• bir sitede şöyle yorum yapmış bir arkadaş, ben şu anda bu yorum yapılan durumdayım:

the magic mouse is awesome for about 2-3 months, then you go, "ok that was fun, now i need to go get me a real mouse".
  • mouse'ların iphone'u.

tasarım olarak zirveye ulaşmasına az kalmış ama işlevsellik olarak beni memnun edememiş mouse. madde madde sıralayarak anlatmaya çalışayım ne demek istediğimi;

- pressure sensitivity bir önceki üzeri küçük trackball'lu apple mouse'da da vardı. hangi tarafına tıkladığınızı bu şekilde algılıyordu.
    - sağ klik butonu çok kullanılan programlarda ve oyunlarda gerçekten kullanışsız bir mouse. (ilk aklıma gelen oyunlar world of warcraft ve sims)
    - tanıtım videosunda sayfaya zoom yapabilme özelliği sanki bu mouse'a has bir özellikmiş gibi gösteriliyor fakat bir kaç yıldır bu özellik çoğu browserda zaten var. ctrl+mouse tekerleği kombinasyonunun bire bir aynısı.
    - çift parmakla yapılan eylemler daha çeşitli olmalı. önceki/sonraki sayfa, programlar arası geçiş gibi ufak komutlar şu anda da 5 tuşlu mouse'larla yapılabiliyor.

bu sebeplerden ötürü aynı iphone veya ipod shuffle gibi tasarımsal olarak başarılı ama uygulamada yetersiz buluyorum. tabi yine milyonlarca insan alacaktır, kullanacaktır, sevecektir..

şimdi diyeceksin ki "bi dünya laf ettin, sence bu işin doğrusu nasıl yapılır?"

öncelikle biraz daha ufkunuzu genişletmek için şu adresteki videoyu izleyin: http://www.engadget.com/…ltitouch-mouse-prototypes/

daha sonra, amatör bir entas'çı olarak diyeceğim şudur; benim için en güzel mouse, olmayan mouse'dur. yani mouse'un bütün kabiliyetlerini hiçbirşeye dokunmadan sadece el hareketleriyle yapabildiğimiz bir giriş aygıtı yapıldığı zaman ben derimki "tamam, mouse dünyasında beklenen devrim oldu". elimizde 5 parmağımız var, bu tarz bir aygıtı yapacak teknolojimiz de var. mouse denilen cihaz evrimini tamamladı ve artık gelebileceği en yüksek noktaya ulaştı. (magic mouse'dan bahsetmiyorum, genel olarak mouse'lardan bahsediyorum) bu noktadan sonra yapılabilecek tek şey farklı tasarımlar ve bir sonraki nesile geçişte basamak olarak kullanılacak -işlevsel olarak düşük- ürünler olacaktır.

microsoft surface ( http://www.microsoft.com/surface/default.aspx ) ve wacom bamboo pen & touch ( http://www.wacom.com/bamboo/bamboo_pen_touch.php ) bu devrime en çok yaklaşan iki ürün (düşünce gücüyle bilgisayar kontrolü üzerine de çalışmalar var gerçi ama onu surface teknolojisinden sonra gelecek 3. nesil olarak görüyorum).

ufak tefek birkaç iyileştirmenin ardından bu tarz bir teknoloji yaygınlaşmaya başlayacak ve yakın gelecekte mouse bizlere çok ilkel gelecek. telsiz, daktilo ve kasetlerin başına gelen durum mouse'ların da başına gelecek.

edit: videoda gösterilen zoom browser içine değil tüm ekrana uygulanabilen zoom'muş. ben ne gibi bir kullanışlılık sağlayacağını anlayamadım fakat mac'ciler ne kadar muhteşem birşey olduğunu biliyorlardır sanırım(!?) (cfb'ye teşekkürler)
  • standart olarak yeni imac'lerle birlikte gelen mouse. duyduğuma göre bu mouse'u alanlar sözlük formatına uymayan entry girdiklerinde otomatik olarak çarpıyormuş kullanıcısını. her troll'e bir tane vermek lazım. teşekkürler apple.
  • verdik parasını diye ses etmiyoruz ama azcık daha kamburu yüksek olsaymış iyiymiş.
  • aslında üstündeki dokunmatik yüzeyin ergonomisi tasarım ve test aşamasındayken, bu mouse'u en çok kullanan güruh olan tasarımcıların en çok kullandığı programlardan biri olan adobe illustrator'da, istemeden scroll yapıldığında imlecin anasının amına kaçtığı fark edilseymiş daha iyi olabilirmiş gibi.

ergonomi mi? sıfır sıfır.
    kullan bakalım bir 4-5 saat, kesilmiyor mu o barnahlar.
  • kendisini "logitech performance mx" mouse ile değiştirdim. ikisini yanyana koydum. bir birini oynattım elimle, bir ötekini... dedim ki.. neyse küfretmiyim.. ne çile çektirmiş be....

scrollu kullanışlı diyenlere de bu performance mx'i bi scrolla bakalım hangisi kullanışlı demek isterim...
  • 50+ grafiker/creative üzerinde yaptığım gözlemlere göre wacom kullandığı için mouse'la minimal düzeyde yüz göz olan grafikerler bile bunu kullanmak yerine ya pc mouse'u istiyor ya da eski makinalardaki kablolu apple mouse'ları araklıyorlar. yalnız bir tane grafiker var bu mouse'tan şikayet etmeyen. 27 inçlik ekranında magic mouse u kullanırken dakikada ortalama 15-20 kez mouse'u kaldırıp 30 cm geriye çekiyor. öyle ki artık otomatiğe bağlamış yaptığının farkında bile değil. izlemesi çok komik.

sıfır maclerle birlikte geldiği için kullananları ayrı tutuyorum ama bu mouse'u 200 küsür lira verip ekstradan satın alanlar apple değil de başka bir firma üretip şu andaki fiyatının yarısına bile satsaydı o firmanın mağazalarını basıp mouseları elemanların kafasında patlatırlardı.
  • apple'ın bu mouse'unu da kullanıp hala "it just works" sloganı buna da uyuyor diyen kişi ile ayrı dünyaların insanıyız diyeceğim.

dizaynının ergonomikliği veya swipe konularına girmeyeceğim, onlar kişiden kişiye değişir yorumlar ama bu mouse tracking konusunda bırakın kendi fiyatından dolayı oluşan beklentiyi, vasat bir mouse kadar bile başarılı değil.

maksimum ayarda bile tracking speed yetersiz. 13 inç macbook air ile kullanırken bile işiniz zor ama, bu mouse'a "harika" diyenleri şöyle 15-16 inç ve üstü ekranların bir köşesinden diğerine diagonal olarak mouse'u masadan kaldırmadan gitme testine davet ediyorum.

evet yan sanayi yazılımlarla tracking hızı (ve fonksiyonları) arttırılabiliyor ancak hassasiyet ve kısa hamlelerdeki hızında pek bir ilerleme söz konusu değil. kaldı ki, o yazılımlar da mouse'daki genel "kağnı" havasını ortadan kaldırmıyor.

açıkçası dizaynını beğenmiş ve büyük ümitlerle almış olduğum, sevmeyi de çok istediğim bir ürünün bu kadar temel bir noktada başarısız olmasına hala inanamıyorum, inanmak istemiyorum. fiyatının türkiye'de 250 tl civarında olduğunu da düşünürsek, apple'ın ürün yelpazesindeki en büyük skandal magic mouse denebilir.
  • evde bir logitech g500 ve logitech g500s kullanıcısı olarak şirkette kullanmaya başladığımdan beri ilk başlarda kendisine çok küfrettim, gittikçe alışıyorum ama kendisine, bu alışma süresince bileğimdeki ağrı da azaldı, sanırım tutuşum oturmaya başladı. bakalım ilerde ne olacak.

gelecekten gelen edit: sokayım magic mouse'a, vaz geçtim kullanmaktan. sikko microsoft mouselar bile daha rahat.
  • iki haftalık kullanımdan sonra sağ elimin yüzük ve serçe parmağı tarak kemiklerinde ağrı başladı.

evde kullandığım logitech g500s'i kullanırken de bileğim ve gerisi ağrımaya başladı.

kısaca dengemi sikmiş mouse'tur.

gesture ergonomi falan diye sağlığımı yitireceğim. sikerler diyip standart bir mouse bağladım. birkaç güne ağrılarım geçecek mi bakalım.

ızdırabını sikeyim ey apple.
hesabın var mı? giriş yap