mağaracı dediğin adam, çılgının, kaçığın biri olduğu için bütün bu kabuslarla yüzyüze gelmeyi kendi serbest seçimiyle istemektedir. işte bu yüzden o, dağcıdan daha delidir. …”
 • "neşeli insanlar su kenarına gitsinler, eğlenmek isteyen insanlar dağlara çıksınlar, erdemli olmak isteyenler ise mağaralara gitsinler." konfüçyus..
 • tırmanış rotalarının tepesinde, bolta takılmış (muhtemelen artık açılmayan) bir kilitli karabinaya verilen isim. mağaracı, hayırsever tırmanışçılarca yukarı bırakılmakla birlikte, duvarda malzeme bırakmadan emniyet almaya yarar. zaman içinde başka hayırsever tırmanışçılarca yenilenmesi beklenir ama bugüne kadar kalkıp da kendi jarabinasını duvarda bırakanını görmedim.

  edit: "magaraci karabinler aslinda magaracilarin kulandigi bi karabin cesidi, tirmanisa ozel degil. rota istasyonlarina birakilma sebebi saf celik olmalari ve tirmanis karabinlerine gore daha uzun omurlu olmalari..."
  alpinsamuray'a teşekkürler.
 • 10 sene once olay olmus videolari, haberleri bilmem ne, yeni gorup "bak ne buldum cok super" diye sosyal medyada orada burada paylasanlar.
 • (bkz: necroing)