şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1981 doğumlu amerikan fantastik kurgu yazarı.

  ilk kitabı lament'ı 2008'de yayımladı. esas ününü türkçeye ürperti serisi olarak çevrilen dört kitaplık the wolves of mercy falls serisi (2009 - 2014) ile kazandı. yine bu dönemde the scorpio races adında bağımsız bir roman yayımladı. sonrasında ise the raven cycle (2012- 2016) isimli dört kitaplık bir seri daha yazdı.

  stiefvater'ı sadece bir yazar olarak tanımlamak haksızlık olur. profesyonel portre sanatçısı, müzisyen ve kitaplarının tanıtım videolarının animasyonlarını kendisi hazırlıyor. üniversiteye başlamadan önce çoktan otuz roman yazmış olan yazar, üniversitede de kelt müzik yapan bir grup kurmuş. sonradan grubu dağılmış olmasına rağmen müzik bestelemeye devam etmiş. kitaplarını yazmakla kalmıyor, onların animasyonlarını kendisi hazırlıyor ve bu animasyonlarına besteleri yine kendisi yapıyor. aynı zamanda bir araba düşkünü.

  kitaplarına gelirsek, dili oldukça iyi ve hiç duyulmamış kelimeleri kullanmayı seviyor. kurguladığı dünyalar "tanıdık" gibi gelse de aslında bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşıyor. fantastik öğeleri olay kurgusuna gerçekçi bir şekilde yerleştiriyor.

  türkiye'de yayın hakları -maalesef ki- pegasus'un elinde. ürperti serisinin tüm kitaplarını çevirmiş durumdalar. son olarak da seri olmayan eseri the scorpio races'ı "akrep yarışları" adıyla ve 50 tl (evet yazıyla elli sayıyla elli) gibi şahane bir etiket fiyatıyla piyasaya sundular. buna rağmen the raven cycle gibi the wolves of mercy falls'tan daha başarılı olan ve ses getirmiş bir seriyi yayımlamadılar. okumak isteyenler malum ortamlarda ingilizce pdflerini bulabilirler.

  kendi yaptığı animasyonlara ulaşmak için

  resmi sitesi için

  eserleri:

  books of faerie
  lament (2008)
  ballad (2009)

  the wolves of mercy falls*
  shiver (2009)
  linger (2010)
  forever (2011)
  sinner (2014)

  the raven cycle
  the raven boys (2012)
  the dream thieves (2013)
  blue lily, lily blue (2014)
  the raven king (2016)

  diğer romanları:
  the scorpio races (2011)*
  spirit animals book 2: hunted (2014)
  pip bartlett's guide to magical creatures - with jackson pearce (2015)
  all the crooked saints (2017)

  not 1:
  ürperti serisi (pegasus yayınları)
  ürperti
  beklenti
  ebedi
  günahkar

  not 2:
  akrep yarışları (pegasus yayınları)