şükela:  tümü | bugün
 • magento yeni bir profesyonel open-source ecommerce cozumu. $u anda ki b1preview-0.6 surumune bakilirsa cok basarili olacak.

  magento'nun amaclari arasinda esnek olmak on planda gibi (deneyimi olanlar bunun onemini bilirler)
 • ismi duyuldugunda kaçarak uzaklaşılması gereken open source e-commerce tool.
  illa birşey kullanılmak zorundaysa oscommerce vardır.
 • sırf bedava veya açık kaynak diye magento'yu kurmak isteyen zatın harcayacağı zaman ve emek göz önününe alınırsa, parayla götünü siktirip,- anahtar teslim-ücretli bir e-ticaret platformu alması daha mantıklıdır.
 • magenta rengi magneto.
 • magento, evvela uzman olmayanlar için çok hantal kalan bir sistem, uzman olanlar için de yine hantal kalmasının yanı sıra, orta seviye performans alabilmek için çok sağlam serverda barındırmak gerekiyor. dikkat ederseniz yüksek performans, ya da iyi performans gibi senaryolardan bahsetmedim, zira magento'da bunları yakalamak için magento'yu kodlayacak kadar birikim lazım (bu kadarı abartı tabii). temaları hem çok işlevli, hem ışıl ışıl. zaten insanların magento'ya dibini düşüren en önemli kozu da bu olmalı. içerik olarak da alanında gerekli olan her şeyi karşılıyor. yani bir optimum yol tutturabilirseniz deneyip, sistemi oturtana kadar kafayı yemenizde fayda var. en azından kafanızdan kalkmış olur.
 • 200 dolar gibi paralara satilan mevcut extension'larin dandikligini ve kod kalitesini gordugunuzde dark side'a (mecburiyetten) gecis basliyor. sonrasinda enterprise bir magento'yu isteginize gore modifiye edene ve para ile aldiginiz ripoff extension'lari adam edene kadar sistemin %70-75'ini ogrenmis oluyorsunuz. bir kere dark side'a gectiginizde kendisinin gercek/genisletilebilir bir e-ticaret platformu oldugunu, aslinda herseyin sizin icin hazirlanmis oldugunu farkediyorsunuz. (sonrasinda da extension piyasasina atlamak istiyorsunuz zannediyorum, oraya henuz ulasmadim)
 • "kendisiyle yapılamayacak bir şey yok" denilebilen ama - production sürecinde - düzgün çalışabilmek için hayvani sistem kaynağı ve bir o kadar da hayvansal duygulara sahip koder'a ihtiyaç duyan eticaret çözümü.

  dünyada çok fazla alışveriş sitesi kullanmakta ki. bunlara dev markalar da dahil, bir çoğu magento'nun sitesinde bile yazmamaktadır. ancak kullandıkları akışa bakınca anlayabiliyorsunuz magento olduğunu.

  türkiyede de de bilinen zizigo örneği dışında, çok fazla yerde kullanılmaktadır.

  istanbul'da yaşayıp ta, -off the record olmak kaydıylaa- magento üzerinde yaptığı işten örnekler ve açıklamalar verebilecek, iş arayan su$erlar mesaj kutusuna yeşil boya ile gelebilirler.
 • şu aralar magento konusunda bilgili ve uygun eklentileri sisteme adapte edebilecek deneyimli programcılar mumla aranıyor dediğim program.
  program var ama kullanabilen nerdeyse hiç yok.
 • haftalardır kastığım, eklentileri ve temaları bazında wordpress'e çok benzeyen sistem. themeforest 'tan bir tema alıp rahatlıkla giydirebilir, temel özellikleriyle bile bir eticaret sitesi yürütebilirsiniz ama o kadar çok işe yarayan eklentisi var ki, magento connect ile başlar, aheadworks, onestepcheckout.com aralarında kaybolursunuz. eklentileri aynı opencart 'ta olduğu gibi yüksek fiyatlıdır, ortalama 59$ 'dan başlar ve 750€ 'ya kadar çıkar. ama bazen o 750€ 'luk eklenti o kadar işe yarıyordur ki almanız gerekebilir. tabii bunların hepsi eticaret sitenizin ne kadar trafik çektiği, ne kadar ciro yaptığı ve nelere ihtiyacınız olduğuyla ilgili. yani daha yeni bir eticaret sitesi açıyorsanız bu kadar detaya gerek yok çünkü neredeyse magento 'da yok yok.

  tecrübeli eticaret sitesi yöneticileri için tavsiyelerim:
  - server sağlam olmalı, sistem yavaş, mutlaka caching gerekiyor.
  - bu işten gerçekten anlayan bir adamınız olmalı, attribute ve attribute setler sistemin temelini oluşturuyor.
  - bilgisayardan, internetten ve ingilizceden anlayan elemanlarınız olmalı. çok ciddi modifikasyonlar gerekebiliyor.
  - çok sayıda ürününüz varsa import için magmi kullanın.
  - siteyi baştan dizayn ederken cachingi kapatın ki hızlı hareket edebilesiniz.
  - sistem yavaş olabilir ama çok stabil, yani işlemlerinizi bitirdikten sonra çok sağlam bir siteniz olacak.
  - eklenti üreticilerinin destek sistemleri oldukça iyi. param boşa gitti diye düşünmüyorsunuz.
  - çok iyi pazarlama eklentileri var, türkiye'de hiç görmediğiniz ama işe yarayacağını düşündüğünüz eklentiyi anında alabilir, yükleyebilir ve kullanabilirsiniz.
  - google analytics gibi uygulamalarla direkt uyumludur. dönüşümler, roı vs hakim olursunuz.

  yapılacaklar sınırsız, freelancer.com da size yardımcı, kolay gelsin :)