şükela:  tümü | bugün
 • bugün vadistanbul avm'nin en üst katındaki magic world adındaki çocuk eğlence alanında başıma gelen, yasadışı yollarla kişisel bilgilerimi paylaşma izni hakkı elde etmeleri şeklindeki rezalet. ne yapmam gerektiği konusunda da yardıma ihtiyacım var.

  ayrıntısına girmeden önce en kısa özetini şöyle yazayım sonra detaya gireyim:

  magic world denen şirketin, oyun alanında kullanılacak krediyi iadesi mümkün olmayan şekilde sattıktan sonra "kişisel bilgilerini ticari amaçlarla istediğimiz gibi dağıtma hakkı vermezsen oğlun oyun alanına giremez" demesi.

  bugün oğlumu vadistanbul'daki bu oyun alanına götürdüm. bilmeyenler için sistemi özetleyeyim, bir kartları var, bu kartı alıp içine oyun alanında kullanılacak krediyi yüklüyorsunuz, sonra her yerde bunu kullanıyorsunuz. işte top havuzunda yarım saat 20 kredi, bir maç havalı hokey 5 kredi gibi, bakiyeniz yavaş yavaş eksiliyor. kalanı da istediğiniz zaman gidip kullanabiliyorsunuz. iadesi kesinlikle yok.

  toplu yüklemeye teşvik eden hediyeleri var, girişte 100 lira ödedik kartımızı aldık. top havuzu alanına gittik, oğlumun ayakkabılarını falan çıkarırken kartımı verdim, imzalama için bir form verdiler. forma baktım, kişisel bilgilerimi istiyor, her zamanki gibi ticari amaçlı kullanımına izin vermiyorum işaretleyip verdim.

  "evet işaretlemeden oyun alanına alamıyoruz" dediler.

  -yok hayır ben bana ticari amaçlarla kimsenin ulaşmasını istemiyorum
  -size son on dakikanız diye uyarı mesajı atacağız o nedenle gerekli
  -o ticari mesaj değil ki iznim olmadan da atabilirsiniz
  -bu form doldurulmadan atamıyoruz
  -atmayın o zaman, zaten ben de içeride olacağım oğlumla
  -mesaj atılmadan giremezsiniz

  ben de tamam deyip altına "izin vermezsem oğlum oyun alanına sokulmadığı için izin veriyorum" yazarak doldurdum.

  kız gidip yetkilileri cihan bey'i çağırdı. cihan bey forma bakıp "bu şekilde doldurunca hukuki geçerliliği olmuyor" dedi, boş bir formu hiçbir not düşmeden tekrar imzalamazsam oğlumun içeri giremeyeceğini söyledi. bir form daha ekledi onu da imzalattı.

  oğlum da yanımda içeri girmek için ısrar edip uğraşıyor. normalde kendimle ilgili bir şey olsa asla bunu kabul etmem. atıyorum hayallerimdeki tatili yapmak gibi bir şey olsa o an orayı terk eder, bundan vazgeçer mücadelesini ederim. ama hiçbir çocuk hadi gidip eğlenecez diye oyun alanının kapısına kadar gidip sonra içeri girmeden dönmeyi hak etmiyor.

  ben de mecburen imzaladım ve bu şirkete kişisel bilgilerimi ticari amaçla kullanma ve dağıtma hakkı verdim. ha bu arada, o kadar ıslak imzalı evrakla izin aldıktan sonra bana on dakikanız kaldı mesajını da atmadılar.

  bu benim gözümde bir rezalet, kişisel bilgi konusuna çok önem veririm. ben serbest çalışan biriyim ve zaten günümün önemli bir bölümü müşterilerim ve potansiyel müşterilerimle gerekli-gereksiz görüşme ve yazışmalarla geçer. bunların arasına da kombi bakımcısından termal otel pazarlamacısına kadar çeşit çeşit "iş ortağıyla" muhatap olmak istemiyorum.

  hatta örnek vereyim, türk telekom bu izni almak için ayda bir falan arayıp bana faturada indirim, hediye internet gibi şeyler öneriyor ben de reddediyorum. yani üç beş kuruş para verir üç beş pazarlamacıdan kurtulurum düşüncesindeyim.

  bu şirket ise bana ürünlerinde kullanmam dışında hiçbir şey yapamayacağım kartı satın aldıktan sonra, iş ürünü kullanmaya gelince bilgilerini satma izni vermezsen kullanamazsın deyip zorla izin alıyor. bu izni mecbur bırakarak almak tamamen yasadışı. avrupa'da aynı hareket yapılsa çok ağır cezaları var.

  ben de uğraşacağım bu konuyla. yarın vadistanbul ve magic world yönetimine şikayetim dile getirerek başlayacağım. resmi kurumlara başvurular içinse ancak çarşamba günü vaktim olacak. bu arada, ilk adım hangi kurumla atılır, valilik mi, tüketici hakem heyeti mi, o konuda yardımcı olursanız ve gündemde kalması için kısacık da olsa olumlu-olumsuz konuya dair bir şeyler yazarsanız sevinirim.

  ek: kendilerine @magicworldtr twitter hesaplarından da sorduk ama maalesef cevap vermiyorlar.
 • amaçları çocukları eglendirmek yerine kimlik avciligina dusmus firmanin yasattigi rezalettir.
 • rezalete şaka gibi bir ek.

  aynı işletmenin aynı tesis içinde bir diğer oyun alanı daha var. adı şantiye, kum, kamyon, vinç, kepçe operatörlüğü gibi oyunları var.

  buradaki bilgi paylaşım izni konusunda hayır seçeneği bile yok. kum atan, altını ıslatan çocuklar dışarı çıkarılır, içeriye yiyecek içecek sokulmaz gibi birkaç kuralı var ve velinin bunu imzalaması zorunlu.

  bu bilgisayar çıktısı olarak veriliyor. ve bu evrakta tüm kişisel bilgileriniz, altında da bilgisayardan onay işaretiyle çıkarılmış olarak "bilgilerimin ticari amaçlarla kullanım ve paylaşımına onay veriyorum" yazılıyor.

  ve bunun altına imza atmanız, o hizmetten faydalanmanız için şart.

  neyse ben veri koruma kurumuna başvurumu yaptıktan sonra silme ve paylaştıkları tarafları öğrenme talebinde bulunacam. bakalım gerçekten de devlet kişisel bilgilerin bu şekilde toplanıp paylaşılmasına karşı bir şey yapıyor muymuş.
 • "size ait ozel bilgilerinizi bize verin, biz de onu kafamiza gore dagitalim, para ederse de birilerine satalim" demek serefsizliktir.

  eger kimlik gosterme zorunlulugu yoksa, isim ve numaralari kafadan atmak disinda bir kurtulus yontemi de yok gibi.
  zaten "izin vermiyorum"u da secseniz onlarin bu isteginize uyacagini dusunmek fazla iyimserlik olur.

  rezalet puanim 10 uzerinden 10.
 • hiç uğraşacak bir şey yok. kapı gibi kişisel verilerin korunması kanunu var, hatta bunu uygulayacak kişisel verileri koruma kurumu da var. şikayet edin cimer'e görsünler şehir eşkiyalığı neymiş.
 • kişisel verilerinizi doğru vermenizi gerektiren sms onayı olmayacaksa neden doğru bilgileri veriyorsunuz. hatalı ve ya eksik bilgi verdiğiniz de direkt çözüm olacak.

  ayrıca vermemek gibi hakkınız bulunduğu halde bunu zorunlu kılmaları hak ihlalidir buda ayrı bir boyutu.
 • rezaletten öte, bildiğiniz hukuksuzluktur. bayrak sallayarak, göstere göstere yasaya karşı gelmişler. ve bunu da bilmeyen bir çalışan değil, direkt yetkili kişi yapmış.

  aynı zamanda büyük saygısızlık.
 • basligi okuyunca beklentim dusuktu ancak simdi rezalet puanim 21/10. 100/10 verecektim de adi magic world olan bir yere cocugunuzu goturdugunuz icin kirdim.
 • gerçek bir rezilliktir. 100 tl para verip çocuğuna eğlence satın alıyorsun ve satın aldığın eğlenceyi izin almadan kullanamıyorsun. böyle bir şey kesinlikle kabul edilemez.
  yeni gidecek olan ebeveynlerine öneri:
  iletişim bilgilerine +90 (312) 425 15 29 telefon numarasını ve thd@tuketicihaklari.org.tr mail adresini yazabilirsiniz.
 • zorla mı içeri alıyorlar?