şükela:  tümü | bugün
 • magistra, çok yakında her yerde göreceğiniz, gördüğünüz zaman "bende neden yok?" diyeceğiniz ve oynadığınızda edindiğiniz bilgiler ile "hadi canım, hakikaten de öyle miymiş?" diye hayretlere düşececeğiniz bir genel kültür oyunu. bu seneki tüyap'ta olacakmış... geri sayım devam ediyor: ... üç ...iki ...bil artık!
 • buğra han baş gibi güzel bir insanın, gerçek bir eğitimcinin yaratıcıları arasında bulunduğu şükela genel kültür oyunu.

  nedir, ne değildir diyenler için:

  http://www.magistra.com.tr/default.asp
 • 2011 istanbul kitap fuarının 3.salon 101a noktasında satışta olan hem ymelik hem eğlenmelik, güldürürken öğreten ağlatırken güldüren genel kültür şeyleri.
 • roma imparatorluğunun res publica döneminin sonları kabul edilen; julius caesar'ın götü kalkıp senatoyu tanımaz hale gelene kadarki dönemde yürütmeden sorumlu devlet görevlilerinin adıdır. yargı da bunlardan biri olan praetor tarafından uygulanır. devamsız olarak görev yaparlar * ve birbirlerinin kontrol edecek şekilde, her konuda, eşit yetkiye sahip 2 adet magistra seçilir. görev süreleri dolduğunda da senatus'a geçerler.
 • magistra türleri: praetor, censor, consul diye gider.. (bkz: magistrate)
 • 1.magistra
  devletin icra organı olarak faaliyet gösteren,halk meclisleri(comitia) tarafından seçilen, 1 yıl süreyle görev yapan,yüksek dereceli görevlidirler.şehir devletinin(civitas) idaresiyle yükümlüdürler.yaptıkları işten bir karşılık yapmamakla beraber bu işi yapmak kendileri için bir şereftir.önem sırasına göre en alttaki magistra’lıktan başlanır ve en yüksek makam olan consul makamına gelmek için çaba gösterir.magistralar birbirlerinin kararlarını veto etme(intercessio)yetkisi bulunmaktaydı.üst seviyedeki magistra alt düzeydki bir magistranın aldığı kararı yasaklayabilirdi.(prohibitio).ve magistra 1 yılın sonunda görevine son verir tekrar yapmamak üzere başka bir magistra seçilir.bu yönüyle krallık rejimine tepki olduğu söylenebilir.
  magistra olmak kolay değildir.görevi gereği yaptığı harcamalar çoğu zaman kendi cebinden çıkar.pleb’lerin magistra olabilmesi çok zordur.genellikle soylu sınıf (patricius) tan seçilirdi.ailesi içinde daha önce magistralık yapmış olanların seçilme şansı daha fazlaydı.roma topraklarının genişlemesiyle magistra sayısı artmış,farklı görevlerine göre sınıflandırılmıştır;
  -------------------------------------------------
  magistralar yaptıkları görevlere göre;
  (bkz: consul)
  (bkz: dictator)
  (bkz: praetor)
  (bkz: censor)
  (bkz: tribunus plebis)
  (bkz: quaestor)
  (bkz: aedilis curulis)
 • aslında bugün anladığımız tarzda memur değillerdir. yüksek rütbeli devlet görevlilerdir. 1 yıllık süre için seçilirler ve ücret almazlardı. daha sonraları ihdas edilen censor ise 5 yıl için göreve gelirdi. görevleri bittikten sonra yargılanabilirlerdi. magistra olmak için önceleri patrici sınıfa dahil olmak gerekirken daha sonraları consul-dictator-preator-censor-queastor hiriç olmak üzere plabs lerin de seçilebileceği bir magistralık ihdas edilmiştir.
 • roma'nın yüksek rütbeli, iktidarı kullanan memurları olarak ifade edilebilir. krallık, cumhuriyet, ilk imparatorluk dönemlerinde mevcuttur.

  krallık döneminde tek magistra vardır, rex.
  cumhuriyet döneminde ise consul, praetor, censor... gider bu böyle.
 • oyun mu ansiklopedi mi olduğunu anlayamadağım oha dedirten kartlar
 • bob dylan'ın babaannesi erzurumluymuş, pinokyo çam fıstığı demekmiş, miş miş de miş miş