• günümüz ticaret hayatının olmazsa olmazıdır.
  • mağazanın kirasına ortak olmamayı beraberinde getiriyor. yani süper.
  • ben genelde internette inceleyip sonra magazadan alirim.

internetten alinan urunun kargo sureci gayet sikintili oldugu icin, hile ihtimali bir cok unlu sitede bile oldugu icin pek mantikli degildir.
  • internet alışverişinin bir çok kolaylığı( mağzalar elinizin altında) ve avantajı olmasına rağmen internet alışverişinin sadece uygun fiyat avantajından yararlanılan durum. fırsatçılık.
  • bu ekonomik durumda gayet de mantıklı olan hareket
  • benimdir bu. sonuçta aynı ürünü web sitesine daha uygun fiyata koyan onlar. neden aynı ürüne daha fazla para vereyim ki?
  • şerefsizliktir , net.
    uyanık sporlar sizi !

avm'ye bir ton kira öde, çalışanın maaşını , sgk'sını ıvırını zıvırını öde..
    tüm maliyetlere ilaveten , fırsat maliyetini de ekle.

uyanığın biri gelsin kızına denesin kıyafetleri gitsin ucuza internetten alsın.

vallahi ne kıyafet mağazam var ne de dükkanım..

ama hakkaniyet be kardeşim.
    hiç girme o mağazaya git internetten al beğenmiyorsan iade et.
    yazıktır yazık !!!

ortadoğu şark kurnazlığından ne zaman kurtulacaksınız.

okumuşu cahili hepsi aynı !!!

aferim, bir siz akıllısınız !
  • bunun şahsım adına iki avantajı var:

1) kupon kodu, kart kanpanyaları vs ile daha uyguna gelmesi. (bkz: ölücülük)

2) şirketlerin abuk beden/ kesim anlayışı. misal pantalon alacaksınız. bir üründe 40 oluyorken ötekinde 38 oluyor vs insan güvenemiyor. veya dalyan gibi manken çocuklarda güzel duran ürünler sizin gibi pigmelerde sırıtıyor vs. el mecbur önce mağazaya gidip bir denemek lazım.
  • "bana ne bilader? ben ekonomik hayatta ilişkiye girdiğim her müessesenin fırsat maliyeti, kar/zarar analizini yapmak zorunda değilim. " lol (:

adam smith’ten bu yana geleneksel ekonomik teori, bireyin karar verirken öncelikle kendi menfaatini öne çıkardığını kabul eder ... evet bu kafan adam smith'in para teorisine ne kadar da çok uyuyor.

ama gel gelelim günümüzün paradigmasına : günümüz ekonomisinde, insanlar klasik ekonominin öngördüğü kadar bencil davranmaması gerektiğini göstermektedir.
    bu bir döngüdür. sen:" bana ne bilader kar yapmasın ben ucuza almak için her türlü numara yaparım" dersen, avm'deki mağazanın istihdama ve dahi indirekt olarak üretime yaptığı katkıyı etkilersin. bu da sana yakın vadede resesyon , durağanlık olarak geri döner.
    bu bağlam da john nash'in oyun teorisini okumanı tavsiye ederim.
    kısaca bireyin ekonomik karar verirken sadece kendi maddi çıkarını değil, belli bir adalet kaygısını da gözetmesi gerekir.

ulan adama akademik makale yazdıracaksınız sonunda !
hesabın var mı? giriş yap