şükela:  tümü | bugün
  • bugün vadistanbul avm'nin en üst katındaki magic world adındaki çocuk eğlence alanında başıma gelen, yasadışı yollarla kişisel bilgilerimi paylaşma izni hakkı elde etmeleri şeklindeki rezalet. ne yapmam gerektiği konusunda da yardıma ihtiyacım var.

ayrıntısına girmeden önce en kısa özetini şöyle yazayım sonra detaya gireyim:

magic world denen şirketin, oyun alanında kullanılacak krediyi iadesi mümkün olmayan şekilde sattıktan sonra "kişisel bilgilerini ticari amaçlarla istediğimiz gibi dağıtma hakkı vermezsen oğlun oyun alanına giremez" demesi.

bugün oğlumu vadistanbul'daki bu oyun alanına götürdüm. bilmeyenler için sistemi özetleyeyim, bir kartları var, bu kartı alıp içine oyun alanında kullanılacak krediyi yüklüyorsunuz, sonra her yerde bunu kullanıyorsunuz. işte top havuzunda yarım saat 20 kredi, bir maç havalı hokey 5 kredi gibi, bakiyeniz yavaş yavaş eksiliyor. kalanı da istediğiniz zaman gidip kullanabiliyorsunuz. iadesi kesinlikle yok.

toplu yüklemeye teşvik eden hediyeleri var, girişte 100 lira ödedik kartımızı aldık. top havuzu alanına gittik, oğlumun ayakkabılarını falan çıkarırken kartımı verdim, imzalama için bir form verdiler. forma baktım, kişisel bilgilerimi istiyor, her zamanki gibi ticari amaçlı kullanımına izin vermiyorum işaretleyip verdim.

"evet işaretlemeden oyun alanına alamıyoruz" dediler.

-yok hayır ben bana ticari amaçlarla kimsenin ulaşmasını istemiyorum
    -size son on dakikanız diye uyarı mesajı atacağız o nedenle gerekli
    -o ticari mesaj değil ki iznim olmadan da atabilirsiniz
    -bu form doldurulmadan atamıyoruz
    -atmayın o zaman, zaten ben de içeride olacağım oğlumla
    -mesaj atılmadan giremezsiniz

ben de tamam deyip altına "izin vermezsem oğlum oyun alanına sokulmadığı için izin veriyorum" yazarak doldurdum.

kız gidip yetkilileri cihan bey'i çağırdı. cihan bey forma bakıp "bu şekilde doldurunca hukuki geçerliliği olmuyor" dedi, boş bir formu hiçbir not düşmeden tekrar imzalamazsam oğlumun içeri giremeyeceğini söyledi. bir form daha ekledi onu da imzalattı.

oğlum da yanımda içeri girmek için ısrar edip uğraşıyor. normalde kendimle ilgili bir şey olsa asla bunu kabul etmem. atıyorum hayallerimdeki tatili yapmak gibi bir şey olsa o an orayı terk eder, bundan vazgeçer mücadelesini ederim. ama hiçbir çocuk hadi gidip eğlenecez diye oyun alanının kapısına kadar gidip sonra içeri girmeden dönmeyi hak etmiyor.

ben de mecburen imzaladım ve bu şirkete kişisel bilgilerimi ticari amaçla kullanma ve dağıtma hakkı verdim. ha bu arada, o kadar ıslak imzalı evrakla izin aldıktan sonra bana on dakikanız kaldı mesajını da atmadılar.

bu benim gözümde bir rezalet, kişisel bilgi konusuna çok önem veririm. ben serbest çalışan biriyim ve zaten günümün önemli bir bölümü müşterilerim ve potansiyel müşterilerimle gerekli-gereksiz görüşme ve yazışmalarla geçer. bunların arasına da kombi bakımcısından termal otel pazarlamacısına kadar çeşit çeşit "iş ortağıyla" muhatap olmak istemiyorum.

hatta örnek vereyim, türk telekom bu izni almak için ayda bir falan arayıp bana faturada indirim, hediye internet gibi şeyler öneriyor ben de reddediyorum. yani üç beş kuruş para verir üç beş pazarlamacıdan kurtulurum düşüncesindeyim.

bu şirket ise bana ürünlerinde kullanmam dışında hiçbir şey yapamayacağım kartı satın aldıktan sonra, iş ürünü kullanmaya gelince bilgilerini satma izni vermezsen kullanamazsın deyip zorla izin alıyor. bu izni mecbur bırakarak almak tamamen yasadışı. avrupa'da aynı hareket yapılsa çok ağır cezaları var.

ben de uğraşacağım bu konuyla. yarın vadistanbul ve magic world yönetimine şikayetim dile getirerek başlayacağım. resmi kurumlara başvurular içinse ancak çarşamba günü vaktim olacak. bu arada, ilk adım hangi kurumla atılır, valilik mi, tüketici hakem heyeti mi, o konuda yardımcı olursanız ve gündemde kalması için kısacık da olsa olumlu-olumsuz konuya dair bir şeyler yazarsanız sevinirim.

ek: kendilerine @magicworldtr twitter hesaplarından da sorduk ama maalesef cevap vermiyorlar.
  • rezalete şaka gibi bir ek.

aynı işletmenin aynı tesis içinde bir diğer oyun alanı daha var. adı şantiye, kum, kamyon, vinç, kepçe operatörlüğü gibi oyunları var.

buradaki bilgi paylaşım izni konusunda hayır seçeneği bile yok. kum atan, altını ıslatan çocuklar dışarı çıkarılır, içeriye yiyecek içecek sokulmaz gibi birkaç kuralı var ve velinin bunu imzalaması zorunlu.

bu bilgisayar çıktısı olarak veriliyor. ve bu evrakta tüm kişisel bilgileriniz, altında da bilgisayardan onay işaretiyle çıkarılmış olarak "bilgilerimin ticari amaçlarla kullanım ve paylaşımına onay veriyorum" yazılıyor.

ve bunun altına imza atmanız, o hizmetten faydalanmanız için şart.

neyse ben veri koruma kurumuna başvurumu yaptıktan sonra silme ve paylaştıkları tarafları öğrenme talebinde bulunacam. bakalım gerçekten de devlet kişisel bilgilerin bu şekilde toplanıp paylaşılmasına karşı bir şey yapıyor muymuş.
  • "size ait ozel bilgilerinizi bize verin, biz de onu kafamiza gore dagitalim, para ederse de birilerine satalim" demek serefsizliktir.

eger kimlik gosterme zorunlulugu yoksa, isim ve numaralari kafadan atmak disinda bir kurtulus yontemi de yok gibi.
    zaten "izin vermiyorum"u da secseniz onlarin bu isteginize uyacagini dusunmek fazla iyimserlik olur.

rezalet puanim 10 uzerinden 10.
  • amaçları çocukları eglendirmek yerine kimlik avciligina dusmus firmanin yasattigi rezalettir.
  • kişisel verilerinizi doğru vermenizi gerektiren sms onayı olmayacaksa neden doğru bilgileri veriyorsunuz. hatalı ve ya eksik bilgi verdiğiniz de direkt çözüm olacak.

ayrıca vermemek gibi hakkınız bulunduğu halde bunu zorunlu kılmaları hak ihlalidir buda ayrı bir boyutu.
  • hizmet alımları kişisel verilerin işlenmesi ile zorunlu tutulamaz. bitti. cezası büyüktür.
  • kvkk'ya göre
    6. maddesinin 2. fıkrasında “özel nitelikli kişisel
    verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi
    yasaktır”,

öte yandan, açık rızanın özgür irade ile açıklanması
    gerektiğinden, ilgili kişinin açık rızasının alınması, bir ürün
    veya hizmetin sunulmasının ya da <bold>ürün veya hizmetten
    yararlandırılmasının ön şartı olarak ileri sürülmemelidir.<bold>

yukarıdaki maddelere göre yaptıkları tam olarak kanunsuz bir işlemdir. şikayet edildiği taktirde iyi bir maddi cezaya hazır olmaları gerekecek.
  • gerçekten sağlam bir rezaletmiş. sen hizmeti satarken, parayı alırken böyle bir şeyden bahsetmeyip, sıra hizmeti kullanmaya geldiğinde saçma sapan yasal bile olmayan bir kuralla kafana göre engelliyorsan. bunun adı soygunculuktur. gerçekten büyük bir şerefsizlik örneğiymiş. varsa böyle bir kuralın parayı alırken belirteceksin arkadaşım. kimse senin sikik, kendine has kurallarını bilmek zorunda değil.
  • kafalarına göre ilgili formu imzalama zorunluluğu getirseler bile bunu kartı almadan önce söylemeleri lazım. zira kartı aldıktan sonra iade edemiyorsun, ya verdiğin para yanacak ya da zorla imzalayacaksın belgeyi (kırk katır mı kırk satır mı). tam bir çakallık örneği yemin ediyorum.
  • yani afedersiniz de, am*na koyim ben böyle işin. çocuğunu alıp geliyosun 3-5 dakka eğlendireceksin, çuvalla da para veriyorsun, herif geliyor başına yok kişisel veri, yok sözleşme, yok mesaj atıcaz bilmem ne. iki tane boktan mesaj için katil ederler lan adamı. evet işaretlemeden oyun alanına almıyormuş, bak hele bak. gel beni tokat manyağı yap diyor...

tüketici heyetiyle falan uğraşma arkadaşım, imzalamışsın sözleşmeyi. eğer çok hassassan bu konuda, ihtarname çek verilerinin silinip sözleşmenin yok edilmesini talep et. eğer çok sinirini bozdularsa ayarla iki yakın arkadaşını, aynı şekilde gidip parayı verip hayır seçeneğini imzalasınlar. aynı senaryo tekrarlansın ama bu arkadaşlardan biri olan biteni kameraya alıyor olsun. o cihan mıdır nedir onun sıfatını iyice çekmeyi unutmasınlar. ya sosyal medyada rezil edin ya da verin bunları mahkemeye. öyle alacak verecek borçlar mevzusundan da değil, sözleşme imzalatmaya mecbur bırakmaktan cezalandırılmalarını talep edin. hiç bir şey olmasa uğraştırmış olursunuz ciğeriniz soğur.

kıldan yünden mevzular için plan kurduruyorlar adama ya. cidden katil ederler adamı.