şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ulan bu kararlar daha sonra başka şerefsizler için emsal niteliğinde olacak ya, yanarım yanarım ona yanarım.

konu yanlış anlaşılmış. anlatmak istediğim, gerçekten tecavüze uğramış bir kişinin telefon kayıtları, fotoğrafları bakılarak "aa bunun telefonunda çıplak fotoğrafları var, başka erkeklerin numarası var" diyerek suçlu kişiye beraat yolunun açılması bahsettiğim
  • başka tecavüzcülerin de yaptığını yanına kar bırakacak, içinde hak, hukuk, adalet ve vicdan olmayan gerekçe,
  • bu kararı vereni inşallah tenhada sıkıştırır bi güzel s..... ler
  • benim telefonumda da hemen hemen hep erkek numarası var, demek ki ben de hem eşcinselim hem de orospuyum sonucuna ulaşmama neden olmuştur.
  • haber başlığını ilk gördüğümde ben de kızmıştım olur mu öyle şey diye lakin içeriği okuyunca iki tarafın da suçunun var olduğu bariz.
  • ılk derece mahkemelerinin kararları emsal teşkil edebilecek kararlar değildir. dolayısı ile emsal olursa korkusu yersiz... onun dışında gerekçeyi kendi gözümle görmeden inanmam ben buna. basın neredeyse hiçbir hukuk haberini çarpıtmadan vermiyor zira. allah bilir kararın gerekçesinde gerçekten ne yazıyor?
  • yine çarpıtma içeren bir ekşi sözlük başlığı. utanmıyor musunuz kamuyu aldatmaya? şuradaki gibi: (bkz: #74652613)

beraat kararı adil ve hukuki gibi duruyor haber doğruysa.

gerekçe bu değil. siz ancak duyar kasmaya, bilmeden etmeden kesin hüküm vermeye, ısrarla okumamaya devam edin. aferin, ekşiyi bu hale getirdiniz.

"m.b.'nin sanığın kendisi ile zorla ve rızası dışında ilişkiye girdiğini söylemesine rağmen, sanığın evinde, onun şortunu giyecek kadar rahat davranmasının, sanığın çağırır çağırmaz hiç tereddüt etmeden yatak odasına gitmesinin, diğer odada arkadaşı ve diğer polis memuru olmasına rağmen, cinsel saldırıya uğradığında bunlardan yardım istememesinin, ilk cinsel saldırının ardından aşağıya indikten sonra, çevreden yardım isteme veya yetkili makamlara haber verme yerine, kapının önünde oturup sigara içmesinin, sonra tekrar cinsel saldırıya uğradığı eve kendi rızasıyla çıkmasının ve hiçbir şey olmamış gibi sanığın yatak odasına geçmesinin hayatın olağan akışına uygun bulunmadığı..."

kadın adamla rızasıyla birlikte olmuş görünüyor. sonrasında ne olduysa artık iftira atmış gibi duruyor.

"...katılanın ve tanıkların çelişkili ve olayın oluşumuna ve hayatın akışına uygun olmayan soyut beyanları dışında sanığın olay günü katılan ile rızası dışında cinsel ilişkiye girdiğine ve suçu işlediğine dair, her türlü şüpheden uzak; kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden evrensel bir ceza hukuku genel ilkesi olan 'kuşkudan sanık yararlanır' prensibi nazara alınarak beraatine karar verilmesi gerekmiştir."
  • yorum yapmadan once haberi okuyun. tek gerekce bu degil. mantikli sayilabilecek gerekceler de var. allah askina cinsel saldiriya ugruyorsun, disari cikip yardim istemek yerine sigara icip geri cinsel saldiriya ugradigin eve giriyorsun.

wtf
  • beraat kararını haklı çıkaracak bin tane başka sebep de olsa, bu sebebin onların arasında yer alması hukuk ve insan hakları skandalıdır.

birisi öbürüne iftira atıyor olsa bile siz o kişiye "telefonunuzda çok erkek numarası var, cinsel saldırıya uğramış olamazsınız" diyemezsiniz. derseniz medeni dünyada yeriniz olmaz.

bu arada mardin gibi bir yerde kız tecavüze uğrasa dahi çıkıp "koşun bana tecavüz ettiler" diyerek ancak kendi hayatını karartır. kimden neyin yardımını isteyecek? yasal yolları denemiş, aldığı cevap "telefonunda erkek numaraları var". bu koşullarda bu kadının kimseden yardım istememesi bilakis hayatın olağan akışına uygun.

hem ülkeyi afganistan'a çevir, hem de kadınlardan isveç'te gibi davranmalarını bekle. ne güzel dünya...
  • yanlış anlaşılmaya mahal verilen bir başlık. söz konusu mahkeme kararı incelendiğinde tamamen hukuka uygunluk arz ettiği anlaşılacaktır. elbetteki tecavüz ve taciz konusunda türk mahkemelerinin verdiği hatalı birçok karar vardır. ancak olayın basına yansıdığı kadarıyla bir tecavüz olayından bahsedilemeyeceği, mağdurun ahval ve durumundan net olarak anlaşılıyor. takdir yüce türk milletinindir.