şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kuvvetle muhtemelen magic: the gathering kart oyunun yeni dijital oyunu olacak. magic duels'in yerini alacak ve bu kez nihayet düzgün bir oyunla karşılaşacağız. heyecanla bekliyoruz.

7 eylül'de türkiye saati ile akşam saat 9'da; hearthstone yayıncısı olan amaz ile birlikte premier'i gerçekleşecek olan oyun.
  • closed betası için kayıtlar açılmıştır.

kayıt yapıldıktıktan sonra gelen onay mektubunda ilk dalgada magic duels, magic online ve masaüstü magic oyuncularında kabul yapılacağı belirtilmiştir. daha sonra closed beta ilerledikçe invitation sistemi devreye girecekmiş.

çok değerli suser kardeşlerim günü gelince bir davetiye ile şu meraklı kardeşinizi bir yeşillendirin.
  • wizards'ın özel üyelerinin sayfasından bulduğum bilgiye göre ön-demo 24-25 eylül tarihlerinde başlayacak. davetiyeler de bu tarihlerde dağıtılmaya başlanır. muhtemelen bu tarihten bir ay sonra da kapalı beta tam gaz başlayacaktır.
  • kapalı betası başlamıştır, yakında davetiyeler de dağıtılmaya başlanır.

her ne kadar magic the gatheringkart oyunlarının en babası en çok taklit edileni olsa da, hearthstone'nun popülerliğini kolay kolay kıramıycaktır. zamanla durum ne şekilde gelişir bilemem tabi.

ayrıca bu adamların magic the gathering online ı var. o ne olacak bilmiyorum. fakat ordaki sürekli çöken serverlarını bu oyunda da devam ettirirlerse, bir çok popüler kart oyununa yenik düşecektir o kesin.

davetiye gelsin o zaman daha detaylı yazarım.
  • bugün itibariyle davetiyesi gelen closed beta kart oyunu. tecrübeli arkadaşlar bir el atın bu oyun baya kompleks görünüyor.
  • kapalı betası için:
    aslında bir beta için bile gayet iyi durumda. eksiklikler var tabi ama yine de güzel gidiyor.
    öncelikle magic the gathering kurallarını bilmiyorsanız ve bu oyuna beta'dan giriş yapacaksanız, bir yerlerden kuralları öğrenin, çünkü oyunun içinde bir öğretici bulunmuyor. hatta kimi kartların sahip olduğu mekaniklerin nasıl çalıştığı da yazmıyor. yani bu oyuna hiç birşey bilmeden başlıyorsanız, bir yerlerde oyunun her şeyini öğrenmeye bakın.

oyunda şimdilik diğer oyunculara karşı yapabileceğiniz tek maçlık ranked maçlar ve 3 oyunun ikisini kazananın aldığı ranked maçlar var. fakat bu ikinci grup maçları yapabilmeniz için önce tek maçlık oyunlarda biraz başarı sağlamanız lazım. görünüşe göre şimdilik draft yok.

oyunun oynanış kısmı magic the gathering duels of the planeswalkers oyununa çok benziyor. bunu da geliştirmişler, daha akıcı bir oynanış olmuş. ya beta olduğundan ya da benim gözüm alışamadığından bu akıcılık ve hız içerisinde zaman zaman turun bana ne zaman geçtiğini kaçırıyorum. sanırım benim mallığım, biraz daha oynayıp benzer şeyleri yaşarsam mail atacam, benim gibi mallar için bir şeyler yapsınlar*

muhtemelen bu oyunu hearthstone heroes of warcraft ve ardından çıkan bir sürü kart oyunun başarısı üzerine yaptılar. çünkü magic the gatherin online da var olabilmeniz için her şeyi gerçek parayla halletmeniz gerekiyordu. bu oyun hearthstone daki modeli kopyalamış görünüyor. günlük questlerden altın kazan, kazandığın altınla booster paket al, destene ekle, mutlu ol. daha fazla paket istiyorsan gerçek para harca. gerçi şimdilik gerçek para harcama kısmı kapalı. bir booster kaç paraya gelecek bilmiyorum, görecez.

bunun haricinde, bütün kart skalası içinden istediğin kartı yapma (craft etme diyorlar) opsiyonun da var ama biraz farklı çalışıyor. booster paketlerinden çeşit çeşit craft kartları çıkıyor. bu kartların nadirlik seviyesine eşit kartlar yapabiliyorsun. yani uncommon craft kartı bulmadan uncommon kart yapamıyorsun (belki bu da parayla satın alınabilecektir).

ayrıca adamlar bunun için bir mekanik daha geliştirmişler. sen her booster pack açtığında bir işlem çubuğunun içini dolduruyorsun (her bir paket ortalama %4 dolduruyor). çubuğu tam doldurduğunda bir sandık açıyorsun ve içinden farklı nadirlikte 10 (sanırım) adet bu craft kartlarından çıkıyor (şimdi oyuna tekrar girdim baktım, wildcard mış isimleri). yani fena olmayan bir fikir var. oyun betadan çıkınca bu oranlar ne olur bilmiyorum.

grafikler fena değil. oyunun oynandığı arenalar tırt. beta diye tahmin ediyorum pek özenilmiş bir alan yok. hearthstone benzeri, rakibi beklerken kurcuklıycağınız bir şey yok. tabi bir yandan bu oyunda rakibin sırasında da bir şeyler yapabileceğiniz için buna gerek duymamış olabilirler.

çok uzun yıllar magic oynadığım için çabuk ısındım. fakat yeni kartları takip etmediğimden şimdilik iyi desteler çıkardığım söylenemez. zaten şimdilik rivals of ixalan ve ixalan setlerinin kartları mevcut. oyuna ilk girdiğimde bu iki sete ait bir sürü kart baştan verilmiş olarak oyuna başladım. yanında 24 ixalan booster ve 12 rivals of ixalan booster ı verildi (sayılardan emin değilim aslında ama böyle bir şey). yani kartlara doyduk. umarım oyun açılınca her yeni hesaba böyle güzellik yaparlar.

hearthstone u tahtından edebilir mi? açıkçası şimdilik bilmiyorum. zor bir oyun, hiç bilmeyeni başta çok yorabilir. yeterince ödüllü turnuva düzenlerse bir çok profesyonel oyuncuyu çekecektir. ayrıca hearthstone'un o eğlenceli havasından uzak. daha ciddi bir havası var. kimi oyuncular, hearthstone a göre daha zor ve daha ciddi bir oyuna bulaşmak istemeyebilir. görecez. fakat zamanında magic oynamış ve sevmiş, sonra bir sebepten oynamayı bırakmış herkesi yanına çekecektir.

ilk biri iki saatlik oynamada güzel görünüyor, biraz daha sağı solu toparlanırsa ki çok da bir eksiği yok, belki biraz daha makyajlanabilir, beta hali bile piyasaya çıkmaya müsait gibi.
  • bugün betası çıkmış, bir oynayayım dedim. fakat arkadaş bir oyun bu kadar mı kullanıcı düşmanı olur? hearthstone dan sonra resmen oynamak kanser gibi. mesela land kartının gideceği tek yer var, kartı atıp alana fırlatmak yeterli olmuyor. muhakkak turuncu olana kadar bekleyeceksin. her şeyin sürat olduğu bu dönemde kimsenin beklemeye tahammülü yok. bilemiyorum, çok tutmaz gibime geldi.

oyunu oynayan deneyimli yazarlardan başlangıç deck tavsiyesi ve genel bir projeksiyon bekliyorum. önümüzde ki bir yıl boyunca hangi decklere odaklanmalıyım? hangi landler üzerinde başlamak daha verimli olur? tavsiyelere açığım.
  • 90 ların ortalarından 2000 lerin başına kadar oynadığım (ve o gün alldığım kartların bugün ufak çaplı bir servet etmesi(mox larım benim) ile ayrı bir sevdiğim) ve sevdiğim bir oyundu.

ne yazıkki gerek online'ı gerekse steam altından çıkan garip versiyonlarına bir türlü ısınamamıştım. (online da packlerin gerçek kart fiyatına satılması da etken tabi)

duels ile bir parça düzgün hale gelmişti ama arena ile olmuş bu oyun.
    heartstone saçmalığı falan buna rakip değil sınıfları farklı, heartstone bildiğin geri zekalı ergenlere hitap eden bir oyun, bu ise oldukça sofistike üzerinde yapılabilecek sınırsız strateji var, oyundan ayrı kaldığım yıllar boyunca bir sürü daha mekanik çıkmış.

açıkçası duel of champions'un kapanmasıyla açlığını çektiğim online kart oyunu açığını kapatabilir.
    duel of champions ne yazıkki kıymeti bilinmmemiş ve ergenlerin ilgisini çekememişti, magic en azından bu konuda biraz daha "trendy" olacağı için ve hali hazırda sağlam bir oyuncu tabanı olduğundan yeterli ilgiyi bulacaktır açık beta'da da kapalı beta'da da 10 saniyeyi bulmadı rakip beklemem ki. eğer hile yapmıyorlarsa bu konuda (yapıyorlarsa da yapay zeka çok başarılı) hiç bir kart oyununda bu yoğunluğu görmedim.
  • beta olması sebebiyle, arena buglardan oynanacak durumda değildir malesef. oyun zaman zaman elinizdeki instant'ları oynamanıza izin vermeden kafasına göre end turn yapıyor, vurduğunuz damage'ları yazmıyor, bloklarınızı iptal edip rakibin yaratıklarını size vurduruyor ve haliyle hiç yoktan yenilmenize sebep oluyor. o yüzden şimdilik biriktirdiğiniz altınları harcayıp draft turnuvalarına girmeyi denemeyin. daha çok işi var yapımcıların.
  • büyük potansiyel barındıran yeni, pek bilinmeyen ama aslında büyük kart oyunlarından biri. oyunun derinliği de tam yerinde olmuş. kart toplama kısmı tam olarak ne kadar yorucu bilemiyorum şimdilik.

--- spoiler ---

kimileri için pozitif kimileri için negatif değişik bir özelliğinden bahstmek istiyorum. oyuncuların istediği zaman kullanabileceği "instant" ve "flash" gibi kartlar mevcut. bu kartları ister kendi ister rakibin sırasında kullanabiliyorsun. buraya kadar çok güzel. ama elinde bu kartlardan o anda kullanmak istemdiğin biri varsa sürekli kullanmak isterin belki diye bekliyor ve her seferınde manuel olarak geçmek gerekiyor. bu da oyunu yavaslatıyor biraz. büyük bir sorun değil ama bazen can sıkıyor.

--- spoiler ---

hata barındırıyor diyenler olmuş, ben mi şanslıyım bilmiyorum ama en ufak bir olumsuzlukla karşılaşmadım.

edit: ilk hata geldi. oynama süremin bitiş uyarısı verilmedi ve düşünürken oynama sırası rakibe geçti.