şükela:  tümü | bugün
 • hikayemiz bill browder adli bir yatirim fonu ceosu ile basliyor. hermitage capital management adindaki fon rusyada ofis acip yatirim yapmaya basliyor; ve sergei magnitsky adinda bir vergi denetmenini de ise aliyor. isler bir sure iyi gitse de, bill browder cenesini tutamiyor ve suregelen bir takim yolsuzluklari ortaya dokmeye basliyor; kisa sure sonra da rusyadan kovuluyor. ancak is burada bitmiyor. rus icisleri bakanligi fonun ofislerini basip sahip oldugu bir takim sirketlerin vergilerini az odedigi gerekcesi ile fona cok ciddi miktarlarda (100lerce milyon dolar) ceza kesiyor. is mahkemeye gidince, sergei davalari takibe basliyor ve yapilan yolsuzluklari belgeliyor. daha sonrasinda ise iceri aliniyor ve 1 yil suren iskencelerin sonunda hayatini kaybediyor. bu duruma iyice bilenen browder, sergei'in olumunden sorumlu olan rus politikaci ve burokratlarin bati ulkelerindeki mal varliklarini dondurmaya yonelik bir yasa tasarisi icin lobi yapmaya basliyor. yasa 2012 yilinda abd'de, daha sonra da 7 diger ulkede yururluge giriyor. isin putin'e kadar uzamasi da soz konusu.

  tanim: cikan bu cezalandirma yasasina sergei'in anisina verilen isim.
 • reza zarrab davasından tanıdığımız preet bharara'nın stay tuned isimli podcast'inin bir bölümüne bill browder konuk olmuş, vladimir putin'in ve etkisi altına aldığı oligarch'ların rus devletini nasıl soyduğunu ve magnitsky act'in ortaya çıkışını etkileyici bir şekilde anlatmıştır.

  https://www.wnycstudios.org/…agnitsky-bill-browder/
 • turkiye'den kisi ve kurumlara karsi da uygulanmasi icin abd'de hazirliklarin yapildigi yasa.

  https://www.bloomberg.com/…onomic-sanctions-targets
 • içişleri bakanı süleyman soylu ve adalet bakanı abdülhamit gül'e amerika tarafından uygulanan yasa.
 • magnitsky act ya da executive order 13818 olarak ismi kısaltılan yasa.

  tam adı: "blocking the property of persons ınvolved in serious human rights abuse and corruption" (insan hakları ihlalerinde bulunmuş ve yolsuzluk yapan kişilerin mal varlıklarına ulaşımlarının engellenmesi)
 • amerikan temsilciler meclisinin başkana yazdığı mektup ile s.arabistan'a uygulanmasını istedikleri yasa.
 • 2012 yılında obama tarafından onaylanarak kanunlaşan karar, 2016 yılında global bir yapıya çevrilmiştir.

  insan hakları ihlallerinde kişisel sorumluluğa odaklanmış olmaktadır.
 • “magnitsky davası”

  şöyle the big short gibi öncesini ve spotlight gibi de sonrasını tüm çıplaklığıyla ve adım adım anlatan bir filmi yapılsa keyifle izlerim ki olan bitenin özetini okumak bile oldukça çarpıcıydı. (içinde ölüm ve ızdırap olmasa guy ritchie matraklığı ile lock stock and two smoking barrels veya snatch sosu güzel giderdi de iş ciddi, sululuğa lüzum yok.)

  mevzuyu enine boyuna anlatan entry'ler 2018'de falan kalmış, fakat sonrasında bu meselenin altından çok sular aktı, hala da akıyor.

  şöyle özetleyeyim:

  rus oligarklar bir şirketin 230 milyon dolarını vergi iadesi filan derken arada afiyetle gömüyorlar. ardından bu parayı takip eden şirketin avukatı (magnistky) öldürülüyor (bu esnada paralar çoktan isviçre'ye gitmiş). şirket bu işin peşini bırakmıyor ve haliyle paralar orada olduğundan iş isviçre'ye kadar uzuyor, yozlaşmanın uluslararası olduğu anlaşılıyor. bir şekilde bağlantılı kişilerin hesapları dondurulabiliyor. (bkz: magnitsky act) isviçre'deki başsavcıdan tutun, rus bürokratlara, isviçreli ve rus güvenlik güçlerine kadar herkes olayın üstünü kapatmaya çalışıyor ki varlıklar dondurulmasın ve herkes parasını afiyetle yesin. hatta 2016'da trump'ın kampanyasında bile trump'ın ekibiyle bunun pazarlığının dönmüş olduğu anlaşılıyor (fakat bir şey çıkmamış, yani abd'ye üstünü kapattıramamışlar, en azından henüz).

  elbette rusların her yere ellerinin uzanmasını göz ardı etmemek lazım, bu abd'yi epey rahatsız ediyor.

  abd ve çeşitli uluslararası kurumlar da 10 küsur senedir bir haltı becerebilmiş değiller.
  para büyük olunca yoldan geçen herkes yemiş, yiyen üstünü kapatmaya çalışmış, pislik de herkesin üstüne sıçramış o yüzden takibi zor.

  bu arada putin'in de alakası yoktur, putin ne yapsın 230 milyon doları? adamın koca ülkesi var, 230 m$ onun için baş ağrıtmaya değer bir para değil :) işte alttaki oligark bebeler ile münasebeti dolayısıyla onlardan aldıklarına karşılık onlara da oyun alanı veriyor, mecburen, her lider gibi. her liderin beslendiği ve beslediği güç kaynakları var sonuçta. putin: "ne bilim yapın işte bişiler" tadında salıyor ya bunları, bu sefer sıçıp batırmışlar. putin'lik bir şey yok da altındakileri bilemem. bu kadar salak oldukları için "yapacağınız işi.." diye kızmış bile olabilir :) birinin 230 milyon dolarına alenen çökeceksin ve takip edilmeyeceksin? işte meselenin bu büyüklüğüne rağmen senelerdir sürüncemede kalması ve bahsinin geçtiği her makamı yozlaştırması da tam filmlik malzeme.