• yaninca oksitlenme nedeniyle agirlasan ve bundan dolayi, uzun sure yanma olayini aciklamakta kullanilan flojiston teorisini sarsmis element.
 • (bkz: mg)
 • badem, ceviz, fındık, fıstık, kuru baklagiller, yeşil sebzelerve tahıllarda ,domates, soğan, incir, üzüm, hurma, badem, yulaf, çavdar, buğday, kara turp, gravyar peyniri, havuç, kereviz,marul, pırasada bulunan,vücut sıvılarında asit baz dengesinin sağlanmasına yardımcı olan mineral.
 • eksikliğinde damar sertliği, yüksek tansiyon ve çabuk sinirlenme gibi hoş olmayan şeyler görülebilir. çabuk kızan arkadaşınızın veya sevgilinizin ağzına her kızdığında badem tıkıştırın, faydasını kısa zamanda göreceksiniz.
 • kaya tirmanirken eller kaymasin diye magnezyum karisimli bir toza bulanir. hatta bu toz kosuma takilan bir toz torbasi icinde muhafaza edilerek butun tirmanis boyunca tasinir ki arada eller terleyince falan hemen bulanabilsin.
 • solgar firmasının ürettiği haplar ile de bünyeye alınabilen mineral. canlı olarak gördüğüm örnekler sonucunda bünyeye kesinlikle yararlı olduğuna karar verdim. düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra, daha sabırlı sakin, gereksiz şeyleri dert etmekten kolayca kaçınabilen bir insana dönüşüveriyorsunuz. özellikle solgar firmasının ürettiği haplar aracılığı ile almanızı şiddetle tavsiye ederim.
 • cok parlak bir isik yayarak yandigi icin, metal tozu eskiden yakilarak flas niyetine kullanilan ve organometalik kimyanin öncülerinden grignard bilesiklerinin mimari element.
 • mide-bağırsak bölgesinde, idrar yollarında, baldırlarda kramplar, kalp ritminde bozukluklar, boyunda ve omuzlarda kasılmalar veya sinirlilik, ellerde uyuşukluk ve karıncalanma, migren, dikkat azlığı, gürültüye karşı hassasiyet magnezyum eksikliğinin işaretleridir.

  hayati önem taşıyan 11 mineralden birisi olan ve doğal sağlık kaynağı olarak nitelendirilen magnezyumun, başta stres olmak üzere çok sayıda hastalığa karşı iyi gelir.özellikle migrene karşı iyidir ve kalbi korur. astım ve alerjik nezleyi hafifletir. ayrıca cildi düzgünleştirir, saçı güzelleştirir, tırnakları kuvvetlendirir.
  magnezyumun fazlasının zararı olmadığını çünkü fazlasını sorun yaratmadan vücuttan atılır, vücut için gerekli olan magnezyumu almak için kakao, ıspanak, yağlı peynir, dil balığı ve muz gibi gıdalara ağırlık verilmelidir
 • klorofilin ana yapıtaşıdır. sebzelere de yeşil rengini veren klorofil olmaktadır. onun için sebzelere alıcı gözüyle bakarken "ne kadar yeşil, o kadar magnezyum" olarak düşünebilirsiniz. magnezyumun bir çok derde deva olduğunu düşünürseniz, bundan faydalanmak için ucuz ve kolay bulunabilir yeşil sebzeleri beslenme programınıza almanızda fayda vardır. örneğin maydanoz bir çok yemeğe/salataya eklenebilir. farkındaysanız kendisi en yeşillerdendir..
 • 15 gündür sağ gözümün altındaki dur durak bilmeyen seğirmenin bitmesini sağlayan mucizevi madde. iki gün günde 200mg aldığımda seğirmede azalma başladı, üçüncü günün sonunda ise tamamen durdu...
hesabın var mı? giriş yap