şükela:  tümü | bugün
  • minimalizm nedir sorusunun apple tarafindan verilmis nihayi cevabidir.
  • buyuklere pahali oyuncaklar tasarlayan apple'in son oyuncagi (urunu). mighty mouse adinin kullanim haklarini kaptirdiktan sonra (bkz: #17030034), isimle birlikte yeri gelmisken tasarimi da degistirmisler. guzel de olmus...
  • touch pad ine bluetooth koyup mouse diye kaktıran apple ın mükemmel icadı. neymiş sağ clik için sağ üste tıklanıyormuş. tek düğmeli mouse yapıp hala sağ clik için bunu yapıyorsun diye açıklamaya ihtiyaç duyuyorsun, 69 $ verip işaret ve orta parmak felci geçiriyorsun. delicesine bi icat.
  • mouse'ların iphone'u.

tasarım olarak zirveye ulaşmasına az kalmış ama işlevsellik olarak beni memnun edememiş mouse. madde madde sıralayarak anlatmaya çalışayım ne demek istediğimi;

- pressure sensitivity bir önceki üzeri küçük trackball'lu apple mouse'da da vardı. hangi tarafına tıkladığınızı bu şekilde algılıyordu.
    - sağ klik butonu çok kullanılan programlarda ve oyunlarda gerçekten kullanışsız bir mouse. (ilk aklıma gelen oyunlar world of warcraft ve sims)
    - tanıtım videosunda sayfaya zoom yapabilme özelliği sanki bu mouse'a has bir özellikmiş gibi gösteriliyor fakat bir kaç yıldır bu özellik çoğu browserda zaten var. ctrl+mouse tekerleği kombinasyonunun bire bir aynısı.
    - çift parmakla yapılan eylemler daha çeşitli olmalı. önceki/sonraki sayfa, programlar arası geçiş gibi ufak komutlar şu anda da 5 tuşlu mouse'larla yapılabiliyor.

bu sebeplerden ötürü aynı iphone veya ipod shuffle gibi tasarımsal olarak başarılı ama uygulamada yetersiz buluyorum. tabi yine milyonlarca insan alacaktır, kullanacaktır, sevecektir..

şimdi diyeceksin ki "bi dünya laf ettin, sence bu işin doğrusu nasıl yapılır?"

öncelikle biraz daha ufkunuzu genişletmek için şu adresteki videoyu izleyin: http://www.engadget.com/…ltitouch-mouse-prototypes/

daha sonra, amatör bir entas'çı olarak diyeceğim şudur; benim için en güzel mouse, olmayan mouse'dur. yani mouse'un bütün kabiliyetlerini hiçbirşeye dokunmadan sadece el hareketleriyle yapabildiğimiz bir giriş aygıtı yapıldığı zaman ben derimki "tamam, mouse dünyasında beklenen devrim oldu". elimizde 5 parmağımız var, bu tarz bir aygıtı yapacak teknolojimiz de var. mouse denilen cihaz evrimini tamamladı ve artık gelebileceği en yüksek noktaya ulaştı. (magic mouse'dan bahsetmiyorum, genel olarak mouse'lardan bahsediyorum) bu noktadan sonra yapılabilecek tek şey farklı tasarımlar ve bir sonraki nesile geçişte basamak olarak kullanılacak -işlevsel olarak düşük- ürünler olacaktır.

microsoft surface ( http://www.microsoft.com/surface/default.aspx ) ve wacom bamboo pen & touch ( http://www.wacom.com/bamboo/bamboo_pen_touch.php ) bu devrime en çok yaklaşan iki ürün (düşünce gücüyle bilgisayar kontrolü üzerine de çalışmalar var gerçi ama onu surface teknolojisinden sonra gelecek 3. nesil olarak görüyorum).

ufak tefek birkaç iyileştirmenin ardından bu tarz bir teknoloji yaygınlaşmaya başlayacak ve yakın gelecekte mouse bizlere çok ilkel gelecek. telsiz, daktilo ve kasetlerin başına gelen durum mouse'ların da başına gelecek.

edit: videoda gösterilen zoom browser içine değil tüm ekrana uygulanabilen zoom'muş. ben ne gibi bir kullanışlılık sağlayacağını anlayamadım fakat mac'ciler ne kadar muhteşem birşey olduğunu biliyorlardır sanırım(!?) (cfb'ye teşekkürler)
  • standart olarak yeni imac'lerle birlikte gelen mouse. duyduğuma göre bu mouse'u alanlar sözlük formatına uymayan entry girdiklerinde otomatik olarak çarpıyormuş kullanıcısını. her troll'e bir tane vermek lazım. teşekkürler apple.
  • ambalajı güzel yapıp pazarlamasını da sağlam yapan apple tarafından kendisine özellik olan on basan mouselardan muhtemelen bir kaç kat daha pahalıya satılabilecektir.
  • apple store'a gidip denemeden hakkinda yorum yapmanin mantiksiz oldugunu dusundugum mouse. bu yuzden henuz bir sey diyemiyorum.
  • ele alinip denenmeden incelemesi yazilabilen mouse. rivayete gore telepati ile deneyimlenebiliyormus.
  • yeni bootcamp surumu ile birlikte windows driverlari da duyuruldu.