şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit: pes! vallahi pes! billahi pes! vurun kafama bir odun da öleyim bari. bak güzel kardeşim, bak aslan kardeşim, bak kibar kardeşim, ben insanlar hata yapmış ama içlerinde şu an zor durumda olanlar oluyor, hemen gömmeyin, düşmez kalkmaz bir allah, eyvallah çakallık yapayım derken göte gelmişler, eyvallah sözde para kazanırken uyaranlara enayi gözüyle bakmışlar, yani eyvallah hata yapmışlar. ama adam intihar edeceğim diyorsa, hanım beni boşayacak diyorsa"geber, doğal seleksiyon, dünyadan bir mal eksilir, boşasın zaten senin gibi maldan kurtulur" gibi lafları söylemenin mantığı nedir? sırf bunu dedim diye küfür kıyamet bana mesaj atmak, hakaret etmek nedir? kalbinizde hiç mi merhamete yer yok, hiç mi affa yer yok. bu sadist ruh haline bürünmenin mantığı nedir? ne diyeyim; mühürlü kalplerinizin açılmasını dilerim.

  ...

  son yıllarda ve özellikle de son günlerde insanlıktan nasibini almamış şahıslar tarafından yapılan eylem.

  öyle bir hâle gelmiş ki insanlar; adam intihar etmeyi düşünüyorum, borç batağına girdim, eşimden boşanmak üzereyim vb. derdini anlatıyor ama sosyal medyadaki ergen sürüsü, insanlıktan nasibini almamış zevat adama geçmiş olsun demek bir yana o halde ki adamla alay edip espri kasmaya çalışıyor.

  bunu yaparken de dolandırıcılığı yapan adamı öve öve bitiremeyip neredeyse yüceltiyor. bir kişinin ağzından "orospu çocuğu milleti dolandırdı kaçtı, yazıklar olsun bunu denetlemeyenlere, insanları buralara teşvik edenlere." vb. cümle duymadım. varsa yoksa alay etme, "iyi oldu aq kolay yoldan para kazanmak istersen böyle olur, vay keriz vay enayi" vb. söylemlerde bulunma. yahu kardeşim bu kişi para kazanmak için adam mı vurmuş, şiddet içerikli bir eylem mi yapmış, yasadışı bir eylemde mi bulunmuş, adamı hemen silmek toplum dışına itmek, yarasını deşmek niye. en ufak bir hatasında insanları hemen silelim mi, bu mu çözüm...

  tamam adam bir hata, bir saflık, bir çakallık yapmış ve sonucuna da ister istemez katlanacaktır. senin ise bu adamla ilgili yapacağın tek şeyin üzüntünü belirtmek ve varsa bir önerin onu dile getirmek olmalıyken o haldeki insanla eğleniyorsun...

  ne denir ki aq sizin gibi insan müsveddelerine. yarın bir şekilde başınıza bir iş gelir de inşallah aynısıyla karşılaşırsınız.

  not: adım gibi eminim ki; aşağıdaki entrylerde bir kaç eleman benim bir çiftlik bank mağduru olduğumu iddia edecek. kesinlikle öyle bir durumum yok. adını bile bu mağduriyetlerden sonra duydum.

  insanlar düştüğünde alay etmecek kadar insanlığım var sadece.
 • (bkz: mağdur)

  yok yok cidden bakınız. açın okuyun. göz göre göre salaklık veya şark kurnazlığı yapmaya kalkıp dolandırılan adama mağdur denmez.

  hatta hukuk bile bile alenen dolandırılan tipleri mağdur kabul etmez * ( biri sana gelip kendisinin allah olduğunu iddia eder * ve malını mülkünü paranı çarpar/ dolandırırsa mahkemeye gittiğinde adamın yaptığı dolandırıcılığa bile girmez * çünkü hayatın doğal akışına terstir. birinin allah olduğuna inanacak kadar salaksan o senin sorunun hukukun değil )

  ne diyorduk. * çiftlikbank mağduru diye bi şey yok. insanın sözkonusu şirketin ceo sunun resmine bakması bile kafidir olayın ne olduğunu anlamak için.

  alay güzel bi şey değil ama biri çıkıp bu sözde mağdurlarla dalga geçse de güler geçerim. nokta.

  edit : e yuh artık " allah'ım diye insan mı dolandırılır diyen güzel insanlar çıktı buyrun hatta hatta uzaklaşmayın sözlükten şuraya alalım sizi : (bkz: kendini allah olarak tanıtıp dolandırıcılık yapmak)
 • mağdur insanlarla alay etmek aşağılık bir davranıştır. bunu kabul etmeyen kişi zaten insanlıktan nasibini almamıştır ancak çiftlikbank olayı çok farklı. herkes söyledi herkes konuştu bakanlıklar takip başlattı gazetelerde haber oldu. bu kadar bilgiye, konuşan anlatan insanlara rağmen bir kişi dolandırılıyorsa kendi seçimidir. bu tiplere baktığımızda çoğu içten içe ben ana parayı çıkartayım sonrası allah kerim modunda. çoğu insan zaten bu olayın dolandırıcılık olduğunun farkındaydılar ve kendileri sisteme erkenden girerek başka insanların paralarını çalacaklardı. bu tip insanlara denebilecek tek bir şey var (bkz: svihs). aksini idda edip bu yatırımların gerçek olduğunu savunacak olanlar çiftlikbankın ülkedeki tarımı düzelteceğine gerçekten inanıyorlarsa zaten doğal seçilimle elenmeleri çocuklarının gelecekte iyi okullarda okuyamaması ve hayattan silinmeleri çok hayırlı olmuştur. ülkenin en çok ihtiyacı olan şey. çomarlardan ve şark kurnazlarından kurtulmaktır.
 • dark side'daki fenerbahçelilerin özelliğidir. düzgün kısmı tenzih ederim.
 • doğru bulmadığım bir davranıştır. insanlar ne gibi bir sebepten mağdur olmuşsa olsun karşılığında alay etmek onun mağduriyeti ile eğlenen insanların olduğunu görmesi bana kalırsa doğrudan topluma zarar veren bir olay basitçe. o kişilerden de ayrı değerlendirilmesi gerek, açıkça birbirimizin kayıpları yüzünden keyifleniyorsak bu toplumsal huzurun azaldığı bir ülke yaratır bize sonuçta.
 • bu arkadaşın bir çiftlik bank mağduru olduğunu iddia ediyorum.

  birinin mağdur olması, zarar görmesi, iflas etmesi, dayak yemesi, dolandırılması vs. yani hayatının akışını değiştirecek ve alışık olmadığı hallere girmesi oldukça üzücüdür. allah bu tür insanlara sabır versin. bu tür insanlara da yardımcı olmak insaniyetin bi gereğidir.

  yalnız toplumsal bir kural vardır; "zarara rızasıyla girene merhamet edilmez". işte mağduriyet bu başlık altında olunca maalesef arkadaşları engelleyemiyoruz dalga geçiyorlar. evet ben de gülüyorum. üzüntümü kahkahaya karıştırıp, alttan alta keyflenip, göz göre göre girdikleri mağduriyet cemiyeti üzerine hazırladığım iğneleyici sözleri sarfediyorum.

  sonra bu sözlüktü, sosyal medyaydı, twitterdı neyin evet bir etkisi ve bir gücü var. doğru. ama düşünce platformu olarak sosyal medya; hım.. çok muteber değil maalesef ya. dışarıda tokmakçı arkadaşlarım buralarda barış elçisi kesiliyorlar, bizim mahalle bicolarını filan görsen, hepsi starbuckstan çıkmayan salon erkeği olmuşlar.

  edit : küfürü sildim. tamam.
 • eğer bu mağduriyet 1 koyayım 10 alayım zihniyeti ile olmuşsa af edersiniz alayın daniskasını hak ediyor.
  internetten farmville oyunu gibi çiftlik kurup para toplayan adama para kaptırırsan alay etmek haktır.
 • mağduriyetle değil salaklıkla, cahillikle dalga geçmektir. sonuna kadar da yapılması gerekmektedir. hatta bence çok daha sert ve sivri şakalar da yapılabilir. bizim mizahımız gayet insaflı olduğundan bence alay etmenin yakınında bile değiliz.

  zamanında 'dolandırılıyorsunuz' dediğimizde 'kıskanmayın fakirler' denilen toplulukla dalga geçmemek büyük hatadır, boş kaleye golü atmamaktır. dibine kadar alay edilmesi, şakalar türetilmesi gerekir. o kadar rezil olmalıdırlar ki o klavye başında, iğrenç türkçeleriyle bir daha kabadayı kabadayı konuşmamaları gerektiğini öğrenmelidirler. evren sana bir zeka vermiş. kullanmıyorsan senin tercihin.
 • mağdur adı altında gösterilen insan aslen keriz ise gayet güzel dalga geçilir. belli aralıklarla bu kerizleri silkeleyen jet fadıl, mehmet aydın gibi adamların ortaya çıkmasına seviniyorum.

  bu adamlar faize haram der ama avantadan gelen paraya hiç hayır demez.

  annesinin ak sütü gibi helal olsun bu adamlara. iyi keriz silkeliyorlar. kimse atm önünden paranızı çalmıyor ya da çantayı götürmüyor. kendi benlikleriinize veriyor.sunuz
 • mağdur insanla alay etmek ciddi bir karakter sorunudur, özellikle sosyal medya kullanım yaşının düşmesi ile bu durumların artması gözden kaçmamaktadır.

  ancak mağdur nedir tanımını iyi yaparsak, gerçek mağdurlara hak vermiş oluruz, haksız yere işinden olmuş, borç batağında insan elbette mağdurdur.

  herkes keriz, ben dehayım, bir koyup bin alacağım diyen aptaldır. aptallık, mağduriyet değildir. cehalet bahane değildir.