şükela:  tümü | bugün
 • magazin gazeteciligi, yilda bir ödül bile veriliyor en iyi türlerine..
 • kimin şeyi kimin şeyinde haberciliği'ne verilen kibar isim....
 • milleti ülkede olup biten gerçeklerden uzaklaştırmak için devletin uyguladığı bir politika olduğundan şüphelenilen adına da habercilik denilen boş işler....
 • (bkz: infotainment)
 • dedikoduculuğun çağ atlamış hali
 • dünyanın en gereksiz işi. ek olarak bu işi yapanların kendilerine biçtikleri üst insan rolü de inanılmaz. sanırsın bir öğretmen, sanırsın bir biliminsanı..
  geçen birisine denk geldim şöyle diyordu: "soruyoruz, inkar ediyorlar ilişkilerini.. sonra biz de gidip basıyoruz ahah"
  ulan sanane? dingil.
 • ünlü herhangi birinin herhangi bir yerdeki fotoğrafını çekip, o aralar gündemde değilse saçından başından birşey uydurup haber yapmak üzerine şekillenmiş sanırım.

  bu nedir mesela?

  http://cadde.milliyet.com.tr/…7228/-ne-oluyor-yahu-

  okan bayülgen ile eşi normal yürüyor sokakta. muhabirler bunu çekiyor. ortada haberlik bir durum yok yani. o yüzden de yaza yaza "bayülgen’in kazıttığı saçlarının uzadığı da dikkatlerden kaçmadı." yazıvermişler haber diye.
 • gezi parkı'nda olan biteni vermeyen bir haber kanalının ''cem yılmaz'ın gezi parkı yorumu'' haberini yapmasıdır. aslında tüm varlığını, kendi hayatını yaşayamayan veya (iş, güç, fındık, fıstık) gibi sebeplerden ötürü yaşamaktan mahrum bırakılan insan topluluğuna borçlu olan habercilik türüdür.

  toplum önünde yaptıklarıyla bir adım öne çıkmış insanların ne yapıp yapmadığını merak etmek normal karşılanabilir. fakat bu durum ''zottirik bilmemne'nin aldığı yeni araba, zottirik bilmemne'nin evine döşediği fayanslar, en son bafilediği hatun'' gibi haberlerin çıkmasına sebep oluyor. o ünlü kişisinin aldığı en son arabayı bilmek, hiçbir işe yaramayacak bir bilgidir.

  öte yandan hayatı monoton yaşayan, boş yere savuracak kadar para kazanamayan insanlar, bunları izleyip biraz olsun yaşamlarını renklendirmeye çalışıyor. yani magazin haberciliğini ''hayat pornosu'' olarak nitelendirmek çok da yanlış olmaz. bu şekilde bakacak olursak, kişinin magazin yayını seyrederken yaptığı eyleme de ''zihinsel mastürbasyon'' adını verebiliriz.

  işin aslı budur. yoksa kimsenin bu zırvalıkları izlemeye vakit ayıracağını sanmıyorum.
 • profesyonel kamera ile değişik açılarda çekilmiş görüntüler eşliğinde;

  - özge borak sırılsıklam!

  güzel oyuncu sağanak yağış altında,
  çıplak ayaklarıyla,
  neden gözyaşlarına boğuldu?

  olay görüntüler geliyor.

  az sonra...

  şeklinde tv haberi yapan insanların uğraştığı iş dalı.

  eskiden "x" evleniyor akımı vardı. bir bakardın meğersem "x" ev almış. ters köşe, değişik bir mizah anlayışları da olurdu. şimdi tamamen boşlamışlar, ne heyecan var ne birşey.

  "dünya bu videoyu konuşuyor" yazan linke tıkladıktan sonra mentos şekerin kolayı köpürttüğü görüntüleri 1 milyon kere izletmişliği olan hürriyet.com editörlerinden sonra çıtanın bu kadar düşmesi kendileri adına kaygı verici.