şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: buyulu fener)
 • fbi'ın geli$tirdiği bir keylogger.
  (bkz: carnivore)
 • canon eos 550d, 5d mark 2 için çıkmış, 500d, 50d ve 60d için geliştirilmesi süren chdk'nın devamı niteliğinde bir custom firmware.
  chdk ile hemen hemen aynı özellikleri taşısa da içerdiği özellikleri de yazayım;

  - h.264 kodlayıcı için bitrate ayarı(qscale parametresi)
  - fazla aydınlık/karanlık bölgeler için zebra çizgileri
  - spotmeter, histogram
  - kırpma çizgileri (16:9, cinematik, balıkgözü)
  - intervalometer (normal ya da hdr)
  - tuzak çekim: odak alanına birşey geldiğinde fotoğraf çeker
  - lcd üstü yüz sensörü ve ses kontrollü temassız fotoğraf çekimi
  - sıralı odak çekimi
  - stack focus (sadece canlı önizlemede)
  - lens veri hesabı
  - ses düzeyi göstergesi
  - ayarlanabilir ses seviyesi, ses kaynağı seçimi(gövde mik. ya da harici mik.), oto ses seviyesi (agc) ve dijital filtreleri kapatabilme
  - video kaydı esnasında ne kadar zaman kaldığını göstergesi
  - videoda kalan zaman göstergesii
  - cmos sıcaklığı, ekran görüntüsü, işlem logları
  - iso ve çekim hızı için ince ayar; ayrıca 25.600 iso
  - kelvin beyaz dengesi
  - overlaysiz temiz liveview seçeneği.
  - iso, enstantane ve kelvin beyaz dengesi için isteğe bağlı otomatik ayar
  - htp, alo ve kontrast gibi bazı faydalı ayarlarına hızlı erişim

  http://magiclantern.wikia.com/
 • zaten garantisi olmayan bir 550d kullandığım halde yüklemeye cesaret edemediğim uygulama. en çok işime yarayacak özelliği bitrate düşürmek olacak ama bilemedim işte.
 • mevcut son sürümü 11.11.11'de yayınlanmış.

  ilk kez yükledim (t2i'ye) ve kullandım. beğendim. özellikle video için kullanmak isteyen varsa kesinlikle kullanmalı. ancak fotoğraf için çok gerekli değil (olmazsa da olur demiyorum fakat video için kesinlikle çok daha iyi)

  videoda sadece agc'yi kapamak ve bitrate'i düşürmek için kullanmak bile çok güzel. follow focus için kullanmak zevkli ama gözü bozuk birisi olarak ben pek aktif kullanamadım. yine de el ile yapmaktan daha sessiz follow focus.

  fotoğraf için ise pc olmadan ve eos utility'deki süre ve sayı sınırları olmadan time lapse çekmek istiyorsanız kesinlikle çok güzel ayarlar mevcut. bunun yanında lv açıkken kafasına göre ve perde/ayna oynatmadan fotoğraf çekmesi ise ilginç ve zevkli. çota diye ses çıkaran bir makinenin çatır çatır ve yüzlerce fotoğraf çekmesi çok ilginç.
  bişey daha eğer 550d için çekilmiş fotoğraf sayısını mevcut bir kaç utility ile göremiyorsanız mlantern gösteriyor. üstelik live view ve normal çekimleri ayrı ayrı.
 • canon makinelerin garantisi ile ilgili bir sıkıntı yoktur. zaten sd kart üzerinden çalışan bir yazılım. boş sd kart takarsanız normal firmwareden açılır. bilgisayar kafasında düşünürsek makine c: den değil harici bi hdd den boot ediyor. eğer boot edecek birşey bulamazsa c: den çalışıyor.

  bu firmware ilk olarak 5d mark 2 nin video kabiliyetlerini daha iyi kullanmak için yapılmıştır.(5d mark 2 için kullanılan kod adı aj'dir) canonun gerizekalı firmware politikasının amına koyması beni çok mutlu ediyor. o nedenle canon tüm modellerinin port edilmesi daha da mutlu edecektir şahsımı.(örnek verecek olursak time lapse çekmek istiyorsanız ve canon kullanıyorsanız 100$ verip bir remote controller almanız gerekiyor. halbuki ard arda fotoğraf çekme işi firmware üzerinden yapılabiliyor. misal nikon öyle)

  sadece video çekenler için değil fotoğraf ile uğraşan arkadaşların da işine yarar. misal magic zoom ile live view i tamamen kaplamadan ekranın köşesine kadrajın zoomunu görebiliyorsunuz. hdr çekmek çok daha kolay oluyor. hdr time lapse çekebiliyorsunuz. vizör üzerindeki sensörü kullarak kameraya dokunmadan fotoğraf çekebiliyosunuz. ekranda hareket oldugunda hassasiyete göre fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

  500d ile ilgili yakın zamanda bir güncelleme yayınlanmışlar. artık 500d kullanıcıları da 550d kadar temiz video çekmesini sağlayabiliyor. video modunda otomatik olan exposure olayı manuel yapılabiliyor.(500d nin movie modu tamamen oto çalışır normalde.)

  edit: yetişemiyoruz yeniliklerine efenim. en son hdr video özelliği eklenmiştir. http://vimeo.com/33987353
 • 7d sahiplerini sevindirmiştir. artık canon eos 7d üzerinde de çalışıyor.
  http://www.magiclantern.fm/…/138-ml-will-work-on-7d
 • noel gecesi yeni bir update daha geldi. 7d için halen bazi a$ilamayan sorunlar varmi$.

  magic lantern i halen bilmeyen canon kullanicilari var ve çok sey kaybediyorlar.
hesabın var mı? giriş yap