şükela:  tümü | bugün
 • nazi propaganda bakani joseph goebbels'in esi. “esimi de seviyorum, ama önderimize olan sevgim cok daha güclü; onun icin hayatimi dahi feda edebilirim. ancak, önderimizin almanya'ya olan askindan dolayi bir kadini sevemiyecegini anladigimda, sirf ona daha yakin olabilmek icin joseph ile evlendim” diyerek bunun üstüne 6 cocuk dogurmus, nazi döneminde “üstünanne” olarak propaganda vitrininde yer almis, savasin sonunda sovyet askerleri berlin'deki önder siginagina iyice yaklastiklarinda, nasyonal sosyalist ideolojinin olmadigi bir dünyada cocuklarinin yasamasina gerek olmadigi gerekcesiyle, cocuklarina tek tek zehirli kapsüller yutturup öldürdükten sonra esiyle birlikte intihar etmistir. fasizm manyakliginin en mide bulandirici örneklerinden biridir.
 • kendisi aslında bir yahudi ailesinin yanında buyumuştur. siyonizm'in onde gelen isimlerinden ve israilin kurulmasında onemlı bir rol oynayan chaim arlosoroff'un ailesinin yanında uzun süre kalmış hatta chaim'in kendisiyle duygusal bir bağ bile kurmuştur. lakin, faşizm'in ayak seslerinin duyulduğu ilk yıllarda iktidara geçen nazi partisinin önemli ismi joseph goebbels ile evlenince geçmiş hayatını saklı tutmak zorunda kalmıştır. nazi partisinin, ileride saf alman ırkının prototipi olarak gostereceği goebbels ailesinin bu tip bir skandalla karşı karşıya kalması, hem müttefik güçler için buyuk bır sılah olacak, hem de nazi partisini ve faşizm yanlılarını içinden çıkılması zor bir duruma surukleyecektir. savaşın habercisi ırkçı hareketlerin artmasıyla geçmişini saklayamayacağına inanan magda goebbels, durumu adolf hitler'e bizzat kendisi bildirir. normal şartlar altına öldürülmesi veya yok edilmesi gereken magda, hitlerin keskın ve kanlı bıçağından hiç bir şey olmamış gibi azad edilmiştir. (ki tarihçiler bu kararını hitler'in magda'ya olan aşırı hayranlığı ile bağdaştırırlar) nazi partisi bu konudaki kararını chaim'in ve ailesinin yok edilmesi doğrultusunda verir ancak arlosoroff'lar coktan almanyayı terk etmiştir...
  takip eden yıllarda tesadüfün garip bir cilvesidir ki, ileride israil toprakları olacak filistinde bulunan chaim arlosoroff 1933 yılında garip bir suikaste kurban gitmiştir. faşizm'in ve ari ırk safsatalarının alman halkına aşılanmaya başladığı yıllarda kımlığı belirlenemeyen bir kişi, tel aviv plajında chaim arlosoroff'un yanına yaklaşır ve silahıyla kafasına bir el ateş eder. suıkastçı kalabalıktan yararlanıp bolgeden uzaklaşır ve kendısı hakkında en ufak bır ıpucuna bıle rastlanamaz.
  pek tabı kı bunu magda'nın geçmişini su yuzune cıkartmak istemeyen nazi partisi ve adolf hitler'in yaptırdığı söylenebilir ama nurnberg mahkemeleri'nde dahi dava konusu olan bu suikastle ilgili hiç bir kanıta ulaşılamaz.
  sonuçlar cok acık bır şekilde magda goebbels ve nazi partisini gosterse bıle kımse bu suıkast ile ilgili ceza almamıştır.
 • beni, acaba kocasına aşık olsaydı, yine de çocuklarına o zehri içirebilir miydi, sorusuna gark eden kadın. zira çocuklarıyla olan ilişkisinin öznel boyutlarda olduğundan şüpheliyim. 3. reich'ın simgesi pırıl pırıl çocuklar mıydı onun için, yoksa aşkının en somut kanıtı mıydı. sanıyorum ki birincisi. o halde, yok olan bir reich ile o reich'ın cocuklarını da yok etmek en yüzeysel ve basit tabirle söylüyorum hiç ilginç değil.
 • kendisi hakkinda yorumlar yapip karara varmadan once, "tarihi kazananlar yazar" sozunu bir kez vurgulamak istedigim bir kadin, bir anne. tarih boyle kisileri cok gordu, buna benzer eylemlere cok tanik oldu..m.o. 6. yy'da pers satrabı harpagos'un saldırısına direnen xanthoslular kendilerini toplu halde yaktilar, buna benzer eylemi sagalassoslular'da gerceklestirdiler. ya da m.o. 220 civarina tarihlenen galat yontu grubu, tamamen buna benzer orneklerle doludur. greklere yenilen galat'lar karilarini hancerleyerek oldurmusler, ardindan da kendileri intihar etmislerdir. galat savascilarin bu hallerini tasvir eden heykeller oldukca onemli ve guzeldir. bu tip ornekler genellikle kahramanlik ve yureklilik abideleri olarak kabul edilir ve oyle degerlendirilir. ama nedense bunu yapan bir nazi kadin oldugu zaman, vahset ve dehsetmis gibi degerlendiriliyor. nazi kimligini cikarip attigimiz zaman, yavrularini dusmandan korumaya calisan bir anne gormuyor muyuz? hatta dusmanin serrinden o kadar cok korkuyor ki; 6 yavrusunu zehirlemek zorunda kaliyor.. magda goebbels'e kizip sovmeden once, henuz 44 yasinda bir kadini bu duruma iten binlerce belki de milyonlarca nedeni de irdelemek gerekmektedir bence. en basit haliyle; dusman geliyor, (onun acisindan bakiyorum) elinde 6 tane cocugun var, inandigin degerler kulliyen cokmus, yakaladiklari yerde sadece hatrini sormayacaklari da kesin.. ne yapilabilirdi ki? kaybedenlerin tarafinda diye mi bunca sinir? bende uyandirdigi tek his acima duygusudur. buyuk bir trajedi yasamis bir annenin caresizligidir. eger antik donemde olsaydi, bu hallerini betimleyen bir heykel mutlaka yapilmis olurdu ve bu heykel de prokne-itys yontu gurubundan daha az dikkat cekici olmazdi..
 • hitlere bir tanrı gibi tapardı desek yanlış olmaz sanırım.bütün altı çocuğuna da h ile başlayan isimler vermişti;hedwig,heidrun,hildegard,helard,helga ve helmut..reichın son gününde çocuklarının hepsini tek tek öldürecekti..
 • 2. dünya savaşı ve nazi almanyası üzerine onlarca kitap, belgesel, film yutmuş bir kişi olarak beni en çok etkileyen figürdür kendisi. 6 çocuğuna nasıl kıydığı ile ilgili çıkarımım şudur ki;

  kendisi aslında joseph goebbels ile değil hitler ile evliydi. yani joseph çocuklarının biyolojik babası olsa da herkesin bildiği üzere hitler ile aralarında müthiş bir elektrik vardı. saplantılı bir şekilde hitler'e tapıyordu magda. savaş sonunda söylediği "nasyonel sosyalizmin olmadığı bir almanya" sözünü aslında "hitler'in olmadığı bir almanya" olarak okumak lazım. yani esas aşık olduğu adam intihar edecekti magda'nın ve çocuklarının da yaşamasının bir anlamı yoktu o halde. bir nevi ailecek intihar diyelim buna. yani son anda joseph gelip "buralardan gidelim, çocuklarımız yaşasın" da dese o esas saplantılı olduğu hitler ve çocuklarıyla birlikte ölmeyi tercih edecekti.
 • hitler'den 1 gün sonra ve aynı führerbunker'de evvela 6 kızını, sonra kendisini öldüren kişi.

  bu kadın başlı başına incelenmesi gereken birisi. ömrünün yarısına kadar sahipsiz kalmış, öfkeyle yoğrulmuş, sonra bir ideolojide kendini bulmuş, öfkesini hırsa ve saplantıya çevirmiş, liderle kendini özdeşleştirip tüm hayatını buna göre şekillendirmiş, bunda en iyi olmaya çalışmış, nihayetinde de lideri için herşeyini yok edebilmiş birisi.

  çocuklarının hepsinin baş harfleri "h", böylece "h"itler'in ismiyle özdeşleştirmiş. yine 6 çocuğu olması da tesadüf değil, bunun sebebi de "h-i- t- l- e- r".

  sadece bunlar değil, okuduklarıma göre saç kesiminden kıyafet tercihine, yediği yemeklerden dinlediği müziklere kadar herşeyini hitler'e göre düzenlemiş. bildiğimiz "sünnet" mevhumu var kadında. yani hitler işin bokunu çıkartmayıp, "yaşam alanı" (bkz: lebensraum) nı sağladıktan sonra silahlı mücadeleye son verseydi ve hayatta kalsaydı, hitleri basbayağı peygamber ilan edeceklerden birisi bu kadındı. öylesi bir tapınma..

  bu kadını ve psikolojisini doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor. 6 tane evladını tek tek uyutmuş ve elleriyle öldürmüş. bunda asil bir taraf yok. korkuyla yaptığını da zannetmiyorum. hala gösteriş gibi geliyor bana..

  ama dönem almanyasını ve psikolojisini anlayabilmek adına bu kadın nirengi noktalarından birisidir. hitler bile kendine, bu kadın kadar inanmamış.
 • kesinlikle yapmis olsudugu iki evlilik ve de bu evlilliklerden dünyaya getirdigi cocuklariyla, dünya tarihinin en ilginc kadinlarindan birisidir.

  genelde herkes tüm cocuklarini öldürdügünü düsünür, ikinci kocasi joseph goebbels'la ölüme gitmeden önce ama tüm cocuklarini öldürmemistir magda. ilk esinden olan oglu harald kendisinden sonra hayatta olan tek cocugu olmustur ve 1951'de evlendigi inge'den bes kizi dünyaya gelmisitr; katarina, gabriele, anette, bettina ve 2005 yilinda ölen patricia.

  magda'nin ilk esi, yani harald'in babasi günther quandt'ti. almanya'nin önde gelen sanayicilerinden ve zenginlerindendi.

  bugün almanya'nin en zengin ailesi olan quandt'larin babasi.

  günther'in ilk esi antonie'dan olan iki oglu olmustu; hellmut* ve herbert. 1921 yilinda da o zaman 19 yasinda olan magda ile evleniyor ve bu evlilikten harald dünyaya geliyor.

  herbert quandt 1933 yilinda ursel münstermann'la evleniyor, 4 sene sonra ilk cocugu silvia dünyaya geliyor.
  herbert daha sonra lieselotte blobelt evlenip, bu evliliginden de 3 cocugu dünyaya geliyor; sonja, sabina ve sven.
  herbert son olarak 1960 yilinda asistani johanna ile evleniyor ve bu evlilikten de susanne ve stefan dünyaya geliyor.

  johanna quandt kocasinin ölümünden sonra bmw'nin % 16,7 hissesine sahip oluyor ve kocasindan kendi payina düsen mirasla beraber bugün yaklasik 13,9 milyar dolarlik bir serveti var ve kizin susanne'den sonra almanya'nin en zengin kadini kendisi.

  susanne klatten, bwm'nin % 12,5 hissesine ve de altana ag'nin tüm hisselerinin sahibi, onun disinda hissedari oldugu bir kac firma daha var ve 16,8 milyar dolarlik servetiyle almanya'nin en zengin kadini.

  stefan quandt ise bwm'nin % 17,4 hissesine sahip ve serveti de yaklasik olarak 15,6 milyar dolar.

  magda goebels'in üzey gelini johanna ve üvey torunlari susanne ve stefan'nin servetleri bu kadar. tabi üvey olgu herbert'in diger cocuklarinin da hatri sayilir servetleri oldugunu belirteyim.

  magda'nin olgu harald quandt da babasinin sahip oldugu firmalardan, kedisine düsen payi aldi. 1967 yilinda bir ucak kazasinda öldü ve bes kizina millarlik bir severt birakti.

  bu torunlari icinde basinda arada sirada görüntülenen, gabriele quandt-langenscheidt var. onun disinda bir fotografini bulabildigim colleen-bettina rosenblat-mo ve eski bir fotografini buldugum katarine quandt. harald quandt'in cocuklari da, tipki kuzenleri susanne ve stefan gibi, basindan uzak yasiyorlar.

  evet magda goebels, joseph'le olan evliliginden dünyaya getirdigi cocuklarini öldürdü ama ilk evliliginden olan oglunun cocuklari, yani magda'nin torunlari (teki haric) bugün hepsi hayatta ve almanya'nin en zenginleri arasinda.

  magda'nin ilk esi günther quandt böylesine bir serveti geride birakmasin da eski karisinin joseph'le olan evlilgi ve dolayisiyla hitler'le kurdugu yakin iliskinin de payi var.

  evet magda goebbels hangi acidan bakilirsa bakilsin, dünya ve almanya tarihinin en özel kadinlarindan birisi, hatta bana göre en ilgincidir.
 • der untergang filminde genişçe yer bulmuş kadın. filmde beni en çok etkileyen karakter olmuştur.
 • bir kadının on milyonlarca kişinin katili olan bir erkeğe bile saplantılı bir şekilde bağlanabileceğini ve ailesinin onun uğruna harcayabileceğini gösteren kadın.
hesabın var mı? giriş yap