şükela:  tümü | bugün soru sor
  • diğer gnostik metinlerin keşfinden farklı olarak, nag hammadi kütüphanesi'nde değil de 1896 yılında yukarı mısır'da bulunmuştur. keşfinden sonra berlin'e götürülüp berlin kodeksi adını alan bu metinlerin içeriğinde bilinen isa'dan farklı bir portre çizilir.

mecdelli meryem'in kendini 12 havarinin öncüsü olarak gördüğü, isa'nın gerçek öğretisini yalnızca kendisi ile paylaştığını iddia ettiği, hatta meryem'in kimi zaman bu öğretiyle ters düşen görüşlerinin de yer aldığı gnostik incil'de ruh,
    tanrıların katına yükselirken düşürülerek beden ve maddi varoluş tarafından tutsak alınan bir varlık olarak anlatılır.

metinlerde meryem'in gnosise ulaşması kendi ağzından şu şekilde aktarılmaktadır:

"beni ayaklarımdan maddi dünyaya zincirleyen ne varsa yok olup gitti, beni çevreleyen hapishane duvarları yıkıldı, arzularım yok oldu ve cehaletim sona erdi. bugüne değin yaşadığım dünyadan özgürleştim başka bir dünyadayım artık, şu an gördüklerim daha önce gördüğüm hiçbir şeye benzemiyor, baktığım her yerde cenneti görüyorum. daha önce gördüklerim, zamanın egemen olduğu bir dünyada unutulmaya yazgılı, gelgeç görüntülerdi. şimdi ise etrafımda yalnızca sessizlik ve aeonlar var, zamandan ve yaşlılıktan azade kendimi dinliyorum."