şükela:  tümü | bugün
 • c. thompson'ın öne sürdüğü, fall-back accretion'ın alternatifi olan nötron yıldızı teorisi.
 • soft gamma ray repeater ve anomalous x-ray pulsar olarak tanımlanmış garip ışıyan nötron yıldızlarını anlatmak için ortaya atılmış fiziksel model.

  bu modele göre yukarıda bahsedilen nötron yıldızları yalnızdırlar (madde aktarımı yapmayan) ancak evrende görülen en yüksek manyetik alanları sahiptirler, on üzeri on dört (10^14), on üzeri onbeş (10^15) gauss civarı (dünyanın manyetik alanı 0.6 gausstur), ve temelde bu yıldızların yüksek enerjili x ışmaları, manyetik alan bozunması * nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
 • yuzeyinden alinan bir kup sekeri boyutundaki maddesinin agirliginin 100 milyon tona yaklastigi ve sahip oldugu korkunc elektromanyetik alan etkisi ile tum evrene atar yapan super guclu notron yildizi'nin hali. essegin a..ina su kacirircasina dunyanin manyetik alanindan 1000 trilyon( 1 in yanina 15 sifir ekleyince cikan zortlek sayi) kat daha fazla guce sahip olanlari vardir. diger notron yildizlarina nazaran daha yavas doner ve omurleri kisadir. manyetik etki alanlari azaldigi icin 10.000 yilda kontagi kapatirlar. samanyolu galaksisinde yaklasik 30 milyon aktif olmayan magnetar oldugunu soyleyenler mevcut. zaten her 10 supernova patlamasindan sadece bir tanesi pulsar yerine magnetara donusuyor, bu da onlari daha ilginc kilan bir ozellik elbette. yuksek hizlarda saga sola donup insanlarin hayatiyla oynayan sapikca bir gok cismi, manyetik serseri.
 • bir magnetarın uygulayabileceği elektromanyetik çekim kuvveti, 1000 km uzaktaki bir insanın kanındaki demiri çekip alabilecek büyüklüktedir. belgeseldeki amcanın yalancısıyım.
 • magnetar son derece güçlü bir manyatik alana sahip bir nötron yıldızıdır. zamanla normal bir nötron yıldızına dönüşürken etrafa x ve gamma ışınlarından zengin yüksek enerjili elektromanyetik radyasyon yayar. magnetarların nasıl ortaya çıktığını 1992 yılında robert duncan ve christopher thompson açıklamışlardır.
  bilindiği üzere nötron yıldızları büyük bir yıldızın süpernova olmasından arta kalan oluşumlardır. yıldızın kendi üzerine çökmesi sırasında çekirdek elektronlarla birleşir ve atom yalnız nötronlardan oluşur. serbest elektronlar da vardır ama, yıldızın ana maddesi nötronlardır. nötronlar ortaya çıkarken küçülen ve daha yoğunlaşan yıldızın manyatik alanı en azından dört katı artar. thompson’un hesaplarına göre normalde zaten 10^8 tesla gibi son derece büyük bir değeri olan manyetik alan 10^11 teslaya veya 10^15 gaussa çıkar.. bu yıldıza mangetar denir.
 • canlı varlığı için evrendeki en tehlikeli gök cisimlerinden biridir. dünyanın yakınlarında bir adet var olsaydı, açığa çıkardığı etkiler neticesinde dünyayı çevreleyen elektromanyetik kalkan önemli ölçüde hasar görecek ve dünyadaki biyolojik çeşitlilik dış uzay kaynaklı zararlı ışımalardan kendini koruyamayacağından canlılar yaşam şansı bulamayacaktı.
 • bir nevi uzay mayını.
 • evrende tespit edilen en güçlü manyetik nesnedir. ayrıca en yoğun 2. nesnedir. çökmüş bir yıldızın çürümüş çekirdeğidir. ortalama çapı 20-20 km'yi bulur ancak kütlesi bizim güneşin 15-20 karı kadardır.
  magnetar'lar diğer nötron yıldızlarından daha güçlü manyetik alanlara sahiptirler ve nispeten yavaş bir şekilde dönerler. (yaklaşık 10 saniyede 1 tur) x-ışınları ve gama ışınları saçarlar ve manyetik alanları yaklaşık 10.000 yıl kadar sürer sonra azalır.
  çekim güçleri; 10 üzeri 8 ile 10 üzeri 11 tesla arasındadır. dünyanın (1.25 tesla)
 • thanos'tan daha güçlü ve daha gerçek bir tehdit..

  https://www.youtube.com/watch?v=iktk_sj3ul0
 • insanların şu ana kadar ürettiği manyetik etkinin 100 milyon katı manyetik etki üretebilen yıldız tipi.

  yeni yapılan bir simülasyon deneyinde, iki yıldızın birleşmesi sonucu oluşan yıldızın ölümü sırasında magnestar'a dönüştüğü gözlemlenmiş. ancak bu şuanlık teori değil, sadecd hipotez olarak kalmıştır.