şükela:  tümü | bugün
 • bu hattin yaratilma fikri hatta adini veren fransiz politikaci maginot'dan cikmi$tir. almanya sinirina kurulmu$ olan bu hat, dikenli teller, tank manialari, makineli tufek yuvalari, tanksavarlar ve toplar olmak uzere epey yuklu bir savunma hatti olarak planlanmi$, almanya sinirina bakan tarafi yamacli, fransa kismi ise duzayak olacak $ekilde in$a edilmi$tir. hatta siginaklarda ve subay barinaklarinda café'ler, gune$ banyolari ve bilumum konfor saglanmi$tir*. kahraman fransiz ordusu da* almanlarin burayi degil alti ayda, alti yilda gecemeyeceklerini beyan etmi$lerdir*. almanlar, hic kendilerini yormadan once belcika'yi almi$*, sonra hattin arkasindan dolanarak kapiyi alacakli ev sahibi olarak calmi$* ve hatti geciniz 6 gun, 6 saate kalmadan teslim almi$lardir. hatta ce$itli dergilerde gune$ banyosu yaparken cibildak yakalanan fransiz subaylarinin resimleri gorulebilir*.
 • fransa'nin 1. dunya savasindan sonra almanya sinirina kurdugu , gecilmesi imkansiz oldugu dusunulen savunma hatti. hitler belcika ve hollanda uzerinden hattin arka tarafina gecmis fransizlari samar oglanina cevirmistir.
 • skandallarla dolu fransa tarihinin en büyük fiyaskolarından biri.
 • bu hattın başarısızlığı aynı zamanda mustafa kemalin ileri görüşlüğünün bir göstergesidir, zira hattı müdafa yoktur sathı müdafa vardır
 • fransızlara göre savunma hattı, almanlara göre turistik tesis.

  (bkz: bana gore sut onlara gore cikolata)
 • fransa'nin 1. dünya savasi sonrasindaki savas bakani olan andre maginot'un tekrarlanmasi muhtemel bir alman saldirisina karsi ortaya attigi savunma fikri ile olusmustur maginot hatti. hat 240 km'den ibaretti ve son derece iyi hazirlanmisti. bu hatti geçmek isteyen bir ordu sadece erir biterdi. hat üzerinde yer alan kaleler birbirleri ile yeralti tünelleri ile baglanmisti ve mühimmat bu tüneller yardimi ile hattin bir ucundan diger ucuna rahatlikla tasinabiliyordu. hat sadece silahlarla degil, her türlü konforla da donatilmisti. düsman savasin tüm gerçekleri ile yüzlesirken, fransizlar arada bir içkilerini tazelemek için kendilerini bekleyen barlara gidebilecek, rahat yataklarda korkusuzca uyuyabileceklerdi. hat sadece alman sinirini kapsiyordu. isviçre ve belçika sinirlarinda devam etmiyordu. isviçre tarafsiz olmasi ile taninirdi, problem degildi. ingilizler de belçika üzerinden gelecek bir saldiri olmasi durumunda fransizlarla beraber hareket etmeye söz vermislerdi. zaten almanlar tanklarini buradan geçirmeye çalissalar doga onlari uzun süre engelleyecekti.

  almanlar maginot hattini geçmek için kasmadilar. yüzyillar önce cengiz han'in çin seddi karsisinda yaptigini yaptilar, yani etrafindan dolastilar. fransa'nin çok güvendigi ormanlar da alman tanklarini engelleyemeyince büyük savunma plani tam bir fiyasko oldu. almanlar kisa sürede paris'e girerek fransa'nin isgalini tamamladilar, ve on yillar boyunca büyük külfetler ile hazirlanan savunma hatti dogru dürüst kursun sikamadan teslim oluverdi.

  maginot hatti simdilerde sarap mahzeni, eglence mekani gibi amaçlarla kullaniliyor, ve halen dimdik ayakta. *
 • franiszlarin birinci dunya savasinda once insaatina basladiklari ikinci dunya savasina kadar insaa ettiklari almanlara karsi yapilmis askeri savunma hatti..400 mil (650 km) civarinda betondan dag da diyebiliris...bi nevi fransiz seddi...
  fekat fransizlar belcika kismini acik birakmislar...almanlar burda saldirisa ingilizlerle beraber daatiriz onlari dar alanda diye...nasi olsa kimse maginot line'dan salricaka kadar deli degildir felan diye dusunmuslar...
  almanlar da once belcikadan saldiriyo gibi yapip sonra maginot'un kuzeyinden dalmislar fransaya...zati 1-2 hafta sonra parise giriyolar ardindan da fransa pes diyo:)
  almanlarda savasin sonlarina dogru kullanamk istemisler ama gene bi boka yaramamsi...
  su anda ise tek yarar yani cok ii sarap mahzeni olmasi....
 • (bkz: #9325922)

  "geçen gün bana zırhlı savunma hatlarından söz ediliyordu; diyelim ki majino'dan... benim görüşüm belki biraz aykırı düşecek amma... ısrar ederim ki bu hatların yararına inanamıyorum. zira savaşı insan yapar. bunun için insanın toprak üstünde bulunması gerekir. köstebek gibi toprak altında, beton borularda veya zırhlı kulelerde oturtulacak bir kuvvet, evvelden savaş dışı edilmiş bir kuvvet sayılmalıdır. manevra yeteneğini kendi kendine yok eden bir ordu, bir savaşta mağlubiyetten başka ne kazanabilir, bilmem..."
  ___
  1938 (nizamettin nazif tepedelenlioğlu, bilinmeyen taraftarıyla atatürk, s. 95) aktaran atatürk'ün fikir ve düşünceleri -prof. dr. utkan kocatürk
 • "hırsıza kilit blitzkriege hat dayanmaz" - heinz guderian*
 • 1928-1936 yılları arasında yapımı sürmüş ve o zamanın parasıyla toplam 5 milyar franka (~100 milyon $) mal edilmiştir. bu yıllar arasında fransa'nın yıllık askeri bütçesi 900 milyon $ civarında olduğundan aslında fransa bunu toplam askeri bütçesinin sadece %1.3'ü ile inşa etmiştir. fransa'nın hatası kuşkusuz hattı inşa etmek değil, onu sınırları boyunca devam ettirmemekti. bi düşünceye göre de almanlar avrupa'da uçaklarla fink atarken, fransızlar* ellerinde mala duvar örmüşler, kendi kendilerine etmişlerdir.