şükela:  tümü | bugün
  • magister equitum (atların (süvarilerin) efendisi), roma cumhuriyeti'nde var olan az sayıda olağanüstü makamlardan birisidir.

    roma cumhuriyeti'nde atların efendisi (magister equitum), roma diktatörü tarafından atanan ve görevden alınan, aynı zamanda da diktatör'ün görevden ayrılmasıyla mevcudiyeti sona eren resmi bir makamdı. magister equitum, diktatörün baş teğmen'i olarak görev yapardı. magister equitum olarak göreve atanacak kişinin seçimi senatus consultum'a ihtiyaç duymadan doğrudan diktatörün yetkisine bırakılmıştı. bir diktator, magister equitum'un yardımı olmadan görev yapamazdı ve eğer birinci magister equitum ölmüş ya da diktatörün altı aylık görev süresi dolmadan görevden uzaklaştırılmışsa yerine hemen yenisi seçilirdi. magister equitum, praetorian imperium yetkisiyle donatılmıştı ve diktatörün yokluğunda onun temsilcisi olarak bir diktatörle aynı güce sahip olacak şekilde görev yapardı. magister equitum'un sahip olduğu imperium (emir verme yetkisi), bir konsülden daha fazla değildi ancak bir praetor'a eşitti. genellikle birisi magister equitum olarak atanmadan önce praetor olarak görev yapmış olmasına dikkat edilmekle birlikte bu düzenli olarak uygulanan bir kural değildi. bu sebeple magister equitum bir praetor'un nişanlarını taşırdı: toga praetexta ve eşlik eden altı lictor. belki de en ünlü magister equitum, sezar'ın birinci diktatörlüğü sırasında görev yapan marcus antonius 'tur.

    kaynak: wikipedia
  • diocletian sonrası geç dönem roma imparatorluğu'nda "süvariler âmiri"; imparatorluk ordusu'nun süvari kuvvetleri kumandanıydı.