şükela:  tümü | bugün
 • belli bir yüzdesi vardır eğer atılan zarda o yüzde tutarsa büyü etkilemez.
  dark elf'lerde doğuştan vardır.
 • 9 büyü okulunun öğretilerine karşı savunma mekanizmasıdır. ancak salt olarak tüm büyü adı altındaki saldırıları %100 önleyen bir savunma değildir, anti magical aura ve ability'ler ile karıştırılmamalıdır. bazı ırkların doğuştan gelen gerçekliği değiştirme güçleri karşısında işe yaramaz ancak gerçekliği değiştirmek üzerine güçleri içinde bulunduran büyü sınıfına karşı* direnc saglar.

  ırkların doğuştan gelen özelliği olabileceği gibi, tanrılar tarafından bahşedildiği de görülmüştür. usta büyücü yada rahiplerin büyüleri ile donatılmış/kutsanmış eşya-giysi-silah'ların da magic resistance kazandırabildiği bilinmektedir.

  sıklıkla yapılan hatalardan biri de magic resistance'ın beyin gücüne dayanan ataklara karşı korunma sağladığıdır ki kesinlikle yanlıştır. (bkz: psi) (bkz: psionic)

  bir tanrı tarafından mortal üzerine büyü yapılması gibi durumlarda tamamen yok sayılabilir ya da tanrılar tarafından sadece bir anlık düşünce ile etkisiz kılınabilir.
 • magic resistance adinda bir abjuration buyusude vardir*. buyu yapildiginda hedef 10+ caster level kadar buyu direnci kazanir. ancak ironik bi sekilde buyu dispel olabilmektedir...
 • diablo ii de sorceress ile nightmare civarlarında volta atılırken karşılaşılabilecek en nefret verici unique monster özelliğidir.