şükela:  tümü | bugün
 • kalp yetmezliğine yol açabilecek eksiklik. (bkz: vitamin eksikliği)
 • fazla miktarda sigara ve alkol tüketimi bu eksikliği tetikler. kaslarda seyirme ve kramplar, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk hissi, ellerde iğnelenme hissi, uyuşukluk yapabilir.
  kabaca şöyle demek lazım; kalsiyumla kaslarımızı kasıp, magnezyumla serbest bıraktığımızdan eksik olmaması gerekir.

  (bkz: kasıldım kaldım)
 • kendini göz seğirmesi, kas seğirmesi şeklinde gösterebilen eksiklik. salt bu titremeler bitsin diye magnezyum ilacı içtim, işe yaradı. ayrıca 12 yıllık doktor arkadaşımın "ben meslek hayatım boyunca bir iki kere magnezyım eksikliğine sahip birilerini gördüm. sende hep çok nadir görülen şeyler var." dedi. hiç şaşırmadım. nerde antin kuntin iş var beni bulur.
 • şahsımın da muzdarip olduğu garip bir eksiklik, ilk belirtisi şiddetli baş ağrıları ve göz seğirmesi idi. sonrasında ellerde ve ayaklarda karıncalanma, özellikle ayak parmaklarına bir anda giren kramplar, bacakların ve sırtın güçsüzleşmesi ve bacaklarda uzun süreli şiddetli kramplar(elektriğe kapılmışlık hissi), aşırı halsizlik, uykudan krampla uyanmalar, damarların daralması nedeniyle yüksek tansiyon ve kalp ritminin bozulması ki uykudan uyandıracak cinsten, göğüs kafesinde iğne batması gibi bir acı duyuluyor. kalp krizi geçiriyorum korkusuyla geceni gündüzünü zehir eder bu elementin eksikliği, magnezyum diyip geçmeyin, çok önemliymiş.

  bu eksikliğe neden olan başlıca etmenler: aşırı alkol, sigara ve kafeinli içeceklerin tüketimi, stres, düzensiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı, karaciğer ve böbrek hastalıkları, gastrointestinal rahatsızlıklar, hipertiroidi, pankreatit, diyabet, aşırı terleme, efor gerektiren çalışma koşulları.

  magnezyum eksikliğinin giderilmesi için tüketimine öncelik verilmesi gereken besinler ise: tam tahıllar, fındık, kayısı, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu, susam, yeşil sebzeler, süt, fasulye, muz, baklagiller.

  pek sık rastlanmayan bir eksiklik olmasına rağmen siz işinizi şansa bırakmayın, o krampların ne zaman nerede karşınıza çıkacağı hiç belli olmuyor, kas katı kesiliveriyor insan.
 • magnezyum eksikse,potasyum düşüklüğü de yüksek ihtimalle vardır.(almanlar yenildi diye biz de yenik sayıldık gibi)

  magnezyum düzeltilmeden potasyum replasmanı yapılmaz.potasyum verilse de yükselmesi çok az olacaktır.tus için önemli!
 • bir zamanlar benimde bünyemde olan eksikliktir. kan tahlilinden sonra suda eriyen tadı güzel bir ilaçı 1 ay kullanmam ile birlikte bu eksiklik eksiklikten çıkmıştır. dikkat edilmesi lazım çünkü o kas ağrıları çekilecek gibi değil.
 • sporcu sakatlıklarıyla ilgili bir doktordan öğrendiğim kadarıyla, kalp krizi geçiren insanların %100'ünde görünen bir olaymış. vucutta olması gerektiği kadar magnezyum varsa ve yine kalp krizi geçireceğin varsa bu yine oluyormuş ama şiddeti çok daha hafif oluyormuş. yani öyle görmezden gelinecek bir olay değil.
 • eksikliğini gece yatarken bacağınıza giren ani bir krampla hissettiren ve kalb kasılmalarına neden olan şey.
 • akşamcıların daimi sorunu. alkol denen meret emiyor bu magnezyumu.
 • (bkz: badem)