şükela:  tümü | bugün
  • magister, mystranın 'büyünün gücü'nü insanlara göstermesi için seçtiği yüksek seviyeli büyücülerdir. magister olmanın yolu o anki magisteri düelloda öldürmekten geçer. eğer iki büyücü de ölürse yeni magister'i azuth seçer. bildigim kadarıyla en son magister noumea adında bi hatundu..
  • (bkz: the magister)
  • abi (bkz: magistra)
  • (bkz: mag)
  • daha cok incoming yaptigi icin adi pek bilinmeyen merkezi sislide bulunan ve agirlikla uzakdogulu turist getiren a grubu seyahat acentesi.
  • isvecce'de master programlarinin genel adi.
  • magister'ın görevi yeni büyüler geliştirmek ve magical item'lar yaratmaktır. eğer magister büyünün kullanımını azaltmaya kalkar veya arttırmak için çabalamazsa öldüğünde mystra tarafından cezalandırılır. eski magister noumea , magisterlığı bırakıp bir chosen olmayı tercih etmiştir. 1370 dr'den itibaren yeni magister talatha vaerovree isimli genç bir büyücüdür.
  • büyücü öğretmeni
  • (bkz: magister ludi)
  • unutulmuş diyarlar dünyasında ilk olarak mystra'nın seçtiği o anda faerun üzerinde bulunan büyüyü en geniş olarak kullanan büyücüye verilen görevdir.daha sonraları magister seçme işi gene ilk magister olarak seçilen azuth'a verilmiştir.bu ünvan chosen'lıktan farklıdır. magister olmak için çok farklı büyüler veya büyülü eşyalar yapıp büyüyünün kullanımını ilerletmek ve onun faerun gözündekini yerini büyüterek mystra veya azuth'un dikkatini çekmektir.eskiden bu göreve gelmek için o anki magister'ı öldürmek gerekiyordu ama bu yol çok sayıda güçlü büyücünün kaybına yol açtığı için değiştirildi. şu aralar bu göreve azuth'un seçilmişinin belirlediği adaylar tarafından azuth'un belirlediği kişi seçilmektedir.ama eğer magister bir düelloda öldürülürse onu öldüren kişinin onun yerine geçmesi azuth tarafından onaylanır. magister mystra , azuth veya savras'a bağlı kisilerin hepsinden istediği yardımı reddedilmeden alabilir. tanrıların seçilmişleri kadar özel yetenekleri olmasada genede bazı güçleri vardır. bunlardan bazıları kendi isimleri anıldığında sözleri ordaymış gibi işitmek , 6. seviyeyer kadar olan bütün büyülü bariyerleri geçmek , 1. seviyeden 9. seviyeye kadar her seviyeden bir büyüye karşı dirençli olmaktır.magister'ın direnç sahibi olabileceği büyüler magister tarafından bir kere seçilir ve bir daha değiştirilemez.magister'lar ölmedikleri sürece bir süre sonra büyü tanrılarının seçilmişi olma seviyesine yükselir. magisterlar en iyi büyü öğretmenleridir. görevleri genelde büyüyü fearun'a yaymak ve geliştirmektir. ama belirtmek istediğim nokta şu ki magisterlar chosenlardan farklıdır ve faerun'un en güçlü büyücüleri değil en ideal büyücüleridir. belirli bir büyücülük dalında uzmanlaşamazlar. genel anlamıyla büyü ile ilgilenmek zorundadırlar. eğer bir magister büyünün yaygınlaşmasını önler veya yaygınlaşması için bir şey yapmazsa cezalandırılır. her güçlü büyücü gibi kendilerine has mühürleri vardır. bu mühürü yazmaya kalkışan her canlı 2 save atmak zorunda kalır. eğer save yetmezse on gün boyunca kör ve aptal bir şekilde dolaşır.
hesabın var mı? giriş yap