şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hikayemiz bill browder adli bir yatirim fonu ceosu ile basliyor. hermitage capital management adindaki fon rusyada ofis acip yatirim yapmaya basliyor; ve sergei magnitsky adinda bir vergi denetmenini de ise aliyor. isler bir sure iyi gitse de, bill browder cenesini tutamiyor ve suregelen bir takim yolsuzluklari ortaya dokmeye basliyor; kisa sure sonra da rusyadan kovuluyor. ancak is burada bitmiyor. rus icisleri bakanligi fonun ofislerini basip sahip oldugu bir takim sirketlerin vergilerini az odedigi gerekcesi ile fona cok ciddi miktarlarda (100lerce milyon dolar) ceza kesiyor. is mahkemeye gidince, sergei davalari takibe basliyor ve yapilan yolsuzluklari belgeliyor. daha sonrasinda ise iceri aliniyor ve 1 yil suren iskencelerin sonunda hayatini kaybediyor. bu duruma iyice bilenen browder, sergei'in olumunden sorumlu olan rus politikaci ve burokratlarin bati ulkelerindeki mal varliklarini dondurmaya yonelik bir yasa tasarisi icin lobi yapmaya basliyor. yasa 2012 yilinda abd'de, daha sonra da 7 diger ulkede yururluge giriyor. isin putin'e kadar uzamasi da soz konusu.

  tanim: cikan bu cezalandirma yasasina sergei'in anisina verilen isim.
 • reza zarrab davasından tanıdığımız preet bharara'nın stay tuned isimli podcast'inin bir bölümüne bill browder konuk olmuş, vladimir putin'in ve etkisi altına aldığı oligarch'ların rus devletini nasıl soyduğunu ve magnitsky act'in ortaya çıkışını etkileyici bir şekilde anlatmıştır.

  https://www.wnycstudios.org/…agnitsky-bill-browder/
 • turkiye'den kisi ve kurumlara karsi da uygulanmasi icin abd'de hazirliklarin yapildigi yasa.

  https://www.bloomberg.com/…onomic-sanctions-targets
 • içişleri bakanı süleyman soylu ve adalet bakanı abdülhamit gül'e amerika tarafından uygulanan yasa.
 • magnitsky act ya da executive order 13818 olarak ismi kısaltılan yasa.

  tam adı: "blocking the property of persons ınvolved in serious human rights abuse and corruption" (insan hakları ihlalerinde bulunmuş ve yolsuzluk yapan kişilerin mal varlıklarına ulaşımlarının engellenmesi)
 • amerikan temsilciler meclisinin başkana yazdığı mektup ile s.arabistan'a uygulanmasını istedikleri yasa.